Reklama

Czas odnowienia życia

Drodzy Bracia Kapłani
Umiłowani Diecezjanie - Bracia i Siostry!
Rozpoczęliśmy szczególny okres w liturgii Kościoła, jakim jest Wielki Post. Ten czas zawiera głębokie treści Boże i ludzkie. Ojciec Święty Benedykt XVI w tegorocznym Orędziu na Wielki Post napisał: „W obliczu sprawiedliwości krzyża człowiek może się buntować, gdyż uwidacznia ona jasno, że człowiek nie jest istotą samowystarczalną, ale potrzebuje Drugiego, aby być w pełni sobą. Nawrócić się do Chrystusa, wierzyć w Ewangelię oznacza w gruncie rzeczy właśnie to: wyzbyć się złudzenia samowystarczalności, aby uświadomić sobie i zaakceptować własny brak - brak innych i Boga, potrzebę Jego przebaczenia i Jego przyjaźni.
Staje się zrozumiałe, że wiara bynajmniej nie jest czymś naturalnym, wygodnym, oczywistym: potrzeba pokory, by uznać, że potrzebuję Drugiego, który uwolni mnie od tego co moje, by dać mi darmo, «co mi się należy». Dokonuje się to zwłaszcza w sakramentach pokuty i Eucharystii…”.

1. Środki naszego uświęcenia

Okres Wielkiego Postu jest wezwaniem, abyśmy odnowili nasze życie, przez zmianę tempa naszych codziennych prac i powrócili z nową gorliwością do bardzo ważnych ćwiczeń duchowych, dzięki którym może dokonać się odmiana naszego życia. Pan Jezus na początku Czterdziestodniowego przygotowania do Wielkanocy ukazuje trzy bardzo ważne środki uświęcenia: modlitwę, post i jałmużnę.
a. Modlitwa jest sprawdzianem i jednym ze sposobów wypowiadania naszej wiary. Spójrzmy na naszą osobistą modlitwę, na rodzinne rozmodlenie lub jego brak, na parafialne podpowiedzi modlitewne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje parafialne lub stanowe, adoracje Najświętszego Sakramentu. Zadbajmy o jeszcze piękniejsze przeżywanie niedzieli jako dnia świętego.
b. W naszej formacji duchowej ważną rolę odgrywa post podejmowany z motywów wiary. Wszystkie religie ukazują post jako środek leczący, nie tylko ciało, ale przede wszystkim ducha. Post, czyli powstrzymanie się od niekoniecznych zajęć, rozrywek, przyjemności umacnia naszą wolę i nadaje większą skuteczność modlitwie. Gdy apostołowie pytali Pana Jezusa, dlaczego nie mogli wyrzucić złego ducha, usłyszeli odpowiedź, że niektóre rodzaje zła można wyrzucić tylko przez post i modlitwę. Ileż różnych przejawów działania złego ducha czeka na wyrzucenie. Nie bądźmy bezczynni.
Jednym z wielkich wrogów człowieka jest alkohol. Alkohol wyrządza wiele krzywdy rodzinom i niszczy życie ludzkie. Propaganda i reklama napojów alkoholowych w mediach jest niepokojąca, obliczona na zysk, a stanowi zachętę do szerzenia alkoholizmu, szczególnie wśród młodzieży. Przeciwstawiajmy się pijaństwu, zachęcając do trzeźwości, do rozwoju sportu i kultury wśród młodych. Popierajmy abstynencję jako wolność i zwycięstwo nad słabością.
Innym zagrożeniem człowieka, zwłaszcza dzieci i ludzi młodych, staje się dzisiaj TV i Internet, zwłaszcza wówczas gdy korzysta się z nich bez umiaru i kontroli. Warto zastanowić się nad tym, ile czasu poświęcamy tym „współczesnym bożkom”. Niech zatem czas Wielkiego Postu będzie sposobnością do rezygnacji z napojów alkoholowych i ograniczenia czasu spędzanego przy TV i Internecie.
c. stosunkowo często zwracamy się o miłosierną pomoc dla poszkodowanych i cierpiących. Hojność wielu wiernych jest zaskakująca. Bóg Wam zapłać za tę ofiarność. Jałmużna leczy nas z egoizmu, pozwala myśleć nie tylko o własnych potrzebach i konsumpcji, ale uczy nas patrzeć szeroko i dzielić się tym co posiadamy z biedniejszymi od nas. Tradycyjnie, na początku Wielkiego Postu będą rozdawane dzieciom „Skarbonki wielkopostne”. Zebrane pieniądze przez dzieci i rodziny w tym roku będą przeznaczone na pomoc w leczeniu i rehabilitacji dzieci. Zachęcamy dzieci i młodzież, a także całe rodziny do podjęcia wielkopostnej jałmużny. Bądźmy świadkami miłości.
Moi Bracia i Siostry - zachęcamy także do poświęcenia więcej czasu rodzinie - przez wspólne rozmowy, czytanie Ewangelii, czytanie prasy katolickiej, do której mamy dostęp. Zechciejmy tylko po nią sięgnąć. Zachęcam gorąco do słuchania audycji Radia Via i Radia Maryja. Pomogą nam pogłębić naszą wiarę, poznawać naukę Kościoła i zbliżyć się bardziej do naszego Mistrza i Pana, Jezusa Chrystusa.

Reklama

2. Rok Kapłański

W bieżącym roku pamiętamy szczególnie o kapłanach. Kapłani naszej diecezji rozpoczną Wielki Post dniem skupienia w czterech sanktuariach, gdzie szczególną cześć odbierają błogosławieni kapłani: w Nowym Żmigrodzie ks. Władysław Findysz, w Siedliskach k. Tyczyna ks. Józef Kowalski, salezjanin, w Czarnej Sędziszowskiej ks. Roman Sitko, a w Rzeszowie - Staromieściu ks. Jan Balicki. Niech ten przykład mobilizuje nas do nawiedzania tych miejsc, do modlitwy o kanonizację Błogosławionych, o świętość życia kapłanów, o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
W modlitwie nie zapominajmy o zmarłych kapłanach, o tych, którzy pracowali w parafii, udzielali nam sakramentów świętych i przygotowywali do nich. Dbajmy o groby kapłanów na cmentarzu parafialnym. Niech to będzie znak szacunku i wdzięczności za ich służbę. Wielu kapłanów, którzy odeszli do Domu Ojca, pracowało w trudnych warunkach, doświadczyli męki prześladowań i szykan ze strony systemów totalitarnych. Przechowujmy dobrą pamięć o kapłanach. Dziełem życia wielu z nich są świątynie, które razem z wami i przy waszej współpracy budowali.
Módlmy się o wyniesienie na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II, który w swoim pielgrzymowaniu uwzględnił również Rzeszów, gdzie celebrował Mszę św. i beatyfikował bp. Józefa Sebastiana Pelczara. To historyczne wydarzenie Miasto Rzeszów pragnie upamiętnić budową parku papieskiego.
Z radością informujemy diecezjan, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przygotowała multimedialną prezentację tego miejsca. Dołączono do niej także homilię, którą Jan Paweł II wygłosił w Rzeszowie w 1991 r. Tym, którzy płytkę przygotowali, pragniemy serdecznie podziękować za to wydawnictwo, a wszystkich Was Bracia i Siostry gorąco zachęcamy do poznawania nauczania naszego Papieża, tym bardziej, że oczekujemy na jego beatyfikację.
Na owocne przeżycie świętego czasu Postu udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Biskup Rzeszowski
Kazimierz Górny
Biskup Pomocniczy
Edward Białogłowski
Rzeszów, 5 lutego 2010 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW: frekwencja wyborów na godz.12

2020-07-12 13:52

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12 na podstawie danych otrzymanych od 25 423 obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12 w dniu 12 lipca 2020 roku - liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach" - powiedział przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca br.) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.

Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję