Reklama

Światło witraży

W niedzielę 31 stycznia w parafii Zagorzyce Dolne podczas uroczystej Sumy ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny poświęcił nowe witraże

Niedziela rzeszowska 8/2010

Odwiedziny parafii przez Biskupa to zawsze wielkie wydarzenie dla wiernych. Tak też było w świątyni Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Zagorzycach Dolnych. Przedstawiciele poszczególnych stanów powitali Księdza Biskupa. Proboszcz przytoczył słowa Sługi Bożego Jana Pawła II: „pragnę rozszerzyć moje serce tak, jak tylko mnie stać, ażeby tych wszystkich ludzi mieszkających na mojej ojczystej ziemi ogarnąć zrywem jednoczącej miłości”. Prosił o ogarnięcie zrywem jednoczącej miłości wszystkich uczestników uroczystości i o poświęcenie 17 nowych witraży.
Witraże przedstawiają cztery tematy. Pierwszy to symbole sakramentów świętych. Sakramenty, widzialne znaki niewidzialnej łaski pogłębiają naszą wiarę, upodabniają nas do Chrystusa, umacniają w dobrym, są drogą do wieczności. Drugi przedstawia postacie świętych: bp. Józefa Sebastiana Pelczara - patrona naszej diecezji, Maksymiliana Marii Kolbego - męczennika, Jana z Dukli - pustelnika, i Huberta - patrona myśliwych. Trzeci temat nawiązuje do wiary naszych ojców, historii i patriotyzmu. W potężne krzyże wpisane są cztery obrazy: chrzest Polski, Matka Boża Częstochowska, Polska walcząca z nazwami miejscowości - symbolami męczeństwa: Oświęcim, Katyń, Kuty i herb Jana Pawła II. Czwarty jest uwielbieniem patronki parafii Matki Bożej w tajemnicy Jej Niepokalanego Serca adorowanego przez dwie zapalone świece.
Na początku Eucharystii Biskup Ordynariusz poświęcił witraże, a w kazaniu wskazał na pracę, która jest uwielbieniem Pana Boga i modlitwą. - Jaka jest nasza postawa wobec Jezusa? - pytał Kaznodzieja. - Jezus oczekuje od nas miłości. Mówi o niej św. Paweł w 1 liście do Koryntian. Postawy wobec Jezusa zawsze były różne. My, ludzie wiary, mamy powtarzać za św. Piotrem: Ty jesteś Mesjasz, syn Boga żywego.
W dalszej części kazania usłyszeliśmy, że dzisiaj niektórzy przyjmują naukę Chrystusa wybiórczo. Jestem wierzący, ale jestem za aborcją. Trzeba przyjmować całą naukę Jezusa zawartą w Ewangelii. - Jakże się cieszę, że widzę ludzi oddanych Kościołowi. Pamiętam, z jakim trudem budowaliście tę świątynię, jak o nią dbacie. Wyrazem tego jest dzisiejsza uroczystość poświęcenia witraży. Dziękuję wam za troskę o świątynie i parafię - podsumował Ksiądz Biskup.
Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele parafian podziękowali Księdzu Biskupowi za wspólną modlitwę, poświęcenie witraży i złożyli życzenia z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej. Ksiądz Proboszcz dziękując wszystkim powiedział: - Norwid pisze w „Promethidionie”: „bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca by się zmartwychwstało”. Niech piękno tych witraży zachęca nas do pracy nad sobą, abyśmy zawsze szli drogą Bożych przykazań i miłowali naszą Matkę Ojczyznę.
W uroczystościach wzięli udział kapłani, fundatorzy i wykonawcy witraży, przedstawiciele władz samorządowych i parafianie. Podczas Mszy św. śpiewał chór i schola parafialna.
Na zakończenie Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef PKW: wybory będą bezpieczne, wolne i uczciwe

2020-07-11 21:23

[ TEMATY ]

wybory prezydenckie

PAP/Paweł Supernak

Niedzielne wybory będą bezpieczne, wolne i uczciwe - zapewniał w sobotę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Przypomniał, że bez kolejki będą mogły zagłosować osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, niepełnosprawni i osoby z dzieckiem do lat trzech.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak w rozmowie z TVP Info zapewniał, że niedzielne wybory "będą bezpieczne, wolne i uczciwe".

"Bezpieczne dlatego, że ten rygor, który został wprowadzony z uwagi na pandemię występującą na całym świecie - przynajmniej jeżeli chodzi o pierwszą turę - okazał się skuteczny i zarówno wyborcy, jak i członkowie komisji wyborczych zachowali się odpowiedzialnie, używali maseczek, środków odkażających, także mam nadzieję, że jutro będzie identyczna sytuacja i nie będzie żadnych ujemnych skutków" - powiedział.

Przypomniał, że wyborcy powinni pamiętać, by na głosowanie koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty i maseczkę, warto też przynieść własny długopis lub pióro.

Marciniak był również gościem Polsat News, gdzie także zapewniał o bezpieczeństwie wyborów i apelował do wyborców, by pamiętali o zachowaniu środków ostrożności.

W sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y, w których przypomniało, że osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne będą mogły głosować bez kolejki. Marciniak w Polsat News był pytany, czy jego zdaniem taka forma komunikacji z wyborcami jest uzasadniona.

"To zawsze jest kwestia problemu dotarcia do osób zainteresowanych. Nie każdy czyta Dziennik Ustaw, nie każdy dociera do komunikatów na stronie internetowej PKW. (...) Jest to informacja dla osób słabszych. Jako społeczeństwo, jako państwo, jesteśmy zobowiązani dbać o osoby słabsze i informować chociażby o tej możliwości skorzystania z prawa do głosowania bez kolejki" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że część wyborców obawia się pójścia do lokalu wyborczego z powodu pandemii koronawirusa. "Taka informacja świadczy (...), że wybory są bezpieczne, że można pójść śmiało do lokalu i oddać głos" - powiedział.

Prawo głosowania bez kolejki w niedzielę będą miały również osoby z dzieckiem do 3 lat. Marciniak pytany, ile osób towarzyszących takiemu dziecku może wejść do lokalu wyborczego bez kolejki, podkreślił, że w tej kwestii "trzeba zachować zdrowy rozsądek". "Jedna osoba, która się opiekuje tym dzieckiem, powinna mieć możliwość wejścia bez kolejki" - powiedział.

Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne od godz. 7 rano do godz. 21. (PAP)

ozk/ robs/

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 17

2020-07-12 19:09

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Marcin Bielecki

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach" - poinformował przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc. (PAP)

autor: Monika Zdziera, Aleksandra Rebelińska

mzd/ reb/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję