Reklama

Przypominają o Bogu, zapraszają do modlitwy

Niedziela lubelska 42/2010

„Wzniesiona przez nas świątynia i dzwony pozostaną na pokolenia. Przez wieki będą przypominać, że na tej ziemi żyliśmy i pracowaliśmy, wierni Chrystusowi i Jego Matce”
ks. kan. Adam Wełna

Od 26 września na lubelskim Czechowie rozbrzmiewa głos czterech nowych dzwonów. Odlane w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie na Śląsku, prezentują się dostojnie w specjalnie przygotowanej dzwonnicy. Ich głos rozlega się wśród bloków, zwołuje mieszkańców na modlitwę lub w codziennym zabieganiu przypomina im o Bogu.
Uroczystej Mszy św., z poświęceniem ufundowanych przez parafian dzwonów,przewodniczył abp Józef Życiński. Modlitewne spotkanie, długo oczekiwane przez wiernych z parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, zgromadziło wielu gości, w tym kapłanów z sąsiednich parafii. Wszystkich serdecznie witał proboszcz, ks. kan. Adam Wełna. - Kościół bez dzwonów jest jak człowiek bez duszy. Dziś nasza radość jest wielka, bo dzwony, które mamy dzięki ofiarności parafian, będą nam przypominać o Bogu i zapraszać do modlitwy - mówił Ksiądz Proboszcz. - Dzwon żywych zwołuje, zmarłych opłakuje, bohaterów sławi, a wszystkim przypomina o obowiązkach względem Boga. Każdy dzwon, słyszalny o różnych godzinach, wzywa nas do tego, by uwielbiać Boga przez wstawiennictwo naszej Patronki, Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Radość Księdza Proboszcza podzielali parafianie, niecierpliwie wyczekując pierwszych uderzeń nowych dzwonów, poświęconych i uruchomionych przez Metropolitę. - Dzisiejsze święto zamyka kolejny etap budowy naszej świątyni. Cieszymy się, bo doczekaliśmy się okazałych dzwonów, które ubogacą naszą codzienną liturgię - mówili przedstawiciele parafii. - Jeden z dzwonów ukazuje Jezusa Miłosiernego, drugi św. Józefa, a trzeci upamiętnia Jana Pawła II. Czwarty, największy z nich, z wizerunkiem naszej Patronki, to dar parafii z okazji nawiedzenia rodzin przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej”.
Dzieląc radość mieszkańców najmłodszej czechowskiej parafii, abp Józef Życiński mówił: - Proszę Boga, by głos dzwonów wywoływał żywy rezonans w waszych sercach; żeby był silniejszy niż odgłosy wskazujące na przyziemny wymiar działań.
Sprawując Mszę św. w intencji parafian, Metropolita modlił się o to, by „głos dzwonów zawsze kierował ludzkie myśli ku Bogu”. W homilii Pasterz przypomniał, że „głos dzwonów ma znajdować przedłużenie w codziennym życiu mieszkańców, prowokując ich do dawania świadectwa życia Ewangelią”. Świadectwo usłyszenia i przyjęcia Dobrej Nowiny wyraża się m.in. przez dostrzeżenie bliźnich potrzebujących pomocy. Metropolita prosił szczególnie o „serdeczną więź z cierpiącymi” oraz o konkretne wsparcie rodzin wielodzietnych i rodziców wychowujących dzieci chore i niepełnosprawne: - Wyrazem naszej chrześcijańskiej odpowiedzialności niech będzie więź z rodzinami wielodzietnymi, gdzie zagląda bieda oraz nasz szacunek dla matki wychowującej dziecko z zespołem Downa.
Pasterz zwrócił też uwagę na ten przejaw chrześcijańskiej kultury, który wyraża się w regularnym czytaniu prasy katolickiej i książek religijnych. - I w tej dziedzinie jest wiele do zrobienia, by głos Boży rozbrzmiewał w naszych środowiskach - mówił, zachęcając wiernych do codziennej lektury. Wspólnocie parafialnej, która wespół ze swoim proboszczem wzniosła piękny kościół, Metropolita życzył, by zachowała „solidarność oraz wrażliwość serc” i w tym duchu uformowała nowe pokolenie. - Bądźcie ludźmi „Bożymi”, podążajcie za sprawiedliwością, wiarą i miłością, a nowe dzwony niech wam przypominają o Chrystusie i najważniejszych wartościach - apelował Pasterz.
Dziękując wszystkim za wysiłek włożony w przygotowanie tak wyjątkowej uroczystości, ks. A. Wełna mówił: - Każde uderzenie dzwonu będzie dla nas wspomnieniem dnia ich poświęcenia. Każde uderzenie będzie dla nas wezwaniem do gorliwego słuchania Słowa Bożego i przyjmowania Chrystusa w codziennym życiu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia: 6666 ofiar aborcji w pierwszym roku po jej legalizacji

2020-07-02 09:41

[ TEMATY ]

aborcja

ciąża

dzieci nienarodzone

adobe.stock.pl

Aborcja Eugeniczna narusza godność człowieka oraz prawo do życia

6666 nienarodzonych dzieci zabito w wyniku aborcji w zeszłym roku w Irlandii, w czasie pierwszego roku obowiązywania nowej ustawy pozwalającej na praktycznie nieograniczone przerywanie ciąży. Irlandzki departament zdrowia poinformował, że 24 aborcje przeprowadzono ze względu na poważne zagrożenie życia lub zdrowia matki.

Według danych irlandzkiego rządu, 6542 aborcje dotyczą tak zwanych „wczesnych ciąż”, w których rozwijający się płód nie osiągnął 12. tygodnia życia, 24 aborcje – ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki. Kolejne 100 dzieci zostało zabitych, z powodu, jak oficjalnie ujęto, „stanu wpływającego na płód, który może prowadzić do jego śmierci przed lub w ciągu 28 dni od porodu”.

Zdaniem Liama Gibsona z brytyjskiego Stowarzyszenia Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC), liczba aborcji jest „naprawdę szokująca”, a ta przytłaczjąca statystka mówi dużo o współczesnym irlandzkim społeczeństwie. Jak zaznaczył, poza ujawnionymi liczbami warto też pamiętać, że „każda z tych 6666 aborcji była świadomym aktem śmiertelnej przemocy wymierzonej w zupełnie niewinną i niepowtarzalną istotę ludzką”.

Aborcja została zalegalizowana w Irlandii w wyniku referendum, jakie przeprowadzono w maju 2018 r. Tylko jedna trzecia obywateli tego kraju głosowała przeciwko aborcji, a ponad 66 proc. opowiedziało się za usunięciem z Konstytucji prawa ochrony nienarodzonych dzieci. „Żaden rząd, żadne państwo, niezależnie od referendum, nie może znieść danego przez Boga prawa do życia nawet jednego członka rodziny ludzkiej” – skomentował Gibson.

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że ogłoszona oficjalnie przez rząd irlandzki liczba aborcji w tym kraju, składająca się z samych szóstek, w sposób symboliczny nawiązuje do fragmentu Apokalipsy św. Jana: „Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć” (Ap 13 18).

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję