Reklama

20 lat Caritas Archidiecezji Łódzkiej

19 stycznia 2010 r. w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej odbyła się konferencja prasowa otwierająca obchody 20. rocznicy działalności tej organizacji kościelnej. Spotkanie, które zgromadziło przedstawicieli Caritas Polska, patronów honorowych jubileuszu, urzędów i instytucji współpracujących z łódzką Caritas, dyrekcję Centrum Manufaktura Łódź (partnera jubileuszu) oraz wielu łódzkich dziennikarzy, było okazją do zaprezentowania dorobku łódzkiej Caritas oraz planów działań na 2010 r.

Niedziela łódzka 8/2010

Na początku spotkania przedstawiono hasło i grafikę jubileuszową. Hasło rocznicowych obchodów: „Caritas zadaniem Kościoła” zaczerpnięte zostało z encykliki Benedykta XVI pt.: „Deus caritas est”. O znaczeniu działalności charytatywnej dla Kościoła opowiedział ks. Jarosław Pater, notariusz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. - Posługa charytatywna stanowi istotny wymiar urzeczywistniania się Kościoła. Jest ona praktyczną emanacją miłości chrześcijańskiej, zakorzenionej zarówno w sercach wiernych, jak również we wspólnotach chrześcijańskich. Kościół nie spełniłby zleconej przez Założyciela misji zbawczej, gdyby świadectwo miłości miłosiernej ograniczył tylko do sfery przepowiadania słowa Bożego i działalności sakramentalnej - wyjaśnił Ksiądz notariusz.
Realizację zadań charytatywnych Kościoła w działalności Caritas przedstawił ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. Następnie ks. Jacek Ambroszczyk, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej, zaprezentował dorobek łódzkiej Caritas w minionym dwudziestoleciu. - 800 tys. ciepłych posiłków, 3 tys. ton żywności, w tym 600 ton pieczywa, 20 tys. dzieci na koloniach letnich, to skala tylko kilku działań na rzecz potrzebujących w naszej archidiecezji na przestrzeni 20 lat działalności Caritas. Wszystko to nie byłoby możliwe bez wrażliwości i zaangażowania tysięcy ludzi, którzy tworzyli i tworzą wspólnotę Caritas: pracowników, wolontariuszy i naszych darczyńców - powiedział Dyrektor Caritas.
O znaczeniu działalności Caritas dla miasta i regionu opowiedzieli przedstawiciele patronów honorowych 20-lecia Caritas. W imieniu Wojewody Łódzkiego głos zabrała Agnieszka Łukomska-Dulaj, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. - Dzięki Wam sfera ubóstwa nie powiększa się, a ludziom samotnym, starym, schorowanym, pozbawionym środków do życia, dzieciom z rodzin wielodzietnych żyje się lżej i godniej. Pani wojewoda doceniając znaczenie działalności Caritas i zaangażowanie jej pracowników, z radością objęła patronatem obchody 20-lecia istnienia - powiedziała pani dyrektor.
W imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego wystąpiła Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, która podkreślała znaczenie łódzkiej Caritas jako ważnego partnera województwa w realizacji polityki społecznej. W imieniu Prezydenta Miasta Łodzi głos zabrał Jan Witkowski, sekretarz miasta, który zwrócił uwagę na wysokie zaufanie, jakim Caritas Archidiecezji Łódzkiej cieszy się wśród mieszkańców Łodzi.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej dla swoich działań pozyskuje znanych i silnych partnerów. W roku 20. rocznicy działalności została objęta wsparciem Centrum Manufaktura Łódź. Jak powiedziała Agnieszka Nowak z Manufaktury, Caritas dała się poznać jako solidna i wiarygodna instytucja, która dodatkowo jest profesjonalnie przygotowana do podejmowanych działań.
Zaprezentowany został także szczegółowy kalendarz wydarzeń w roku jubileuszowym. W ramach rocznicowych obchodów zaplanowano szereg wydarzeń adresowanych do różnych środowisk, z którymi współpracuje i którym posługuje łódzka Caritas w naszym mieście i regionie. - Pragniemy, by był to czas radosnego świętowania, ale przede wszystkim uwrażliwienia naszego społeczeństwa na potrzebujących pomocy i zaproszenia do rozwijania „wyobraźni miłosierdzia”, do czego wzywał nas Sługa Boży Jan Paweł II. W sposób szczególny chcemy poświęcić rok jubileuszowy promocji programu „Skrzydła”, który powstał w łódzkiej Caritas, by wyrównywać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z rodzin przeżywających różnorakie trudności życiowe - zaznaczył ks. Jacek Ambroszczyk.
Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na 11 i 12 kwietnia 2010 r. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego (11 kwietnia), abp Władysław Ziółek przewodniczył będzie Mszy św. koncelebrowanej z okazji 20-lecia Caritas, na której zgromadzą się pracownicy, wolontariusze, podopieczni, darczyńcy i przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw wspierających organizację. Dzień później będzie miała miejsce rocznicowa gala w Teatrze Wielkim. Obok dorocznych akcji - Wielkanocnego Dzieła Caritas, Torby Miłosierdzia, Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Serca na gwiazdkę, przez cały rok będą organizowane dni otwarte w poszczególnych placówkach łódzkiej Caritas, a w październiku hospicjum domowe Caritas świętować będzie 15. rocznicę swojej posługi chorym. Chcemy poświęcić rok jubileuszowy promocji programu „Skrzydła”, który powstał w łódzkiej Caritas, Dzień Dziecka na rynku Manufaktury (1 czerwca) przebiegał będzie z koncertami Arki Noego, Full Power Spirit, The Bootles oraz Krzysztofa Krawczyka.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej powołana została do życia dekretem abp. Władysława Ziółka 2 kwietnia 1990 r. Patronat honorowy nad wydarzeniami rocznicowymi objęli: Metropolita Łódzki, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego i Prezydent Miasta Łodzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękne świadectwo wiary

2020-07-11 20:02

[ TEMATY ]

Gaworzyce

Góra św. Anny

Archiwum ks. Kamila Wiącka

Grupa 72 pątników w intencji ustania pandemii koronawirusa pielgrzymowała dzisiaj z Gaworzyc na Górę św. Anny.

Pielgrzymi modlili się o ustanie epidemii koronawirusa. - Taki był cel i sens tej pielgrzymki 11 lipca z Gaworzyc na Górę św. Anny na Ziemi Głogowskiej. Jej intencją było ustanie pandemii koronawirusa, ale przede wszystkim prosiliśmy też o nowe powołania kapłańskie, o powołania do służby Bożej. Dlatego dzisiaj za przyczyną św. Anny prosiliśmy dobrego Boga o powołania, aby byli kapłani, którzy będą nam służyć - mówi ks. Kamil Wiącek, wikariusz parafii pw. św. Barbary w Gaworzycach.  

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka z Gaworzyc na Górę św. Anny

- Jest to piękne świadectwo wiary uczestników pielgrzymki. W ten sposób chcemy być wierni duchowi pielgrzymowemu, bo jest to piękna forma budowania wspólnoty Kościoła - dodaje ks. Wiącek. 

Pielgrzymi pieszo pokonali drogę w obie strony, czyli w sumie trasę liczącą ok. 16 km.  

CZYTAJ DALEJ

Simoncelli: bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem

2020-07-12 16:32

[ TEMATY ]

wojna

koronawirus

Vatican News/ANSA

W starożytności przerywano wojny na czas igrzysk olimpijskich. W tym roku pandemia spowodowała przeniesienie olimpiady, ale wojny trwają nadal. W wielu krajach działania zbrojne uniemożliwiają walkę z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Jemenie i Syrii. Podobnie jest w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Nigerii. Stąd niedawny apel papieża Franciszka o bezwarunkowe i natychmiastowe zawieszenie broni. „Bez poważnego potraktowania tego wezwania będzie trudno wygrać z pandemią” – uważa prof. Maurizio Simoncelli, specjalista w dziedzinie rozbrojenia, współzałożyciel międzynarodowego instytutu badawczego IRIAD zajmującego się promowaniem wiedzy naukowej na temat praw człowieka, rozbrojenia i zarządzania konfliktami bez użycia przemocy.

„Wojny nigdy nie wybuchają bez powodów, a powody są zazwyczaj takie same: kontrola terytoriów i ich zasobów. Tak stało się w Libii, gdzie pragnienie pokoju ustąpiło przed konfliktem międzynarodowym. Spójrzmy na Zatokę Perską i Syrię. Te konflikty nie mogłyby trwać tyle lat, gdyby wciąż nie była tam dostarczana broń i amunicja. Warto pamiętać, że konflikty są również poważnym biznesem. W historii wiele razy widzieliśmy, jak państwa, które domagały się zawieszenia broni, kończyły na eksporcie uzbrojenia na tereny objęte wojną – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maurizio Simoncelli. – Dlatego bardzo trudne będzie wprowadzenie zawieszenia broni, aby pomóc ludności zagrożonej koronawirusem na terenach objętych konfliktem. Jest ich bardzo wiele, od Afryki po Bliski Wschód. Niedobór leków, słaba kondycja zdrowotna mieszkańców, brak wody i żywności sprawiają, że zagrożenie jest niezwykle poważne. Nie wystarczy potakiwać papieżowi, kiedy mówi o rozbrojeniu. Wiele państw to robi, ale nie zachowują się niestety konsekwentnie”.

W ubiegłym miesiącu biskupi Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej potępili kontynuację działań wojennych w obu tych krajach. Podobna sytuacja ma miejsce w Nigerii. „Wciąż jesteśmy na łasce bojówek terrorystycznych Boko Haram, zwłaszcza na północy kraju”– alarmuje arcybiskup Abudży, Ignatius Ayau Kaigama, podkreślając również zagrożenie koronawirusem, który jest jego zdaniem najniebezpieczniejszy dla najbiedniejszej części populacji.

Sytuacja jest tragiczna także w Syrii i w Jemenie, borykającymi się z najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie. Bp Paul Hinder, wikariusz apostolski w Arabii Południowej, zwraca uwagę na zniszczenie połowy infrastruktury medycznej w Jemenie oraz na brak bezpieczeństwa, który „utrudnia, a czasem uniemożliwia transport pomocy”. „Bez rozejmu między walczącymi stronami wszystkie operacje humanitarne pozostaną sparaliżowane” – uważa bp Hinder.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję