Reklama

Pląsy na cześć Pana i Jego sługi

Świątynia to miejsce modlitwy, skupienia, ale - jak się okazuje - także i tańca. Jeżeli tylko słoneczne rytmy rodem z Jamajki złączą się z ewangelizacyjnym przesłaniem, to okazja ku temu jest wyjątkowa. Kto chciał, przekonał się o tym podczas koncertu „Młodzież pamięta”, który odbył się 2 października w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. W prowadzonej przez pallotynów parafii, reggae porwało do tańca i wielbienia Boga rzesze młodych ludzi.
W sobotni wieczór w świątyni św. Andrzeja Boboli królował soul, funk („Kadosz”), reggae („Anti Babylon System”) i praise&worship (wokalista „PIN”, Andrzej Lampert). Każda z zagranych tam nut wybrzmiewała po to, by przypomnieć o Ojcu Świętym Janie Pawle II oraz o rocznicy objęcia przez niego sterów Kościoła katolickiego (16 października 1978 r.). Muzyka, która była głównym bodźcem przyciągającym młodzież do świątyni, wsparta została multimedialnymi cytatami z przemówień Papieża Polaka oraz anegdotami zaczerpniętymi z książki „Kwiatki Jana Pawła II”. Całość dopełniły świadectwa artystów mówiących o życiu w zgodzie z Chrystusem oraz o prowadzącej do Niego drodze. O zwykłej codzienności, której rytm wyznacza dbałość o rodzinę i religijne zawierzenie - mówiła Iwona Ziemniewicz („Kadosz”), o młodzieńczej kontestacji wiary wpojonej przez matkę mówiła Katarzyna Lampert („Anti Babylon System”), a o wychodzeniu z uzależnienia narkotykowego i o oddaniu swego życia Jezusowi mówił Paweł Kurz („Anti Babylon System”). Ich słowa, gdy następowała zmiana występujących formacji, były przeplatane filmowymi przerywnikami z widniejącym na nich Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Młodzi ludzie, którzy przybyli na koncert mieli więc okazję zetknąć się z wielką różnorodnością propozycji, począwszy od wizualnych etiud i odtwarzanych przemówień Papieża Polaka, a skończywszy na zachęcającej do tańca muzyce.
- Taniec w kościele może być formą uwielbienia Pana. W naszej parafii istnieje diakonia tańca, więc dla nas nie jest to nic nadzwyczajnego. Starsi parafianie są przyzwyczajeni do tego typu nowinek i na widok osób tańczących w świątyni ani nie protestują, ani też się nie gorszą - mówi ks. Tomasz Idczak, proboszcz pallotyńskiej wspólnoty.
Dzięki inicjatywie wcielonej w czyn w kościele św. Andrzeja Boboli, można sparafrazować słowa znane z telewizyjnej reklamy i rzec, „zatańczyć w kościele i oddać przez to cześć Stwórcy - bezcenne”. Kto chce się o tym przekonać, musi tu zajrzeć za rok o tej samej porze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. Wojciech Szlachetka

2020-07-01 06:49

Archiwum

Zmarł ks. Wojciech Szlachetka, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie.

Kapłan odszedł do domu Ojca 30 czerwca w szpitalu w Lublinie; przebywał tam od dwóch tygodni po wypadku samochodowym. Śp. ks. Wojciech Szlachetka urodził się 20 kwietnia 1963 r. w Poniatowej; święcenia prezbiteratu przyjął 12 grudnia 1987 r. w Lublinie. Oprócz teologii, ukończył studia z historii sztuki; niegdyś był dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego. Przez wiele lat był związany z Ruchem Światło -Życie jako moderator diecezjalny. W parafii Abramów posługiwał od 2012 r., najpierw jako administrator, a od 1 lipca 2013 jako proboszcz.

W ostatnim czasie w kościele w Abramowie codziennie sprawowane były Msze św. o zdrowie dla ks. Wojciecha Szlachetki. Jak zapowiedział ks. Janusz Widelski, od 1 lipca zamówione Msze św. sprawowane będą ze zmienioną intencją - o dar nieba dla Zmarłego. Więcej na https://naszabramow.pl/parafia

Informacje o pogrzebie zostaną podane po ich ustaleniu.

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję