Reklama

Posługa kapłańska - dekanat Suchań (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już za kilka dni rozpocznie się czas wakacji, długo oczekiwany przez dzieci i młodzież, którzy odetchną od intelektualnej pracy w szkołach i na uczelniach. Lato to także czas urlopów dla dorosłych, którzy pragną zregenerować swoje siły po pracy zawodowej. Każdy człowiek zasługuje na odrobinę czasu wolnego, bo jest to wpisane w jego naturę oraz troskę o zdrowie. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy także kapłani odpoczywają po całym roku zajęć duszpasterskich. W większości wykorzystują ten czas na odbycie rekolekcji, udział w pielgrzymkach, wyjazdach z dziećmi i młodzieżą, jak również chociażby na podreperowanie swojego zdrowia. W ten klimat wakacyjnych miesięcy wpisujemy nasze odwiedziny z racji minionego już Roku Kapłańskiego tym razem po raz drugi do dekanatu Suchań.

Dobrzany

Jednym z większych ośrodków miejskich w tym dekanacie są Dobrzany. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach od samego początku aż do dzisiaj obsługiwana jest przez kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Została oficjalnie erygowana 1 czerwca 1951 r., choć poświęcenie kościoła przez obecnego tu już ks. Kazimierza Rudawskiego TChr nastąpiło 23 września 1946 r. On też został pierwszym proboszczem. Kolejnymi administratorami parafii, o których można by napisać osobne, długie wspomnienia, byli: ks. Stefan Strzałkowski TChr (1957-62), ks. Adam Hejny TChr (1962-69), ks. Czesław Lesiak TChr (1969-72), ks. Stanisław Malczewski TChr (1972-76), ks. Marian Koniewski (1976-87), ks. Tadeusz Joźwiak TChr (1987-96) i ponownie ks. Marian Koniewski TChr (1996-2003). Wówczas na pierwszą w swym 10-letnim kapłańskim życiu przyszedł ks. Rafał Hoczek TChr, dotychczasowy wikariusz parafii pw. św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim. To właśnie wówczas złożyłem wizytę w tej parafii, opisując ją do „Viatora”. Były to dopiero cztery miesiące po przybyciu ks. Rafała do Dobrzan, ale muszę przyznać, że z ogromnym zapałem ten młody proboszcz dzielił się pierwszymi doświadczeniami w prowadzeniu wspólnoty parafialnej. Tworzą ją ci, którzy tuż po wojnie przybyli tutaj, aby zasiedlić miasto i wnieść w nie polskość. Przybyli do Dobrzan w dużej liczbie ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej oraz szczególnie z Kieleckiego. Wymownym świadectwem dobrej pracy nad młodym pokoleniem jest duża liczba powołań, które zrodziły się w Dobrzanach. Są to kapłani: ks. Franciszek Radomski, ks. Kazimierz Sałternik, ks. Grzegorz Januszewski TChr, ks. Edmund Budziłowicz TChr, ks. Ryszard Szymanik TChr, ks. Andrzej i Tomasz Sałapatowie TChr, ks. Robert Tymczak TChr, ks. Daniel Głodźko TChr oraz siostry zakonne: s. Kazimiera Bojkowska, s. Ewa Bylewska SSCJ, s. Dolores Morozik CSFB, s. Jadwiga Kokolus MChr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Marianowo

Kolejną parafią zarządzaną przez Księży Chrystusowców jest wspólnota w Marianowie. Powołana została do życia 1 czerwca 1951 r., a pierwszym proboszczem był ks. Edward Wowra TChr, który pracował tutaj aż do 1975 r. Następnymi proboszczami byli: ks. Tadeusz Cechowski TChr (1975-81), ks. Marian Nowak TChr (1981-90), ks. Kazimierz Kotlarz TChr (1990-93). Obecnym proboszczem jest ks. Jan Dziduch TChr, który w tym roku obchodzi 17-lecie pracy w Marianowie. Wizyta w tej parafii to niewątpliwie głębokie przeżycie zarówno duchowe, jak i historyczne. Ksiądz Jan z niezwykłą życzliwością pokazuje obecne dokonania renowacyjne klasztoru i plebanii, a z ogromnym entuzjazmem opowiada o bogactwie pracy duszpasterskiej i także społecznej. Miejscowa ludność przybyła tutaj z różnych stron ze Wschodu, ale również z centralnej Polski. Obecnie zatarły się już ślady dawnego pochodzenia, tym bardziej, że Marianowo stało się popularną miejscowością letniskową. Nad jeziorem powstało wiele pięknych domów, na wypoczynek przybywają tu stargardczanie i szczecinianie. Teren wokół kościoła to nieustanny plac odbudowy zabytkowej części klasztoru. Pomysł zrodził się w 1994 r., a pierwsze prace po wielu uzgodnieniach podjęto w 1997 r. Obecnie wyremontowana jest w połowie plebania i część klasztoru. Wyremontowane fragmenty robią naprawdę wielkie wrażenie, oddając ducha epoki, w której były wznoszone. Po całkowitej rekonstrukcji mieścić się tu będzie centrum rekolekcyjno-wypoczynkowe włączone w powstający tzw. szlak cysterski obejmujący wszystkie miejsca związane z tym zakonem. Przy kościele znajduje się park o powierzchni 1,8 ha, który razem z przepięknym sadem oczekuje na zagospodarowanie. W 1998 r. Marianowo obchodziło 750-lecie istnienia - wtedy też narodził się pomysł corocznych obchodów „Lata z Sydonią”, dwudniowego festynu organizowanego w czasie wakacji przez parafię i władze samorządowe gminy. Podczas „Lata z Sydonią” odbywają się m.in.: sesja popularnonaukowa, zawody sportowe, występy artystyczne, a także plener malarski, na który przyjeżdżają twórcy z całej Polski. Pokłosiem tych dni jest poplenerowa wystawa, której fragmenty można dostrzec na ścianach plebanii.

Piasecznik

Ostatnim przystankiem na terenie dekanatu suchańskiego jest Piasecznik. Powstanie parafii wiąże się z podziałem parafii Suchań i Choszczno - 12 września 1974 r. bp Jerzy Stroba erygował z nich parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Piaseczniku. Pierwszym tymczasowym proboszczem został ówczesny administrator parafii w Suchaniu, ks. T. Jóźwiak TChr. Drugim proboszczem został ks. Józef Niemczal TChr, który pracował tutaj w latach 1975-82. Kolejnymi byli: ks. Adam Thor TChr (1982-89), ks. Jerzy Gościejewski TChr (1989-90), ks. Jan Chmiel TChr (1990-91), ks. Marian Nowak TChr (1991-96). Od 1 lipca 1996 r. w Piaseczniku duszpasterzował ks. Eugeniusz Śpiewak TChr, kapłan z 42-letnim doświadczeniem kapłańskim. Obecnie proboszczem tej wspólnoty jest ks. dr Stanisław Ilnicki TChr - brat ks. Piotra urzędującego w Warnicach. Koniecznie musimy dodać tak, jak było to już w stosunku do kilku poprzednich opisywanych księży, że ks. Stanisław jest autorem cennych wydawnictw teologicznych, co nie jest proste, by pogodzić merytoryczną pracę duszpasterską z taką działalnością intelektualną. Czymś zupełnie zadziwiającym pewnie w skali całej diecezji są tzw. wypominki roczne, które w każdy poniedziałek przez cały rok odprawiane są w Piaseczniku - wspomina się zmarłych, odmawiając przy tym Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję