Reklama

W parku ks. Jerzego

Niedziela małopolska 42/2010

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) w Łazanach k.Wieliczki został poświęcony i otwarty Park Refleksji i Modlitwy im. ks. Jerzego Popiełuszki. W tej niewielkiej miejscowości leżącej przy trasie, która łączy Wieliczkę i Gdów, na zboczu wzgórza, gdzie stoi kościół, powstały stacje Drogi Krzyżowej, a wśród drzew utworzono wyłożone kamieniami alejki. Wszystko zaczęło się w 2008 r.

Z niedowierzaniem...

- Kiedy przyszedłem tu na parafię - mówi ks. proboszcz Stanisław Wciślak - widziałem jak teren sąsiadujący z kościołem niszczeje. W zasadzie było to zarośnięte krzakami wysypisko. Wpadłem wówczas na pomysł, żeby ten teren zagospodarować. Nasz kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w bieżącym roku obchodzi 420. rocznicę istnienia. Te założenia porządkowe udało się więc włączyć w przygotowania do jubileuszu. Gdy na początku podzieliłem się tym pomysłem z wiernymi, chyba mało kto mi uwierzył - z uśmiechem mówi ks. Wciślak. - Jednak z czasem nasi ludzie zaczęli się tą inicjatywą interesować. Niemal dwa lata trwało oczyszczanie terenu z krzaków i śmieci. Jako że pogoda w tym roku nas nie rozpieszczała, takie gruntowne prace przy tworzeniu parku zaczęliśmy dopiero z początkiem sierpnia...

Prace

Gdy parafianie zauważyli, że coś zaczyna się dziać, zmieniać, zaczęli przychodzić, spontanicznie pomagać, aż wreszcie wiele osób odnalazło się w budowie i organizacji tego dzieła. - Były takie dni, że przychodziło nawet po 30 osób - młodzież, starsi i dzieci. Każdy miał coś do roboty - opowiada z radością Ksiądz Proboszcz. - Wycinali krzaki, kosili trawę, potem przygotowywali grunt pod sadzonki i rozpoczęły się prace ogrodowe. Udało się tą ideą zapalić wielu. Rok wcześniej zamówiłem krzyże u stolarza. Nasz kościelny przygotował pod nie betonowe podstawy. Praca z początku szła powoli, ale wszystko dojrzewało.

Reklama

Drzewa

- Obsadziliśmy ścieżki różnymi drzewami - oprowadza mnie po parku Ksiądz Proboszcz. - Posadzimy też wierzby płaczące, będzie sosenka, jarzębina czerwona... Są tu drzewa stare i młode. Prosiłem, by przy oczyszczaniu i przygotowywaniu terenu, zachowano drzewa rosnące tu od lat. Alejki poprowadziliśmy tak, by ich nie niszczyć. Są tu stare dęby, jesiony, brzózki, klony, a nawet orzechy.

Papieski buk

- Wpadł mi jeszcze do głowy inny pomysł - mówi Ksiądz Proboszcz. - W Jawczycach, sąsiedniej miejscowości, należącej do naszej parafii, rośnie najstarszy w okolicy buk, który ma już 200 lat. W 2005 r., kiedy umarł Papież Jan Paweł II, ów buk miał wyjątkowo dużo młodych sadzonek. Niektóre osoby takie sadzonki sobie wzięły. Jeden parafianin obiecał mi, że przekaże sadzonkę do naszego parku. To drzewko, które urodziło się w roku śmierci naszego Papieża, będzie również zdobiło nasz park.

W urodziny ks. Jerzego

W centralnym miejscu parku stanął pomnik ks. Jerzego, otoczony klombem, na którym dziś kwitną wrzosy. - Długo zastanawiałem się nad tym, kto ma być patronem parku - mówi ks. Wciślak. - Byliśmy w tym roku z pielgrzymką parafialną na beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki i ten nowy Błogosławiony bardzo nam się spodobał. On, już jako kleryk, przeszedł drogę krzyżową w wojsku w Bartoszycach, a potem jako kapłan. W same urodziny ks. Jerzego - 14 września, chociaż tego nie planowaliśmy, odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika i otwarcie Parku Refleksji i Modlitwy. Były obecne władze gminy, grała orkiestra, przyszło wielu parafian. Odprawiliśmy tego dnia pierwszą Drogę Krzyżową w tym miejscu, była Msza św. Zależało mi, by ks. Jerzy, tak bardzo mocny błogosławiony naszych czasów, patronował temu miejscu. A że nasza parafia nosi wezwanie Znalezienia Krzyża Świętego, święto Podwyższenia Krzyża Świętego było dla nas dodatkową okazją, by tę parafialną rocznicę uczcić w wyjątkowy sposób, a także zaznaczyć w tym miejscu pasyjną duchowość.

Reklama

Miejsce, o które chcą dbać

- Parafianie przychodzili do parku spontanicznie w czasie przygotowań do poświęcenia, ale i teraz często można ich tu spotkać - mówi Ksiądz Proboszcz. - Chcą coś przynieść, posadzić, pytają, które miejsca mogą wziąć pod swoją opiekę. Niektórzy sami wybierają sobie teren, który chcą zagospodarować. Mieszkańcy Sławkowic, jednej z miejscowości należących do parafii, wybrali centrum parku, teren wokół pomnika ks. Jerzego. Ludzie ci sami kupili kwiaty, kamień i postarali się, by centralny punkt naszych dróżek wyglądał pięknie. Poprosiłem także kamieniarza, by przygotował postument pod pomnik ks. Jerzego.

Tu można się zadumać

- Nasza parafia będzie mieć teraz 3 święta, w czasie których w parku będziemy odprawiać Drogę Krzyżową - mówi ks. Stanisław Wciślak. - 14 września, w Podwyższenie Krzyża Świętego, w piątek po 19 października - dniu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oraz w okolicy 6 czerwca - na pamiątkę jego beatyfikacji. Zresztą wybieramy się za rok na pielgrzymkę dziękczynną za nowego Błogosławionego. Chcemy też podziękować za to, że udało się nam wspólnymi siłami stworzyć to miejsce...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mimo obostrzeń i deszczu Rodzina Radia Maryja licznie na Jasnej Górze

2020-07-11 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Radio Maryja

TV Trwam

„Wszystko postawiłem na Maryję” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Wśród intencji modlitewnego spotkania, które trwa na placu jasnogórskim w sobotę, 11 lipca, jest dziękczynienie za św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin, za Cud nad Wisłą z 1920 r., modlitwa za Ojczyznę oraz o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Jest to pierwsza od początku pandemii tak liczna pielgrzymka, która modli się pod jasnogórskim Szczytem. Mimo deszczu i chłodu (w Częstochowie jest ok. 12 stopni Celsjusza) na placu zgromadziło się kilkanaście tysięcy wiernych. Pielgrzymi modlą się także w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice. Obecny jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor i założyciel rozgłośni.

Tegoroczna Pielgrzymka nieco różni się od tych z poprzednich lat. Ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywa się wyłącznie dziś. Dodatkowo wiernych obowiązują zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Z jasnogórskiego Szczytu płyną komunikaty o wymogach sanitarnych, o konieczności założenia maseczek lub zachowaniu dystansu oraz o dezynfekcji rąk. Pielgrzymkę zabezpiecza Służba Zdrowia w namiotach oraz karetki pogotowia.

Pielgrzymka rozpoczęła się tuż po godz. 12.00. Pierwszym punktem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa. Następnie rozpoczął się czas koncertów: znanej i popularnej piosenkarki Eleni, piosenkarza Macieja Wróblewskiego oraz braci z Zakonu Braci Mniejszych: o. Azariasza Jacka Hessa i o. Juliana Mieczysława Śmierciaka.

O godz. 15.00 wierni zgromadzeni na błoniach jasnogórskich modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczęła się Msza św., która jest głównym punktem pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się koncert orkiestry „Victoria” z parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, która też oprawia liturgię Mszy św.

Transmisję ze spotkania przeprowadzają na żywo: Radio Maryja, TV Trwam oraz Twitter Radia Maryja. W Pielgrzymce można także uczestniczyć za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube.

CZYTAJ DALEJ

Simoncelli: bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem

2020-07-12 16:32

[ TEMATY ]

wojna

koronawirus

Vatican News/ANSA

W starożytności przerywano wojny na czas igrzysk olimpijskich. W tym roku pandemia spowodowała przeniesienie olimpiady, ale wojny trwają nadal. W wielu krajach działania zbrojne uniemożliwiają walkę z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Jemenie i Syrii. Podobnie jest w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Nigerii. Stąd niedawny apel papieża Franciszka o bezwarunkowe i natychmiastowe zawieszenie broni. „Bez poważnego potraktowania tego wezwania będzie trudno wygrać z pandemią” – uważa prof. Maurizio Simoncelli, specjalista w dziedzinie rozbrojenia, współzałożyciel międzynarodowego instytutu badawczego IRIAD zajmującego się promowaniem wiedzy naukowej na temat praw człowieka, rozbrojenia i zarządzania konfliktami bez użycia przemocy.

„Wojny nigdy nie wybuchają bez powodów, a powody są zazwyczaj takie same: kontrola terytoriów i ich zasobów. Tak stało się w Libii, gdzie pragnienie pokoju ustąpiło przed konfliktem międzynarodowym. Spójrzmy na Zatokę Perską i Syrię. Te konflikty nie mogłyby trwać tyle lat, gdyby wciąż nie była tam dostarczana broń i amunicja. Warto pamiętać, że konflikty są również poważnym biznesem. W historii wiele razy widzieliśmy, jak państwa, które domagały się zawieszenia broni, kończyły na eksporcie uzbrojenia na tereny objęte wojną – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maurizio Simoncelli. – Dlatego bardzo trudne będzie wprowadzenie zawieszenia broni, aby pomóc ludności zagrożonej koronawirusem na terenach objętych konfliktem. Jest ich bardzo wiele, od Afryki po Bliski Wschód. Niedobór leków, słaba kondycja zdrowotna mieszkańców, brak wody i żywności sprawiają, że zagrożenie jest niezwykle poważne. Nie wystarczy potakiwać papieżowi, kiedy mówi o rozbrojeniu. Wiele państw to robi, ale nie zachowują się niestety konsekwentnie”.

W ubiegłym miesiącu biskupi Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej potępili kontynuację działań wojennych w obu tych krajach. Podobna sytuacja ma miejsce w Nigerii. „Wciąż jesteśmy na łasce bojówek terrorystycznych Boko Haram, zwłaszcza na północy kraju”– alarmuje arcybiskup Abudży, Ignatius Ayau Kaigama, podkreślając również zagrożenie koronawirusem, który jest jego zdaniem najniebezpieczniejszy dla najbiedniejszej części populacji.

Sytuacja jest tragiczna także w Syrii i w Jemenie, borykającymi się z najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie. Bp Paul Hinder, wikariusz apostolski w Arabii Południowej, zwraca uwagę na zniszczenie połowy infrastruktury medycznej w Jemenie oraz na brak bezpieczeństwa, który „utrudnia, a czasem uniemożliwia transport pomocy”. „Bez rozejmu między walczącymi stronami wszystkie operacje humanitarne pozostaną sparaliżowane” – uważa bp Hinder.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję