Reklama

Alfabet „Niedzieli”

Sanatorium

W ubiegłym numerze przedstawiliśmy dwa ośrodki lecznicze, dzisiaj prezentujemy kolejne cztery miejsca - Kudowę-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanicę-Zdrój i Sokołowsko

Niedziela świdnicka 8/2010

Urokliwym miejscem w diecezji świdnickiej jest Kudowa-Zdrój, położona między Górami Stołowymi a Wzgórzami Lewińskimi. W Kudowie znajduje się 5 sanatoriów, w tym jedno wyłącznie dla dzieci. Najbardziej znane są „Polonia” i „Zameczek”. Leczy się tutaj schorzenia kardiologiczne, gastrologiczne, narządu ruchu, endokrynologiczne, pulmonologiczne, niedokrwistość i otyłość. Kuracjuszom oferuje się kilkadziesiąt zabiegów, m.in.: okłady borowinowe, parafinowe i fango, bogatą gamę masaży i natrysków, kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe i gazowe z CO2. „Zameczek”, na terenie zabytkowego Parku Zdrojowego, dysponuje 150 miejscami. Jest nowoczesnym i zmodernizowanym obiektem, spełniającym wszelkie standardy jakościowe. Sanatorium „Polonia” zapewnia 204 miejsca. Obiekt przystosowany jest również do przyjmowania osób niepełnosprawnych.
Lecznictwo w Lądku-Zdrój opiera się na wykorzystaniu wód termalnych, słabo zmineralizowanych wodach radoczynnych, fluorowych, siarczkowych i termalnych. „W sumie znanych jest siedem źródeł - czytamy na stronie internetowej. - Sześć posiada wypływy naturalne”. Poza wodami w lecznictwie stosowana jest borowina i parafina, wykorzystuje się także walory terenu oraz fizykoterapię. Kuracjuszom proponuje się szeroki wachlarz zabiegów - 10 podstawowych, polegających na wykorzystaniu wód i borowiny, i 20 uzupełniających. W Lądku-Zdroju działają trzy instytucje zajmujące się lecznictwem: Uzdrowisko Lądek - Długopole S.A. (www.uzdrowisko-ladek.pl), które dysponuje 4 zakładami przyrodoleczniczymi: Wojciech I, Wojciech II, Jerzy i Adam; 23. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (www.23wszur.pl) oraz Zespół Sanatoryjno-Wczasowy - Funduszu Wczasów Pracowniczych Sp. z o.o. w Warszawie (www.ladek.com.pl/fwp). Leczy się tutaj choroby reumatyczne, choroby narządów ruchu pourazowe i ortopedyczne, choroby układu nerwowego, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego, choroby układu moczowego, choroby zawodowe, choroby skóry i choroby przemiany materii.
Polanica-Zdrój dysponuje 560 miejscami w pięciu obiektach sanatoryjnych. Na szczególną uwagę zasługuje „Wielka Pieniawa”, połączona z nowoczesnym Zakładem Przyrodoleczniczym oraz basenem rekreacyjno-rehabilitacyjnym i zmodernizowanym Szpitalem Uzdrowiskowym „Zdrowie”. Bogactwo wód mineralnych, profesjonalna kadra medyczna, kompleksowa baza zabiegów przyrodoleczniczych i pielęgnacyjnych stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, poprawy zdrowia i urody. Podstawowymi profilami leczniczymi są: kardiologia, gastrologia i narządy ruchu. Zabiegi przyrodolecznicze wykonuje się tutaj na bazie naturalnych surowców, takich jak wody mineralne, borowina czy algi. Poza standardowymi zabiegami, takimi jak różnego rodzaju masaże, natryski czy kąpiele, proponuje się np. okłady na bazie mineralnego błota z Morza Martwego.
Ostatnią miejscowością uzdrowiskową, o której pragniemy napisać, jest Sokołowsko (www.sokolowsko.info), położone w Górach Suchych, w jednym z najpiękniejszych, choć wciąż mało znanych, zakątków Polski. Kiedyś słynęło ze Specjalistycznego ZOZ Chorób Płuc Sanatorium dr. Brehmera, po wojnie nazwanego „Grunwaldem”, dysponowało 1000 łóżek! Nie każdy wie, że Sokołowsko było pierwszym na świecie uzdrowiskiem, w którym leczono gruźlicę. (Założone w połowie XIX wieku przez dr. H. Brehmera. W latach 1862-71 Alfred Sokołowski powiększył uzdrowisko, budując ogromne sanatorium.) Na nim wzorowano szwajcarskie Davos, a Tytus Chałubiński - zafascynowany tutejszymi osiągnięciami medycznymi - inspirowany tym miejscem, wylansował Zakopane. Nadal znajduje się tutaj Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc „Biały Orzeł” (założony przez dr. Theodora Römplera). Budynek szpitala położony jest w malowniczym parku z rzadkimi odmianami drzew i krzewów. Przy szpitalu znajduje się Galeria „Ogród Zimowy”, w której odbywają się wystawy i wielu twórców i artystów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW: frekwencja wyborów na godz.12

2020-07-12 13:52

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12 na podstawie danych otrzymanych od 25 423 obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12 w dniu 12 lipca 2020 roku - liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach" - powiedział przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca br.) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.

Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 17

2020-07-12 19:09

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Marcin Bielecki

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach" - poinformował przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc. (PAP)

autor: Monika Zdziera, Aleksandra Rebelińska

mzd/ reb/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję