Reklama

Rok Jakuba czas zacząć

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, 25 lutego stał się miejscem diecezjalnej inauguracji Roku Jakubowego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek okolicznościowej liturgii wyznaczyło procesyjne przejście celebransów, jakie odbyło się przy dźwiękach Jakubowej pieśni. Hymn św. Jakuba zabrzmiał w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łodygowic. Kolejnym akcentem przypominającymi pierwszego zwierzchnika gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie była perykopa ewangeliczna, mówiąca o zabiegach jego matki zmierzającej zapewnić, tak jemu, jak i młodszemu Janowi, pierwszeństwo w królestwie Chrystusa. Do odczytanej Ewangelii nawiązał później Ordynariusz, omawiając w swej homilii drogę, jaką musiał przejść św. Jakub Apostoł, ażeby jego wizja bycia pierwszym, spotkała się z Jezusowym rozumieniem zwierzchnictwa.
- Patrząc na Jakuba widzimy, że początkowo chciał być pierwszy, ale z czasem dojrzał do mądrości i stał się sługą. W naszej trudnej współczesności, w której w każdym z nas zmaga się duch tego świata z duchem pokory naszego serca, Jakub przypomina, że służyć znaczy królować, a więc pić z kielicha goryczy, z którego pił Jezus - zaznaczył bp T. Rakoczy.
Mówiąc to zwierzchnik diecezji bielsko-żywieckiej przypomniał wiernym o zakusach podporządkowywania sobie innych, jakim ulega człowiek niezależnie od epoki, w której żyje. Jak stwierdził Ordynariusz najdobitniej mogli przekonać się o tym ludzie żyjący w dwudziestowiecznej Europie. Na potwierdzenie swych słów, bp T. Rakoczy przywołał wypowiedź Jana Pawła II ze Skoczowa, w której Papież mówił o systemowej pogardzie dla godności drugiego człowieka zawartej w komunistycznym totalitaryzmie.
W Mszy św. z udziałem Ordynariusza, oprócz miejscowych wiernych uczestniczyły zorganizowane grupy parafian z Jakubowych kościołów z Simoradza i Szczyrku. Z tej ostatniej parafii przybył także zastęp członków Bractwa św. Jakuba. Zrzeszone w nim osoby wyróżniały się oryginalnym strojem, którego charakterystycznymi elementami był kapelusz, jasno-czerwona peleryna i Jakubowa muszla. Na Eucharystii nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych władz, wśród których znaleźli się m.in. starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka i wiceburmistrz Szczyrku Wojciech Kufel.
Treść homilii wygłoszonej z okazji inauguracji Roku Jakubowego przez bp. T. Rakoczego, była później retransmitowana na falach diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

[ TEMATY ]

małżeństwo

świadectwo

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

W reportażu dzielą się wieloma cennymi radami. Warto obejrzeć i się zainspirować! Nade wszystko jest to jednak wartościowe świadectwo, pokazujące że piękna i wierna miłość na całe życie jest możliwa. Autorem filmu jest Damian Żurawski.
CZYTAJ DALEJ

Papież podarował polskiemu księdzu kielich i patenę

2025-07-13 11:55

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Na zakończenie historycznej Mszy św. w parafii św. Tomasza z Villanovy Papież Leon XIV przekazał w darze proboszczowi ks. Tadeuszowi Rozmusowi patenę i kielich mszalny jako narzędzia komunii.

„W tym momencie chciałbym przekazać drobny dar proboszczowi tej parafii papieskiej, przypominając w ten sposób naszą dzisiejszą celebrację" - powiedział Leon XIV przed udzieleniem błogosławieństwa końcowego.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Piesze pielgrzymki przed wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej

2025-07-14 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP Jasnej Góry

156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

We wtorek i środę na Jasną Górę przybędą piesze pielgrzymki, których uczestnicy wezmą udział w środowym wspomnieniu Matki Bożej Szkaplerznej - podało biuro prasowe sanktuarium. Obchody tego święta wiążą się z pierwszym z jasnogórskich wakacyjnych „szczytów pielgrzymkowych”.

Jak przekazało w poniedziałek biuro prasowej Jasnej Góry, tradycyjnie na przypadający 16 lipca odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, dotrą dwie pierwsze w tym roku duże piesze pielgrzymki diecezjalne: z arch. przemyskiej i poznańskiej (we wtorek), a także kilka innych, mniejszych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję