Reklama

Temat tygodnia

Dzień, który stał się przełomem

Upłynęły 32 lata od 16 października 1978 r., dnia, kiedy papieżem został wybrany arcybiskup Krakowa kard. Karol Wojtyła, który przybrał imię Jana Pawła II. Uzasadnienie wyboru tego imienia dał Jan Paweł I, który był papieżem zaledwie 33 dni. Ten wybór oznaczał ogromny szacunek dla Jana XXIII, dziś błogosławionego i dla jego poprzednika Pawła VI, którzy to papieże byli wspaniałymi mistrzami duchowymi, a przede wszystkim papieżami zasłużonymi dla Vaticanum Secundum - Jan XXIII rozpoczął Sobór, a Paweł VI doprowadził go do końca. W ten tok myślenia wszedł Jan Paweł II.
Wracamy dzisiaj do tego pamiętnego wieczoru, kiedy papieżem został Polak i przypominamy sobie te godziny niezwykłego poruszenia właściwie całego świata. Wiedzieliśmy, że kard. Wojtyła jest człowiekiem nieprzeciętnym i wybitnym kardynałem. Przewidywaliśmy więc, że zaczynają się nowe czasy, nowa rzeczywistość Kościoła, tym bardziej, że kard. Wojtyła wnosił ze sobą doświadczenie życia poza tzw. żelazną kurtyną.
Istotnie, lata pontyfikatu Jana Pawła II okazały się bardzo obfite w wielorakie owoce społeczne i duchowe, a sam pontyfikat - ciekawy i nowatorski. Bo Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej autentyczności i dynamizmu. Nie nauczał czegoś, czego by nie miał przez siebie „przerobionego”, zgodnie z radą, jaką dawał młodym: „Wymagajmy od siebie, nawet gdyby inni od Was tego nie wymagali”. On na pewno był w stosunku do siebie bardzo wymagający - to się widziało i czuło i dlatego zapewne mieliśmy dla niego tyle czci i szacunku oraz uwagi i miłości.
Jan Paweł II zostawił po sobie także ogromną spuściznę naukową - tak wiele encyklik, adhortacji i listów apostolskich, tak wiele ważnych przemówień i homilii.
Jan Paweł II przypomniał ludziom, by nie bali się Chrystusa, a Kościołowi wskazywał, że jego drogą jest człowiek. Jan Paweł II objawił się jako wielki Misjonarz świata, który w imieniu Chrystusa udawał się na wszystkie kontynenty. Tam, gdzie ciemiężony był człowiek, Papież przypominał podstawowe prawa ludzkie. Wizyty papieskie stanowiły znakomitą okazję, żeby możnym tego świata przypominać, że są granice ich władzy, że człowieka trzeba szanować, ale każdy człowiek musi też włożyć wiele wysiłku w pracę nad sobą.
Wszystko, co najbardziej ludzkie, a jednocześnie Boże, znalazło wyraz w całym nauczaniu Jana Pawła II, zarówno w papieskich dokumentach, jak i w jego działaniach pastoralnych. Nas, Polaków, powinna interesować zwłaszcza spuścizna Jana Pawła II w odniesieniu do nas - powinniśmy więc wracać wciąż do papieskich przemówień, w których zawsze znajdziemy wskazówki na nasze trudne dni.
Oczekując na oficjalne wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy, zechciejmy już z perspektywy czasu popatrzeć na osobę i dzieło, któremu na imię Jan Paweł II, dostrzec jego ponadczasowość, a więc niczym niezmąconą aktualność, i przejąć się choć niektórymi myślami, wydobywanymi wciąż z tego, co nam Ojciec Święty pozostawił.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dziennik Gazeta Prawna": Picie w ciąży ma być przestępstwem

2020-07-02 07:27

[ TEMATY ]

alkohol

©Jakub Jirsk - stock.adobe.com

Rzecznik praw dziecka chce, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła pijąca alkohol przyszła matka – informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", taki pomysł Mikołaj Pawlak przedstawił, prezentując raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim następujący fragment:

"Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży" – czytamy w "DGP".

Według dziennika pomysł ma poparcie w PiS. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki.

"DGP" informuje, że Marek Ast (PiS) z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przekonuje, że dla jego partii ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna.

"Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji" – mówi. Jego zdaniem przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie. Nie można więc dłużej zasłaniać się niewiedzą.

"To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony" – dodaje. (PAP)

aop/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję