Reklama

Jakubowe parafie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od św. Jakuba możemy się wiele nauczyć - gotowości przyjęcia powołania, entuzjazmu w pójściu za Nim drogami, które On wskazuje, gotowości świadczenia o Nim z odwagą, a gdy potrzeba, aż do złożenia najwyższej ofiary z życia - mówił Benedykt XVI otwierając 1 stycznia Rok św. Jakuba Apostoła. Przeżywając 25 lipca odpust ku czci tego Świętego, zajrzyjmy do trzech parafii w naszej archidiecezji, którym patronuje św. Jakub - w Częstochowie, Dąbrowie Zielonej i w Krzepicach.

Parafia w sercu Częstochowy

historia kościoła św. Jakuba w Częstochowie sięga roku 1582. Wtedy Jakub Zalejski pobudował drewnianą świątynię dla pielgrzymów zdążających na Jasną Górę, z przytułkiem dla chorych wędrowców. Kościółek ten po 60 latach rozebrał prowincjał Paulinów, o. Andrzej Gołdonowski i pobudował murowany, z domem dla pielgrzymów. W tym kościele w 1683 r. modlił się król Jan III Sobieski. Przez prawie 80 lat kościołem opiekowały się Siostry Mariawitki, do czasu kasaty zgromadzenia przez władze carskie. W 1869 r. władze te zburzyły kościół i postawiono cerkiew pw. Świętych Cyryla i Metodego. W 1918 r. świątynię oddano Kościołowi rzymkskokatolickiemu. Po perturbacjach podczas II wojny światowej związanych z własnością kościoła, 2 marca 1947 r. kościół wrócił do parafii. Usunięto bizantyjskie kopuły i nadano mu wygląd katolicki.
Dziś, można powiedzieć, świątynia nadal spełnia rolę kościoła dla pielgrzymów. Tutaj na Mszę św. i nabożeństwa przychodzą nie tylko parafianie, ale i mieszkańcy Częstochowy i przyjezdni, spędzający niedzielny czas w Alejach. Tu zaglądają ludzie chcący skorzystać z sakramentu spowiedzi i często znajdują kapłana oczekującego w konfesjonale. W podziemiach kościoła jest kaplica Wieczystej Adoracji, gdzie można kontemplować Pana Jezusa. W parafii, prowadzonej przez proboszcza ks. prał. Józefa Franelaka, posługują również: ks. kan. Stanisław Mendakiewicz, ks. Jacek Gancarek, ks. Tomasz Kordela. Pomagają: ks. kan. Zenon Jakubczak, ks. Marian Szczerba, ks. Roman Ceglarek - mieszkający przy parafii, siostry zmartwychwstanki i nazaretanki. - Mamy sporo gorliwych parafian - mówi Ksiądz Proboszcz - skupieni są oni w grupach działających przy parafii, m.in. Akcji Katolickiej, Zespole Synodalnym czy Bractwie Eucharystycznym, a później ta grupa ewangelizuje w terenie. - Włączyliśmy się w Rok św. Jakuba i modlimy się, by Święty prowadził nas dobrymi drogami. Każdego 25. dnia miesiąca prosimy Boga, za pośrednictwem naszego Patrona o różne łaski: zapał wiary, szczególnie dla dzieci i młodzieży, powołania kapłańskie, o zgodę w rodzinach czy potomstwo dla bezdzietnych małżeństw, których coraz więcej. Nasza parafia zmniejsza się, jeszcze w roku 2000 mieliśmy 10 tys. parafian, dziś jest ok. 7 tys. Wiele mieszkań stoi pustych, wiele zamienianych jest na działalność gospodarczą. - Dlatego szczególną troską otaczamy dzieci i młodzież. W każdą niedzielę są Msze z kazaniem dla młodych - o godz. 9.30 dla młodzieży, o 11 dla starszych dzieci i o 17 dla młodszych. Po Mszy św. zazwyczaj zapraszamy na krótką katechezę, aby dzieci z różnych szkół mogły poczuć się wspólnotą, która poznaje Chrystusa. W każde ferie zimowe i wakacje organizujemy wypoczynek dla 200 dzieci, tu duża zasługa ks. Jacka. Środki na ten cel pozyskujemy częściowo ze zbiórki do puszek i festynu parafialnego. W szkołach na terenie parafii katechizują ks. Jacek i ks. Tomasz, którzy przybliżają młodzieży naszego Patrona. Nie zapominamy i o dorosłych parafianach - dla nich też organizujemy pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i za granicą, aby przez pielgrzymowanie pogłębiali swoją wiarę. Także ks. Stanisław, redagujący biuletyn parafialny, przybliża postać św. Jakuba i ideę pielgrzymowania. Podczas rekolekcji wielkopostnych gościliśmy ks. Tomasza Knopa, wykładowcę naszego Seminarium, który przeszedł szlak jakubowy do Santiago de Compostela. Przygotowaliśmy też kalendarz na 2011 ze św. Jakubem. A w czasie odpustu parafialnego odsłonimy pomnik św. Jakuba, który stanie przed kościołem. Mamy nadzieję, że zarówno mieszkańcy, jak i pielgrzymi będą tu za pośrednictwem tego Świętego wypraszać liczne łaski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W środku pól i zielonych lasów

Zielona i spokojna jest parafia Dąbrowa Zielona, oddalona 40 km od Częstochowy, a 2 km od znanego w całej archidiecezji klasztoru Sióstr Dominikanek w Świętej Annie. Miejscowością tą zachwycał się Władysław Reymont, który w 1894 r. spisał wrażenia ze swej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę. Parafia jest rozległa, bo należy do niej kilkanaście miejscowości. Może poszczycić się długą historią - istniała na pewno już w 1441 r., choć początkami sięgać może XIII wieku - świadczy o tym kamienna tablica z roku 1248 z pieczęcią Kazimierza, księcia kujawskiego, łęczyckiego i dobrzyńskiego o ufundowaniu przez Spytygniewa, wojewodę łęczyckiego modrzewiowego kościoła. W 1554 r. rozebrano go i zaczęto budowę murowanej świątyni, którą w latach 1908-11 rozbudowano. Z kolei kościół filialny w Olbrachcicach-Ulesiu powstał w latach 1986-90 staraniem obecnego proboszcza ks. kan. Honorata Nowaka. Duszpasterstwo na wsi ma zupełnie inny charakter niż w mieście. - Znam wszystkich swoich parafian, wiem, kto jest blisko Kościoła, na kim mogę polegać w potrzebie, ale nie odwracam się od tych, którzy, jak to się mówi, nie narzucają się Panu Bogu - mówi Ksiądz Proboszcz. - Powołanie księdza rozumiem jako towarzyszenie powierzonym mi ludziom w ich codzienności oraz dbałość o nasze świątynie, kaplice, cmentarz. Wszyscy znają w parafii donośny głos pozdrawiającego Proboszcza, jego wyciągniętą rękę czy słowa zagadnięcia. - Można przesiedzieć na plebanii, przeczytać dużo mądrych ksiąg, ale najważniejsze dla mnie to być blisko ludzi, ich problemów, trosk, radości. Będąc zwolennikiem powiedzenia „Pańskie oko konia tuczy” - dogląda wszystkiego: jak kładziona jest kostka przed kościołem, czy na cmentarzu jest porządek, ile osób przyszło na próbę scholi, a i na traktorze z materiałami budowlanymi można go zobaczyć. Na coniedzielnej Mszy św. swoim śpiewem i grą na instrumentach zachwyca schola, której pozazdrościć może niejedna parafia. - Ciężko dziś młodych przyciągnąć do kościoła, a schola ubogaca przeżywanie Mszy św. i parafianie chętniej włączają się do wspólnego śpiewu - mówi ks. Honorat, który sam jest miłośnikiem pieśni chóralnej. W parafii każdego roku organizowany jest wypoczynek dla 80 dzieci i młodzieży z parafii. - Jest to forma podziękowania dla scholi i ministrantów za ich zaangażowanie, ale chcę również, aby dzieci miały kiedyś dobre wspomnienia związane z parafią, w której budziła się ich wiara. Pielgrzymowanie w parafii też jest już tradycją - każdego roku dla wszystkich chętnych Ksiądz Proboszcz organizuje pielgrzymkę w różne miejsca w Polsce, aby w radości, którą daje wspólnota, poznawać ciekawe zakątki naszej ojczyzny, miejsca kultu i nabierać sił do pracy, nauki i codziennych obowiązków. Od sierpnia Księdzu Proboszczowi pomagać będzie nowy wikariusz - ks. Adam Konieczny. Ks. Honorat liczy na jego entuzjazm i zaangażowanie, bo pracy z pewnością nie zabraknie.

Nad brzegiem Liswarty

Wiele jeszcze nieodkrytych tajemnic kryje ziemia krzepicka, która już od czasów średniowiecza była ważnym miejscem na szlaku komunikacyjnym. Tu m.in. w latach 1515-26 na zamku krzepickim mieszkała Izabela, córka króla Zygmunta Starego. Kościół i parafia powstały w 1357 r. z fundacji Kazimierza Wielkiego. Świątynia ta, klasztor Kanoników Regularnych oraz zamek zniszczyli Szwedzi w czasie „potopu”. Kościół został odbudowany, a dziś wzrok przykuwa bogate wyposażenie jego wnętrza i zadbane otoczenie.
Proboszczem parafii od 3 lat jest ks. Szymon Szymocha, wspomagany przez wikariuszy - ks. Tomasza Muchę, ks. Tomasza Krutina, ks. Adriana Sikorę oraz mieszkającego na terenie parafii ks. prof. Wacława Chmielarskiego. - Pomagają też nasi seminarzyści - diakon Kamil Kęsik i Mateusz Muszyński, który zaczyna formację w WSD - mówi Ksiądz Proboszcz. - Mamy też grupę świeckich mocno zaangażowanych w życie parafii, np. Akcję Katolicką. Są dwa chóry - mieszany i żeński oraz schola młodzieżowa. Prężnie działa Klub AA „Krokus” oraz grupa wsparcia dla żon alkoholików. W tej chwili przygotowujemy się na przyjęcie pielgrzymek zdążających na Jasną Górę. Dla 1300 osób z Pielgrzymki Poznańskiej gotujemy zupę, a pielgrzymów z Kalisza, Wielunia i Łubnic przyjmujemy na nocleg, również w pomieszczeniach parafialnych. Włączamy się też w Rok św. Jakuba. W kwietniu było spotkanie z Andrzejem Kołaczkowskim-Bochenek, autorem książek o tematyce związanej z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela. Jeden z parafian opracowuje szlak jakubowy z Krzepic do Góry św. Anny, w planach jest także powstanie Bractwa Jakubowego, a Akcja Katolicka zamierza organizować spotkania dla młodzieży w Bibliotece parafialnej - a co się uda zrobić, zobaczymy - podsumowuje ks. Szymon. - Ksiądz Proboszcz nas pozytywnie motywuje i umie dostrzec naszą pracę - mówią panie z AK - to nas zachęca do działania na rzecz wspólnego dobra.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie..." - napisał Franciszek we wstępie do książki pt. "Omaggio a Pio X. Ritratti coevi" (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję