Reklama

Niedziela Wrocławska

Obliczem radości jest miłość służebna

– Gdyby nie było służby w miłości, gdyby nie było przebaczenia w ufności, a miłosierdzia w codzienności, nie byłoby „Cudu nad Wisłą” - mówił bp Jacek Kiciński.

Marzena Cyfert


Ksiądz biskup przewodniczył Sumie Odpustowej w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu. Wokół ołtarza stanęli księża z okolicznych parafii.

Reklama

W homilii bp Jacek Kiciński nawiązał do obchodzonej dzisiaj uroczystości 100-lecia Bitwy Warszawskiej. – To wydarzenie stało się tak naprawdę cudem ocalenia naszej wiary. Dla nas ludzi żyjących w XXI wieku stanowi wielkie wyzwanie, obok którego przejść obojętnie nie możemy. Mamy za co Bogu dziękować, mamy za co Boga przepraszać i mamy o co Boga prosić. Dziękujemy dziś, za przyczyną Maryi, za dar wolności, za dar wiary, który sprawił, że nikt wtedy nie zwątpił w Bożą Opatrzność. Wiara narodu stała się silniejsza niż siły fizyczne. Dziękujemy dziś Panu Bogu za tych świadków naszej historii, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny, wierząc w to, że tylko ofiara życia przyniesie owoce obfite. To jest nasze dziękczynienie.

Ksiądz biskup zauważył, że mamy również za co Boga przepraszać – przede wszystkim za to, że nie zawsze pamiętamy o tym, co dla nas uczynił. – Jakże szybko zapominamy te chwile, które rzuciły nas na kolana, chwile, w których byliśmy razem. Przepraszamy dziś, że nie potrafimy bronić jedności naszej Ojczyzny.

Następnie hierarcha przypomniał, ze rok po „Cudzie nad Wisłą” w maju 1921 r. na zjeździe kobiet podjęto decyzję o złożeniu wotum dziękczynienia Maryi za „Cud nad Wisłą”. Tym wotum było berło, które do dziś znajduje się na Jasnej Górze obok Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. – Dziś po 100 latach „Cudu nad Wisłą” prosimy Maryję, abyśmy nigdy nie zapomnieli jako naród, kim jesteśmy i po co żyjemy. Prośmy dzisiaj o łaskę wierności w naszej Ojczyźnie, w naszych rodzinach i naszych małżeństwach. Prośmy o łaskę zgody i pojednania w naszym życiu codziennym. Dziś wołamy: Maryjo, Matko Bożej miłości, ucz nas wierzyć, jak Ty wierzyłaś, ucz nas kochać jak Ty kochałaś, ucz nas przebaczać, jak Ty przebaczyłaś!

Reklama

Nawiązując do Ewangelii, ksiądz biskup zauważył, że Maryja idzie do Elżbiety z radością. Idzie dzielić się radością, ale idzie przede wszystkim służyć. – Uczy nas, że radości, którą otrzymujemy od Boga, nie możemy zatrzymać dla siebie. Prawdziwym obliczem radości jest miłość służebna. Ten, kto jest szczęśliwy, pragnie uszczęśliwić drugiego człowieka. Maryja w dzisiejszej Ewangelii pokazuje nam, jak mamy żyć i jak mamy realizować nasze codzienne powołanie. Maryja poszła do Elżbiety i była w jej domu 3 miesiące, by jej towarzyszyć do momentu rozwiązania, aż porodzi syna Jana Chrzciciela. Co Maryja czyniła u Elżbiety? Maryja służyła. Wykonywała proste czynności, by pomóc kobiecie, która oczekuje rozwiązania – mówił biskup Jacek.

– Gdyby nie było służby w miłości, gdyby nie było przebaczenia w ufności, a miłosierdzia w codzienności, nie byłoby „Cudu nad Wisłą”. Przed nami jako ludźmi wiary stoi wielkie wyzwanie, a może i praca od podstaw. Potrzeba nam dziś na nowo wrócić do Chrystusa i do Jego Matki. Dziś potrzeba nam na nowo zawierzyć i zaufać. Potrzeba nam dziś, jak 100 lat temu, mobilizacji duchowej, potrzeba szturmu wiary do Boga – po to, by Bóg ocalił nasze rodziny, by Bóg oczyścił nasze serca. Tobie Maryjo, Matko nasza, zawierzamy nasze rodziny i cały nasz naród. Maryjo, Matko, Królowo nieba i ziemi, miej nas w opiece! - zakończył homilię hierarcha.

W czasie Eucharystii miało miejsce poświęcenie antepedium ołtarzowego z piękną sceną pelikana karmiącego swe pisklęta. Ksiądz proboszcz Piotr Śmigielski przypomniał, że 12 września 1993 r. ks. prał. Dudek poświęcił, po remoncie kościoła, nowy kamienny ołtarz, ambonkę i tabernakulum. Zwrócił uwagę na figury dwóch aniołów adorujących, które jako dar ołtarza rodziców dzieci komunijnych zostały wykonane i umieszczone w tym roku przy tabernakulum. Była to sugestia bp. Andrzeja Siemieniewskiego, by ustawić je w tym miejscu.

Proboszcz i przedstawiciele rady parafialnej złożyli księdzu biskupowi życzenia imieninowe. Z życzeniami przybył również Jan Żukowski, wójt Gminy Żórawina.

Uwieńczeniem Sumy Odpustowej była uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie na placu przykościelnym odbył się koncert Orkiestry Dętej Hanys Band.

2020-08-15 20:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego na pielgrzymim szlaku

2020-09-26 22:20

Archiwum WSD

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wykładów, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pielgrzymuje do jakiegoś sanktuarium, aby prosić o łaski potrzebne na nowym etapie formacji i studiów. W tym roku było to sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz św. Jana z Dukli.

Po dotarciu do Dębowca, przełożeni seminaryjni z rektorem ks. Rafałem Kułagą na czele, klerycy i siostry zakonne zapoznali się z historią sanktuarium i odwiedzili jego najważniejsze miejsca. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał w homilii do odczytywania Bożych znaków i podążania za nimi. Zauważył, że nieraz kwestionują one nasz świat ludzi i rzeczy. Są niepokojące jak łzy Najświętszej Maryi Panny w La Salette. Stanowią jednak okazję do tego, żeby pojednać się z Bogiem i odzyskać pełnię życia. Kaznodzieja, życzył wszystkim i sobie takiego nowego początku w roku jubileuszowym 200-lecia Seminarium. Po Eucharystii, Ojcowie Saletyni ugościli pielgrzymów obiadem.

Kolejnym etapem pielgrzymki było sanktuarium św. Jana z Dukli, gdzie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Archiwum WSD

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję