Reklama

Zanim wyruszą w Pielgrzymce d o Matki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieprzerwanie od 33 lat 4 sierpnia wyrusza z Rzeszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pokonując przez 10 dni około trzydziestokilometrowe odcinki pielgrzymi budują swoje doświadczenie wiary, poznają siebie i uczą się dawać oraz przyjmować pomoc od drugiego człowieka. Ta kondensacja modlitwy, wysiłku, radości, wzruszenia a czasem bólu i zniechęcenia, to bogactwo rekolekcji w drodze, o którym mówić może tylko ten, kto zdobył się na odwagę przemierzenia szlaku pielgrzymkowego do Pani Jasnogórskiej. Prowadzeni przez bp. Edwarda Białogłowskiego pątnicy docierają do stóp Matki 13 sierpnia, by tu odetchnąć po Bożym trudzie.

Pielgrzymuje się w grupach

Reklama

Podążanie tak długą trasą wymaga doskonałej organizacji, która nie tylko zapewni bezpieczeństwo i porządek, ale także pomoże w duchowym przeżywaniu pielgrzymki. W 13 grupach, którym patronują święci polscy, np. św. Józef Sebastian Pelczar, bł. Karolina Kózkówna, św. Kazimierz czy św. Urszula Ledóchowska, podążają wierni z poszczególnych dekanatów diecezji. Każda z grup ma swojego przewodnika i kapłanów pomagających. Klerycy WSD w Rzeszowie to kwatermistrze, trudzący się, by zapewnić nocleg pątnikom w kolejnych, w tym roku także dotkniętych przez powódź, miejscowościach. W grupach posługują też siostry zakonne różnych zgromadzeń, służba medyczna oraz muzyczni i przeszkoleni porządkowi. Pielgrzymi zwracają się do siebie: bracie, siostro, co jeszcze bardziej jednoczy tę rzeszę zmierzającą do tronu Królowej Polski. W każdej z grup dokonywany jest podział na tzw. „dziesiątki”, które stają się małymi oddziałami, podejmującymi codzienne modlitwy, dźwiganie nagłośnienia czy rozpakowywanie bagaży. Takie spojrzenie na pielgrzymkę przypomina nam, że jest ona miniaturą Kościoła pielgrzymującego, w którym wszyscy podejmują swoje posługi zgodnie z talentami i siłami, wszyscy są dziećmi jednego Boga, dlatego nazywają się braćmi i siostrami, każda wspólnota ma swoich pasterzy - kapłanów. Warto dostrzec w trudzie podporządkowania się tym wymogom głębszy sens - odpowiedzialności za siebie, za innych oraz ludzkiej miłości, która wyraża się w pomocy bądź nieutrudnianiu życia idącym obok nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Idą, by uczyć się od Maryi, jak być świadkiem Miłości

Każdego roku duchowe przeżywanie pielgrzymki skupione jest na myśli przewodniej rozważanej przez Kościół w danym czasie. Obecna, 33. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka wyrusza pod szyldem: Maryja świadkiem Miłości. Ksiądz Biskup, kapłani, klerycy, będą każdego dnia wprowadzać pielgrzymów w tematykę modlitwy Godzinkami o Najświętszej Maryi Pannie, poprzez konferencje będą przybliżać intencje danych dni, zaś przed wieczorną Nowenną do Pani Jasnogórskiej pielgrzymi będą wsłuchiwać się w treści polskich pieśni maryjnych. Wszystko to ma zwrócić oczy przeżywających owe rekolekcje w drodze na fakt bycia świadkiem Boga, który jest Miłością. Maryja wyrażała to świadectwo na co dzień poprzez wierność, łagodność, wsłuchiwanie się w Słowo Boga i wypełnianie go. Była też uczynną krewną Elżbiety czy ostoją, wsparciem dla uczniów Jej Syna. Pielgrzymka pozwala dostrzec, że w naszym życiu też są sytuacje, w których świadectwo Miłości to zwykła życzliwość, czasem uśmiech, dobre słowo. Pielgrzym staje się takim świadkiem nie tylko w grupie. Idąc do gospodarzy na nocleg, szczególnie powinien zadbać o to, by zachwycić swoją postawą, by być wdzięcznym, pamiętać o modlitwie za tych, którzy choć nie muszą, jednak otwierają swoje zagrody, domy, by przyjąć utrudzonych pątników.

Grupa, która nie idzie a jednak tworzy Pielgrzymkę

Obok około 2000 pątników, zebranych w 13 grupach wędrujących, są jeszcze niezliczone rzesze tych, którzy podążają z nimi duchowo. Ta 14. grupa bł. Jana Balickiego gromadzi chorych, cierpiących przebywających w szpitalach, tych, którzy chcieliby pójść ale z różnych przyczyn nie mogą. Katolickie Radio Via jest tu swego rodzaju przewodnikiem, bo transmituje nabożeństwa, relacje z grup czy modlitwy z Rzeszowa prowadzone w łączności z Pielgrzymką. Można się wpisać na listę duchowych pielgrzymów na stronie internetowej Radia Via. Duchowe pielgrzymowanie wyrażać się powinno poprzez spowiedź i Komunię św. w intencji pielgrzymów, podjęcie abstynencji na okres pielgrzymowania, modlitwę w gronie przyjaciół i w rodzinie, z której ktoś pielgrzymuje, modlitwę chorych w szpitalach i pensjonariuszy domów opieki, modlitwę różańcową transmitowaną z kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie codziennie o 20.30, udział w uroczystym pożegnaniu pielgrzymów i Mszy św. o godz. 6.30 na rozpoczęcie pielgrzymki - osobiście lub przez fale Radia Via oraz udział w uroczystym powitaniu Pielgrzymki na Jasnej Górze 13 sierpnia ok. godz. 12.30 i uczestnictwo we Mszy św. na zakończenie Pielgrzymki na Jasnogórskim Szczycie. Pielgrzymować duchowo jest bardzo trudno, bo sami musimy zorganizować sobie czas na modlitwę, na Mszę św., jednak i tu dostrzec możemy nasze podobieństwo do życia Maryi, która choć nie wędrowała ze swoim Synem głoszącym Dobrą Nowinę, jednak ciągle mu towarzyszyła, aż po Golgotę.

Wyjście 33. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę będzie miało miejsce 4 sierpnia po uroczystej Eucharystii na placu Farnym w Rzeszowie o godz. 6.30. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy diecezjanie, by wesprzeć modlitwą tych, którzy niosą do Królowej Polski intencje Kościoła, Ojczyzny, diecezji oraz osobiste.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie prywatności

2025-07-25 19:15

Adobe Stock

Z prośbą o uszanowanie żałoby oraz prywatności zbliżającej się ceremonii pogrzebowej zwraca się do mediów rodzina Dominika - harcerza, który utonął w nocy z 23 na 24 lipca br. - Uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter ściśle prywatny i rodzinny. Prosimy, aby swoją obecnością nie zakłócać tego wyjątkowo trudnego dla nas czasu pożegnania - czytamy w liście przekazanym KAI przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

"W związku ze zbliżającą się ceremonią pogrzebową naszego ukochanego Syna, chcielibyśmy zwrócić się z uprzejmą, lecz stanowczą prośbą do przedstawicieli mediów o uszanowanie naszej żałoby oraz prywatności.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję