Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Rakoczy poświęcił kaplicę i budynek Hospicjum - „Pomnik Miastu Oświęcim”

Kaplicę i budynek Hospicjum - „Pomnik Miastu Oświęcim” poświęcił 29 lipca w Oświęcimiu bp Tadeusz Rakoczy. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą Augusta Kowalczyka – głównego inicjatora powstania pierwszego w mieście i powiecie stacjonarnego hospicjum zbudowanego jako hołd dla ludzi, którzy ratowali więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Ten aktor, reżyser i pisarz, były więzień KL Auschwitz (nr obozowy 6804), przewodniczący rady Fundacji „ Pomnik-Hospicjum” zmarł rok temu.

[ TEMATY ]

hospicjum

poświęcenie

MrJamesAckerley / Foter / CC BY

Podczas uroczystości biskup Rakoczy odprawił Mszę św. Po liturgii poświęcił kaplicę i budynek hospicjum. Z udziałem marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy odsłonięto także tablicę ku pamięci Augusta Kowalczyka, który jako 19-letni więzień Auschwitz-Birkenau, został skazany na śmierć i trafił do kompanii karnej. Wraz z grupą dwudziestu innych więźniów próbował ucieczki z obozu. Przeżyło tylko siedmiu z nich, w tym August Kowalczyk. Ocalał dzięki mieszkańcom Oświęcimia, Bierunia i Bojszów. Zmarł 29 lipca 2012 roku w oświęcimskim hospicjum.

Chorymi w hospicjum w Oświęcimiu, które działa od października 2011 roku, opiekuje się kilkanaście osób: lekarze, psychologowie, fizjoterapeuci i pielęgniarki. Koszt budowy całego piętrowego obiektu to ponad 3,3 mln zł, z czego prawie 2 mln stanowiły środki unijne, około miliona środki własne, a prawie 350 tys. zł wyłożył na ten cel budżet państwa.

Reklama

Do pokrycia wkładu własnego wykorzystano środki przekazane przez wojewodę małopolskiego, rządy Japonii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec oraz szereg instytucji i osób prywatnych. Z podarowanych pieniędzy zakupiono też sprzęt specjalistyczny dla hospicjum.

Akt erekcyjny pod budowę oświęcimskiego hospicjum wmurowano 27 stycznia 2000 roku, w 55. rocznicę oswobodzenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Patronat nad Fundacją „ Pomnika-Hospicjum”, założoną przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej, przyjął a także został honorowym członkiem Rady Fundacji m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Hospicjum jest pomnikiem upamiętniającym tych, którzy z narażeniem własnego życia i życia swoich najbliższych w tamtym czasie komór gazowych i krematoriów, nieśli pomoc ratującą życie więźniom KL Auschwitz - Birkenau.

2013-07-30 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Wyrozębach został uroczyście poświęcony

Niedziela podlaska 41/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Kościół

poświęcenie

Ks. Artur Płachno

Namaszczenie ołtarza

Namaszczenie ołtarza

W niedzielę 27 września odbyła się uroczystość poświęcenia, czyli konsekracji ołtarza posoborowego oraz kościoła parafialnego w Wyrozębach

Konsekracji dokonał bp Tadeusz Pikus podczas Eucharystii odpustowej ku czci św. Mateusza. Proboszcz tamtejszej parafii ks. Mariusz Bartosiak powiedział, że jest to szczególna uroczystość, ponieważ święcona jest świątynia, mająca za sobą 150 lat istnienia i bogatej historii. Przybliżył ją w referacie poprzedzającym Eucharystię ks. Bernard Błoński z Siedlec, tamtejszy rodak. Zaznaczył on, że powodem, iż świątynia ta po wybudowaniu nie została uroczyście poświęcona, był szczególnie trudny czas dla diecezji podlaskiej w latach prześladowań ze strony zaborców w końcu XIX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję