Reklama

Wiadomości

Piontkowski: Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło ponad 360 mln zł na zakup sprzętu komputerowego do szkół

Ze środków Ministerstwa Cyfryzacji przeznaczono ponad 360 mln zł na zakup sprzętu komputerowego. Każda gmina, każdy powiat mogły wystąpić o środki na zakup sprzętu od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu tysięcy w pierwszej transzy i potem w drugiej – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef resortu edukacji był gościem Rzeczpospolita TV, gdzie pytano go o przygotowanie szkół i samorządów do nowego roku szkolnego.

Piontkowski przypomniał, że za wyposażenie szkół, w tym m.in na zakup ławek, krzeseł, ale także sprzętu komputerowego odpowiadają organy prowadzące.

"Mimo że jest to zadanie własne samorządów, rząd bardzo poważnie wsparł polskie szkoły. W ostatnich miesiącach ze środków Ministerstwa Cyfryzacji przeznaczono ponad 360 mln zł na zakup sprzętu komputerowego. Każda gmina, każdy powiat mogły wystąpić o środki na zakup sprzętu od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu tysięcy w pierwszej transzy i potem w drugiej. Nie było żadnych dodatkowych obowiązków biurokratycznych – wystarczył sam wniosek – oświadczył Piontkowski i podkreślił, że prawie wszystkie samorządy z tego skorzystały.

Zwrócił uwagę, że kilkadziesiąt tysięcy laptopów mogło dzięki temu trafić do szkół.

Pytany, kto sfinansuje naukę zdalną uczniów, szef resortu edukacji powiedział, że "jeśli będzie kwarantanna, to zajęcia będą dotyczyły całej klasy czy kilku klas, w związku z tym normalnie będą organizowane zajęcia zdalne i nauczyciele, którzy prowadzili zajęcia stacjonarne w danych klasach, będą prowadzili zajęcia dla danej klasy czy kilku klas – jeśli będzie system mieszany".

Mówiąc o możliwościach dojazdu uczniów do szkół Piontkowski powiedział, że minister infrastruktury wraz z głównym inspektorem sanitarnym przygotowali wytyczne, jakie reguły powinny funkcjonować w transporcie publicznym – także w tych środkach transportu, które służą dowozowi uczniów do szkół.

Zaznaczył, że "w większości Polski – tam gdzie są strefy zielone, nie ma większego zagrożenia epidemicznego albo jest umiarkowane, co oznacza, że 100 proc. miejsc w pojazdach może być zajęta przez uczniów, ale będą mieli obowiązek zasłaniania nosa i ust tak, aby możliwość zakażenia była jak najmniejsza".

Reklama

Przypomniał, że kierowcy powinni dbać o czyszczenie powierzchni oraz ozonowanie pojazdów przed następnym dniem. "Te reguły – w ocenie Piontkowskiego – powinny swobodnie pozwolić przewoźnikom, gminom na zorganizowanie transportu bez poważniejszych problemów na takich samych czy bardzo podobnych zasadach jak przed epidemią".

Na pytanie o subwencje dla samorządów minister edukacji narodowej przypomniał, że rząd wspomógł już samorządy i szkoły niesamorządowe.

"W okresie od marca do czerwca dostarczyliśmy ponad 3,5 mln litrów płynów dezynfekujących do wszystkich szkół, które były tym zainteresowane. Każda placówka, która wyraziła chęć, mogła otrzymać bezpłatny elektroniczny dyspenser – podajnik płynu dezynfekującego. W tej chwili minister zdrowia do 10 września zbiera deklaracje, zapotrzebowanie szkół na płyn dezynfekujący oraz maseczki tak, aby bezpłatnie dostarczyć kilka milionów litrów płynów dezynfekujących i wiele milionów maseczek. Dodatkowo zadeklarowało kilkadziesiąt tysięcy termometrów bezdotykowych – powiedział Piontkowski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2020-08-28 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piontkowski: w najbliższych dniach wytyczne dot. wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione wytyczne MEN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące organizacji w tym roku wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży.

Dotyczą one: przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego; klas I-III szkół podstawowych; konsultacji z nauczycielami w szkołach; zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania dziecka; przeprowadzania egzaminów; zajęć praktycznych w szkołach policealnych; działania poradni psychologiczno-pedagogicznych; opieki w bursach i internatach.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję