Reklama

Odznaczeni za zasługi dla diecezji

Już po raz drugi odznaczenia za zasługi dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej są przyznawane jednocześnie tak dużej grupie osób z różnych środowisk. Kandydaci do odznaczeń są zgłaszani przez poszczególne parafie i dekanaty oraz przez kurię biskupią. Są to ludzie świeccy, którzy swoją pracą i postawą przez całe lata wyróżniali się w swoich środowiskach, parafiach, w ten sposób służąc Kościołowi
9 września 2010 r. w katedrze w Gorzowie Wlkp. bp Stefan Regmunt wręczył 33 odznaczenia za zasługi dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

CHÓR „BEATI CANTORES”

z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie.
Obchodzący w tym roku 25-lecie chór aktywnie uczestniczy w życiu parafii i miasta Głogowa. Śpiewa także podczas uroczystości diecezjalnych, koncertuje w kraju i za granicą. Ma na swym koncie wiele nagród i wyróżnień. Dyrygentem jest Barbara Walendzik, a prezesem Tadeusz Kolańczyk.

HANNA BRZEZIŃSKA

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.
Od 28 lat prowadzi katechizację przedmałżeńską w parafialnym poradnictwie rodzinnym. Od 8 lat jest prezesem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ANTONI CIEBIERA

z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Koźli Kożuchowskiej, żonaty, ma pięcioro dzieci.
Ponad 20 lat jest kościelnym w filialnym kościele w Bogaczowie, a od niedawna także nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. Jedna z jego córek jest w Zgromadzeniu Sióstr Niepokalanek w Szymanowie k. Warszawy.

ALICJA CIEŚLAK

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, zamężna, ma troje dzieci.
Od 1976 r., gdy otrzymała misję z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, bezinteresownie pełni posługę doradcy życia rodzinnego w parafii. Gorliwie posługuje także w Parafialnym Zespole Caritas i należy do Żywego Różańca.

JERZY FRANCISZEK ĆWIEK

z parafii pw. św. Mikołaja w Raculi, żonaty, ma trzy córki.
Jest organistą w parafii od 1978 r. Przez 3 kadencje był przewodniczącym NSZZ „Solidarność”, a także radnym gminy Zielona Góra w latach 1990-94.

IRENA EJCHART

z parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie, zamężna, ma dwoje dzieci.
Od 8 lat kieruje Parafialnym Zespołem Caritas, który m.in. prowadzi świetlicę środowiskową dla dzieci i klub seniora. Pomaga w działalności PZC w Długoszynie i Sokolej Dąbrowie. Pozyskała do współpracy w dziele charytatywnym wiele osób, koordynuje także współpracę z ośrodkami w Holandii.

EMILIA FRANK

z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzowie Wlkp., zamężna, ma troje dzieci.
Jest bezpośrednio zaangażowana w działalność parafii i wielu wspólnot na terenie Gorzowa Wlkp., m.in. należy do zarządu gorzowskiego Hospicjum św. Kamila, jest moderatorką Żywego Różańca, animatorką Odnowy w Duchu Świętym, członkinią Akcji Katolickiej, grupy Przyjaciół Paradyża i Apostolatu Dobrej Śmierci. Organizuje liczne pielgrzymki i festyny.

Reklama

JAN GOŁASZEWSKI

z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu, jest wdowcem, ma dwie córki.
W 1994 r. doprowadził do powstania grupy charytatywnej, w 2002 r. zarejestrowanej jako Parafialny Zespół Caritas, którego został prezesem. Organizuje pomoc dla rodzin dotkniętych patologiami oraz letni wypoczynek dla dzieci. Jest też aktywnym członkiem chóru parafialnego i Żywego Różańca. Prowadzi punkt sprzedaży prasy katolickiej oraz dewocjonaliów.

TERESA GRYL

z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, jest wdową, ma trzy córki.
Od wielu lat jest liderką parafialnej wspólnoty Przyjaciół Paradyża, członkinią Żywego Różańca, uczestniczy w organizacji festynu parafialnego. Co roku podejmuje modlitewne zobowiązanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pracuje społecznie w Stowarzyszeniu Diabetologicznym „Jeż” i aktywnie pomaga wielu ludziom chorym na cukrzycę.

JERZY GRZEŚKOWIAK

z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach, żonaty, ma dwie córki.
Jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej i zakrystianem. Był odpowiedzialny za budowę kościoła pw. św. Józefa w Żarach, zaś obecnie za budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach.

OTTO HAKMAN

z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach (zgłoszony przez parafię pw. św. Michała Archanioła w Olbrachtowie), żonaty, ma dwóch synów.
Dzięki jego bezinteresownemu zaangażowaniu dokonało się wiele dzieł: budowa kaplicy w Domu Samotnej Matki w Żarach, budowa kościoła w Przylaskach, remont kościoła w Olbrachtowie, wykonanie wnętrza kościoła w Jasieniu, wyposażenie kościoła w Studzieńcu. Pomagał w adaptacji budynków Szkoły Katolickiej w Żarach. Uczestniczy w budowie hospicjum w Żarach. Jest człowiekiem wielkiego serca i dobroci.

Reklama

JAN JANOWSKI

z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Koźli Kożuchowskiej, żonaty, ma troje dzieci.
Od dzieciństwa był związany z kościołem filialnym w Letnicy, najpierw jako ministrant, a obecnie jako kościelny. Od lat angażuje się we wszystkie poważniejsze prace remontowe i gospodarcze. Będąc sołtysem Letnicy, troszczy się o sprawy kościoła na forum gminy i mobilizuje do zaangażowania mieszkańców.

JÓZEF JĘDRZEJEK

z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy, żonaty, ma czworo dzieci.
Był inicjatorem budowy kaplicy na cmentarzu i przewodniczył Społecznemu Komitetowi Budowy Kościoła w Gryżynie. Jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnego Zespołu Caritas, a także kościelnym.

ANDRZEJ KARDZIS

z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, pracownik kurii biskupiej, żonaty, ma dwie córki.
Od 12 lat jako zawodowy kierowca służy kurii biskupiej i biskupom naszej diecezji. Jego brat Krzysztof jest kapłanem, był misjonarzem w Nowej Gwinei i Zimbabwe, obecnie pracuje w diecezji Toledo, w USA.

ROBERT KIKIERNICKI

z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Pszczewie, żonaty, ma czworo dzieci.
Od 25 lat pełni funkcję kościelnego w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz lidera życia religijnego w filialnej miejscowości Stołuń.

ANASTAZJA KONDAREWICZ

z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białkowie.
Od ponad 40 lat angażuje się w życie Kościoła lokalnego. Była katechetką jeszcze wtedy, gdy katecheza odbywała się w salkach parafialnych. Obecnie od wielu lat jest zakrystianką w Białkowie. Pełni swą posługę bezinteresownie i z wielkim oddaniem.

KAZIMIERZ KOWALCZYK

z parafii pw. bł. Karoliny Kózki w Połupinie, żonaty, ma troje dzieci.
Czynnie uczestniczył w budowie kościoła i organizacji parafii w Połupinie od samego jej początku w 1989 r. Zawsze gotów do pomocy w pracach mechanicznych, hydraulicznych i budowlanych. Cieszy się wielkim szacunkiem wśród parafian.

Reklama

FELICJA KUBISZYN

z parafii pw. św. Jana od Krzyża w Starosiedlu, zamężna, ma jedną córkę.
Należy do Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnej Rady Ekonomicznej. Była prezesem Parafialnego Zespołu Caritas. Dba o kościoły w parafii, troszcząc się o ich godne wyposażenie, nie szczędząc własnych środków i pracy. Organizowała festyny i zbiórki charytatywne.

GRAŻYNA KUCHARCZYK

z parafii pw. Chrystusa Króla w Tuplicach.
Od ponad 20 lat jest katechetką. Prowadzi grupę Eucharystycznego Ruchu Młodych, a także grupy kandydatów do bierzmowania. Z dziećmi i młodzieżą przygotowuje liturgię Mszy św., nabożeństwa, adoracje i inscenizacje. Jest bardzo zaangażowaną członkinią Akcji Katolickiej. Zawsze gotowa do pomocy innym.

ALEKSANDER KUSIAK

z parafii pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wlkp., żonaty, ma troje dzieci.
Od 26 lat należy do oazy rodzin, czynnie włączając się także w Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Jest członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, nadzwyczajnym szafarzem Komunii św., animatorem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i liderem koła Przyjaciół Paradyża w swojej parafii.

LUDWIKA LACHOWICZ

z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie, jest wdową.
Jest członkinią Parafialnej Rady Duszpasterskiej, założycielką i prezesem Parafialnego Zespołu Caritas. Współorganizowała nowy Parafialny Zespół Caritas w dekanacie. Organizuje pomoc dla Kościoła na Wschodzie, angażuje się w dzieło obrony życia poczętego. Od 16. roku życia należy do Żywego Różańca.

MAREK LEWANDOWSKI

z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., żonaty, ma pięcioro dzieci.
Jest dyrektorem gorzowskiego Hospicjum św. Kamila i członkiem Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. Już 26 lat temu rozpoczął pracę wolontariacką jako doradca życia rodzinnego i wykładowca na kursach przedmałżeńskich. Przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu ds. Wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzowie. Organizował parafiady i festyny.

Reklama

MIECZYSŁAW LEWKO

z parafii pw. Trójcy Świętej w Przytocznej, żonaty, ma pięcioro dzieci.
Jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Grupy Modlitwy Ojca Pio oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest jednym z pomysłodawców Festiwalu Piosenki Religijnej w Przytocznej. Współorganizuje letni wypoczynek dzieci z parafii. Służy pomocą osobom niepełnosprawnym. Jako kierownik kopalni żwiru pomaga wielu parafiom i instytucjom kościelnym.

WINCENTY MISZTAK

z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, żonaty, ma dwóch synów.
Jako inżynier budownictwa już od 35 lat służy fachową pomocą przy remontach kościołów w Rzepinie, Kowalowie, Laskach Lubuskich i Boczowie. Przygotowuje projekty budowlane oraz nadzoruje remonty i budowy obiektów parafialnych.

MICHAŁ PABIEROWSKI

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej, żonaty, na dwoje dzieci.
Od ponad 30 lat jest organistą w parafii w Szlichtyngowej, wykonuje swą posługę bezinteresownie. Jest także nadzwyczajnym szafarzem Komunii św.

ZOFIA PAWLIK

z parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie, zamężna, ma sześcioro dzieci.
Czynnie działa na rzecz potrzebujących w Parafialnym Zespole Caritas, którego jest współzałożycielką. Organizuje kolonie dla dzieci, świadczy pomoc pielęgniarską. Pracuje jako katechetka i bibliotekarka w Szkole Podstawowej w Jaczowie.

KAZIMIERZ RAJCHEL

z parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie, żonaty, ma trzech synów.
Od 15 lat pełni posługę kościelnego. Jest wiceprezesem Parafialnego Zespołu Caritas. Odznacza się wielką gorliwością i cieszy się szacunkiem parafian. Wzorowo dba o kościół i jego otoczenie.

KRZYSZTOF ANDRZEJ SROCZYŃSKI

z parafii pw. św. Mikołaja w Raculi, żonaty, ma pięcioro dzieci.
Od 1986 r. jest członkiem grupy charytatywnej - dziś Parafialnego Zespołu Caritas. Aktywnie uczestniczy w życiu parafii, pełniąc m.in. posługę lektora. Dyrektor Gimnazjum w Drzonkowie, prezes OSP w Raculi i radny powiatu zielonogórskiego.

Reklama

JERZY STĘPIEŃ

z parafii pw. św. Antoniego w Starym Polichnie, żonaty, na dwóch synów.
Od 4 lat jest przewodniczącym Rady Parafialnej w Santoku. Organizuje modlitwy i nabożeństwa o beatyfikację Jana Pawła II i przybliża jego nauczanie. Od 3 lat organizuje też turniej piłki nożnej dla ministrantów. Pomaga pozyskiwać środki na remont kościoła w Santoku.

JADWIGA I HENRYK SZAFRAŃCOWIE

z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jeninie, małżonkowie od 1981 r., mają dwoje dzieci.
Należą do Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnej Rady Ekonomicznej. Współorganizują pielgrzymki do miejsc świętych. Uczestniczą w remoncie kościoła w Jeninie, m.in. pośrednicząc w pozyskiwaniu środków finansowych i w doborze wykonawców, prowadząc dokumentację i samemu wykonując drobne prace.

MARIA TOPOROWSKA

z parafii pw. św. Stanisława BM we Wschowie.
Pielęgniarka z powołania. Zabiegała u dyrekcji szpitala we Wschowie o przeznaczenie jednego z pomieszczeń na kaplicę, a później troszczyła się o jej wystrój i przewodniczyła modlitwie z chorymi. Posługuje dalej w kaplicy szpitalnej, mimo przejścia na emeryturę w 1994 r.

KAZIMIERZ WITKOWSKI

z parafii pw. św. Wojciecha w Maszewie Lubuskim, żonaty, ma trzy córki.
Od 20 lat przewodniczy Parafialnej Radzie Duszpasterskiej. Jest członkiem Służby Papieskiej. Uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach parafii i dba o kościół od strony materialnej. Pomaga też w innych parafiach dekanatu.

MIRELA WOJCIECHOWSKA

z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku, zamężna, ma pięcioro dzieci.
Jest katechetką, pomysłodawcą parafialnego Spotkania Rodzin Kolędujących i współorganizatorką imprezy pod hasłem: „Rozśpiewane Anioły”. Przygotowuje dzieci do I Komunii św. w dwóch parafiach.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

[ TEMATY ]

Korea Płd.

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

W 2023 r. w tym wschodnioazjatyckim kraju ochrzczono łącznie 51 307 osób, w porównaniu do 41 384 osób w 2022 roku. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrost ten jest gwałtowny, to liczba ta jest niższa niż poziomy sprzed pandemii, kiedy było ich ponad 80 tys. rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję