Reklama

Czas pokuty i miłosierdzia

Niedziela łódzka 8/2010

Trwający 40 dni okres Wielkiego Postu rozpoczął się w Kościele katolickim Środą Popielcową, która swą nazwę przyjęła od obrzędu posypywania głów popiołem. Symbolowi temu towarzyszą słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Jest to gest uznania swojej przemijalności i zależności od Boga.
Czterdziestodniowy Wielki Post jest Bożym wezwaniem do odnowienia życia i wewnętrznego nawrócenia. Trzeba nam świadomie przeżyć ten święty czas, aby nie był to tylko kolejny okres roku liturgicznego, ale rzeczywiste odnowienie przyjaźni z Bogiem. Szczególna jest więc wymowa znaków tego czasu. Od jego początku, aż do Wigilii Paschalnej z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. W piątki, przez cały Wielki Post, odprawiana jest Droga Krzyżowa, a w niedziele - nabożeństwo Gorzkich Żalów. Kościół zakazuje w tym czasie hucznych zabaw, nakłada obowiązek postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek oraz zachęca do podejmowania postu w inne dni. Post nawiązuje do 40-dniowego pobytu Chrystusa na pustyni przed rozpoczęciem publicznej działalności. Jest więc nie tylko jednym z elementów pokuty, ale również przygotowaniem do wielkich wydarzeń. Wielki Post w Kościele katolickim to także czas przygotowań wspólnoty wiernych poprzez rekolekcje i spowiedź do największego święta w całym roku liturgicznym - Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Świąt Wielkanocnych.
Obok postu, te dni są w Kościele specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, dobrowolnych wyrzeczeń, jałmużny, czynów miłosierdzia, braterskiego dzielenia się z innymi poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych.
Takim szczególnym dziełem, obejmującym całą naszą archidiecezję, jest organizowana przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej akcja „Jałmużna Wielkopostna”, zachęcająca do ożywienia chrześcijańskiej tradycji, która polega na dawaniu potrzebującym owoców swoich wyrzeczeń. Celem tej kampanii jest zebranie funduszy do skarbonek wielkopostnych, z przeznaczeniem na organizację pomocy dla potrzebujących, a tegorocznym hasłem są słowa: „Bądźmy świadkami miłości”. Dla realizacji kampanii Caritas przygotowała 65 tys. skarbonek. Skarbonki dostępne są w parafiach archidiecezji łódzkiej oraz w szkołach, w których działają Szkolne Koła Caritas.
Jałmużna wielkopostna jest osobistą ofiarą każdego wiernego - każdy bowiem może zrezygnować z jakiejś przyjemności w Wielkim Poście i złożyć ofiarę do skarbonki. Owoce tej wielkopostnej jałmużny przeznaczone są na pomoc osobom chorym i biednym w parafii, świadczoną przez Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas, bądź przez inne grupy parafialne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: zmarł Emanuele Ferrario – założyciel Radia Maria

2020-07-11 19:02

[ TEMATY ]

śmierć

Włochy

youtube.com

W wieku 90 lat zmarł w Rzymie 8 lipca Emanuele Ferrario – założyciel (30 lat temu) Radia Maria we Włoszech, z którego następnie rozwinęła się ogólnoświatowa sieć rozgłośni katolickich o tej samej nazwie. Chociaż był dobrze prosperującym przedsiębiorcą w branży mleczarskiej, zawsze marzył o tym, aby działać na rzecz apostolstwa misyjnego o jakimś szczególnym profilu.

Punktem zwrotnym w jego życiu osobistym i zawodowym była choroba nowotworowa jego żony. Gdy dowiedział się o tym, złożył ślubowanie, że jeśli ona wyzdrowieje, to on będzie nieustannie pracował na rzecz "jakiegoś projektu ewangelizacyjnego". Tak też się stało – jego małżonka odzyskała zdrowie a on "postawił wszystko na Marię". W ten sposób rozpoczął się projekt "Radio Maria", którego twórca zaufał bez zastrzeżeń Panu i z obietnicą daną Matce Bożej w sercu bez strachu oddał się temu dziełu – napisano we wspomnieniu o zmarłym na stronie włoskiego Radia Maria.

Don Emanuele współpracował z tą rozgłośnią aż do 85. roku życia, gdy stan zdrowia już mu na to nie pozwalał. Oznacza to, że był z nią związany całe pierwsze ćwierćwiecze jej istnienia. Kierownictwo Radia podkreśliło, że założyciel marzył o tym, aby ten "katolicki głos w twoim domu" dotarł do 80 krajów i to jego pragnienie stało się rzeczywistością.

Dziś w wielu krajach Radio Maria jest właśnie takim "jedynym głosem wiary, który ożywia wiernych, z których wielu doświadcza prześladowań religijnych lub wojny" – przypomnieli obecni współpracownicy tego dzieła. Podkreślili, że pod tym względem na szczególną uwagę zasługuje działalność tej rozgłośni w krajach byłego Związku Sowieckiego i jego dawnych satelitów. W Ameryce pierwszym krajem, w którym powstało Radio Maria, było Peru, a w Afryce – Burkina Faso.

Wszystkie te stacje nadają programy wyłącznie katolickie, zgodnie z nauczaniem Kościoła, nie zamieszczają reklam i utrzymują się wyłącznie z datków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję