Reklama

Przywrócić ludziom nadzieję

Niedziela legnicka 37/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Waldemar Wesołowski: - 13 sierpnia wraz z Biskupem Legnickim odwiedził Ksiądz tereny dotknięte przez powódź, m.in. Radomierzyce, Sieniawkę i Bogatynię. Jakie wrażenia towarzyszyły tej wizycie?

Ks. Czesław Włodarczyk: - W mediach widzieliśmy wiele obrazów, ale jak wielka to jest tragedia, można się przekonać dopiero na miejscu, kiedy patrzy się na tę rzekę, kiedy chodzi się tymi ulicami, kiedy ogląda się zniszczone domy, mieszkania. Na prośbę burmistrza i wojewody Bogatynia została wpisana na listę 14 miejscowości najbardziej dotkniętych i zniszczonych przez powódź w Polsce w 2010 roku. To świadczy o skali tragedii i rozmiarze zniszczeń. Kiedy człowiek rozmawia z ludźmi, kiedy zagłębia się w poszczególne ludzkie tragedie, to wydaje się, że po ludzku to wszystko jest nie do udźwignięcia, to wszystko jest nie do naprawienia, nie do odbudowania. Dlatego w takich sytuacjach ludzie mogą popadać w rozpacz, obojętność, wyzbywają się nadziei. Kiedy rozmawialiśmy z ludźmi, którzy już przystąpili do prac porządkowych, wiele osób prosiło Księdza Biskupa o błogosławieństwo, o umocnienie, o modlitwę.

Reklama

- Wiele osób podkreślało, że siłę i nadzieję daje im to, że pomoc płynie z wielu stron, że nie czują się osamotnieni, że jest wielu ludzi, którzy pomagają. Warto też zaznaczyć, że pierwszą instytucją, która ruszyła z pomocą była legnicka Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak było rzeczywiście. Oczywiście, my nie chcemy się z nikim ścigać, konkurować, czy udowadniać cokolwiek, bo przecież nie o to chodzi. Fakt jest jednak taki, że już na drugi dzień, w niedzielę pierwsze transporty z pomocą dotarły do zalanych miejscowości. Dzięki naszym strukturom, dzięki parafiom ks. Krzysztof Kiełbowicz z Lwówka Śląskiego, gdzie mamy swoją placówkę, w niedzielę rano wyruszył z pomocą. Nasze wizyty na miejscu pozwalały też zbierać dokładne informacje o zakresie tragedii, ale też i konkretnych potrzebach. W takich bowiem przypadkach trzeba wiedzieć, jakiej pomocy udzielić, jakie rzeczy są najbardziej oczekiwane i konieczne. Ludzie naprawdę utracili wiele, niektórzy wszystko, co mieli. Kilkadziesiąt domów przeznaczono do rozbiórki, ludzie już nie wrócą już do swoich domów. Nie ma chyba większej tragedii, jak stracić własny dom. Ludzie potracili też swój majątek, miejsca pracy. Niektórzy stracili nawet coś więcej, sens życia. To jest też największe zadanie i dla Biskupa Legnickiego, duszpasterzy i władz, aby tym ludziom przywrócić nadzieję, bo bez niej nie da się żyć. Ludzie muszą uwierzyć, że można stanąć na nogi, że można to wszystko odbudować, że znajdą się ludzie, którzy pomogą. To jest najważniejsze przesłanie, z którym już od dwóch tygodni docieramy w miejsca dotknięte przez powódź.

Reklama

- Apel do wszystkich ludzi o pomoc skierowała Caritas i biskup legnicki Stefan Cichy. Jaki jest odzew ze strony ludzi?

- Pomoc zaczęła napływać niemal natychmiast. Mamy to dość dobrze policzone. Z naszej centrali legnickiej posłaliśmy już kilkanaście transportów pomocy. My nie tylko zbieramy dary tu na miejscu, ale przede wszystkim koordynujemy pomoc, która napływa z całej Polski, z wielu parafii naszej diecezji. Ta pomoc płynie też z zagranicy. Pierwsze transporty przyszły do nas z diecezji Göerlitz, od naszych niemieckich sąsiadów, którzy zresztą też zostali poszkodowani przez powódź. Kilkanaście diecezjalnych Caritas przyszło nam z pomocą, nawet z tak odległych miejsc, jak Łomża, Białystok, Ełk, Warszawa. Oczywiście, nie zabrakło pomocy od naszych sąsiadów z Wrocławia, Świdnicy czy Zielonej Góry. Ten wielki zryw i ta fala pomocy jest naprawdę duża. Naszym zadaniem, jak również współpracujących z nami wolontariuszy jest teraz to, aby te dary jak najlepiej zagospodarować, aby nic się nie zmarnowało. Do tej pory nam się to udaje. Trzeba też zaznaczyć, że ludzie otrzymujący tę pomoc są ogromnie wdzięczni. Warto podkreślić, że tylko z samej centrali Caritas Polska dotarło do nas ponad 200 ton żywności, mleka, nie licząc wody pitnej, środków czystości, chemii gospodarczej, narzędzi do sprzątania. W sumie to setki ton. Dzisiaj możemy już apelować o dalszą pomoc, która jednak powinna mieć już nieco inną formę. Trzeba myśleć teraz o pomocy długofalowej, gdyż tej doraźnej mamy naprawdę wiele.

Reklama

- No właśnie, podczas wizyty na zalanych terenach została też udzielona pomoc finansowa.

- Decyzją Księdza Biskupa już 13 sierpnia dziesięciu najbardziej poszkodowanym parafiom została udzielona pomoc finansowa. Wręczyliśmy po 10 tysięcy złotych na te pierwsze potrzeby, a więc na paliwo, wynajem sprzętu do porządkowania, na lekarstwa dla ludzi, na to, czego nie da się dokonać poprzez wolontariat. Te pieniądze płyną z Caritas Polska, ale też od indywidualnych osób dosłownie z całej Polski. Na nasze legnickie konto Caritas wpłynęło ponad 300 wpłat i to niektóre z miejscowości, których nazwę pierwszy raz słyszałem i nie wiem nawet gdzie one się znajdują. Ta tragedia poruszyła serca i sumienia wielu Polaków, obyśmy tylko umieli nadal tę pomoc dobrze koordynować. Poszkodowanych zostało ponad 3 tysiące rodzin. Ucierpiały też 2 kościoły i jedna kaplica, cmentarze, budynki użyteczności publicznej, szkoły, domy kultury, nie mówiąc już o drogach czy mostach.

- Rozpoczyna się już rok szkolny, z zalanych terenów dzieci wyruszyły do szkoły. Również w tym względzie Caritas niesie pomoc.

Reklama

- Tak, mówiło się nawet, że być może trzeba będzie przedłużyć wakacje, że rok szkolny rozpocznie się z opóźnieniem. Jednak władze lokalne robią wszystko, żeby dzieci poszły do szkoły w przewidzianym terminie. Zajęcia w szkole to też jest sposób na rozładowanie napięcia i traumy, jaką dzieci przeżyły w wyniku powodzi. Dzięki wsparciu innych oddziałów Caritas rozdaliśmy już kilkaset wyprawek szkolnych. Jeszcze w sierpniu poprzez naszą Caritas grupa dzieci wyjechała na kolonie. Zapraszamy też do współpracy „zielone szkoły”, mamy takie możliwości. Np. Zespół Śląsk jest w stanie przyjąć grupę dzieci na taką formę nauki i wypoczynku w swoich ośrodkach, zapewniając doskonałe warunki. Po sygnałach, jakie płyną od księży proboszczów myślimy o zorganizowaniu turnusów wypoczynkowych nad morzem dla mam z małymi dziećmi, które nie chodzą jeszcze do szkoły. Mam nadzieję, że uda się nam to zrobić we wrześniu i w październiku.

- Kiedy zakończy się wielkie sprzątanie, trzeba będzie odbudować gospodarstwa domowe i w tym kierunku będą teraz szły wysiłki Caritas.

- Zwracam się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli. Dziś Caritas naszej diecezji na specjalnie wydzielonym koncie ma już kilkaset tysięcy złotych przeznaczonych na ten cel. Część tych pieniędzy już została rozdysponowana. Jednak kiedy weźmiemy pod uwagę rozmiar strat i wielkość koniecznej pomocy, te sumy wydają się być niewielkie. Dlatego ciągle funkcjonuje SMS, otwarte są konta i w Warszawie, i w naszym legnickim oddziale. Apelujemy i prosimy o środki finansowe. Już w najbliższym czasie rozpoczniemy kupowanie sprzętu AGD. Jak zawsze w takich sytuacjach najbardziej potrzebne są pralki, lodówki, kuchenki, grzejniki. Mamy też zapotrzebowanie na łóżka, wersalki. Ludzie potracili dosłownie wszystko. To, co pozostało, nadaje się do wyrzucenia. Dlatego potrzeba nowego sprzętu. Wzrosną też wydatki na energię, na ogrzewanie, bo przecież zalane mury trzeba najpierw osuszyć. I na to wszystko jest potrzebna gotówka, którą będziemy starali się dobrze rozdzielić. Dla mnie osobiście takim ważnym znakiem, symbolem jest to, że w Bogatyni krzyż, który został przewrócony przez wodę, dziś stoi już na swoim miejscu. Ludzie, pomimo swojej wielkiej tragedii, dostrzegli to i nie zostali obojętni. Przywrócili krzyżowi jego dawny wygląd. To gest symboliczny, ale ważny. Zatem jeszcze raz apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli o dalszą pomoc.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

2025-07-16 15:17

[ TEMATY ]

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Marta Książek

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Kilka dni temu szefowa MEN Barbara Nowacka ogłosiła wielką reformę szkolnictwa. Celem jest dopasowanie polskiej edukacji do żądań unijnych, gdyż Unia Europejska przejmuje kontrolę nad edukacją w Polsce w ramach tzw. Europejskiego Obszaru Edukacyjnego.

Uczniów czekają m.in. kolejne nowe przedmioty, zmiany w systemie ocen, nowe matury i nowe podręczniki. W ocenie Fundacji Pro-Prawo do Życia celem tej reformy jest wyrwanie dzieci spod wychowawczego wpływu rodziców i przeobrażenie szkół w "przechowalnie" dzieci i młodzieży, w których prowadzona będzie ideologizacja i deprawacja, połączana z oduczaniem samodzielnego myślenia. Fundacja publikuje analizę zapowiedzianej przez MEN reformy.
CZYTAJ DALEJ

Drag Queen odpowie za zniszczenie baneru #StopLGBT

2025-07-17 06:09

[ TEMATY ]

LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

Fundacja Życie i Rodzina

24 lipca 2024 r. uczestnik parady LGBT w Poznaniu, Marek M., wyrwał przedstawicielom Fundacji Życie i Rodzina transparent #StopLGBT i zniszczył go. Policja wysłała zawiadomienie do sądu o popełnieniu wykroczenia – teraz sąd podejmie decyzję o ukaraniu mężczyzny przebranego za kobietę.

Podczas tzw. parady równości w Poznaniu Marek M., mężczyzna w stroju kobiety, dopuścił się fizycznego ataku na przedstawicieli Fundacji Życie i Rodzina. W ramach kontrmanifestacji prezentowali oni banery informujące o ujawnionych przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci, których sprawcami są osoby należące do środowisk LGBT. Obok składania petycji, jest to jedno z działań mających na celu przeciwdziałanie „tęczowej” propagandzie. Uczestnik marszu rzucił się na kobietę trzymającą transparent i brutalnie wyrwał go jej. Plakat został zniszczony. Interweniowała policja.
CZYTAJ DALEJ

Loreto: siostry nazaretanki odznaczone przez IPN

2025-07-17 19:18

[ TEMATY ]

nazaretanki

gen. Władysław Anders

Loreto

Vatican Media/polovers.it

Siostry nazaretanki z Loreto, odznaczone złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum

Siostry nazaretanki z Loreto, odznaczone złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum

Wspólnota sióstr nazaretanek z Loreto odebrała złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum, przyznany całemu zgromadzeniu zakonnemu przez Instytut Pamięci Narodowej. To wyraz uznania m.in. za wieloletnią opiekę nad loretańskim Cmentarzem Żołnierzy Polskich, którą sprawowały w odpowiedzi na osobistą prośbę gen. Władysława Andersa.

Wręczenie odznaczenia siostrom nazaretankom ze wspólnoty w Loreto odbyło się na zakończenie Mszy św., sprawowanej w 81. rocznicę wyzwolenia Ankony przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. To m.in. z bohaterską ofiarą „Andersowców”, którzy polegli w regionie Marche w czasie 2 wojny światowej związana jest posługa sióstr ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, doceniona dziś przez Instytut Pamięci Narodowej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję