Reklama

Zimowe rekolekcje w seminarium

Niedziela legnicka 8/2010

Czym jest miłość? Czy potrafię kochać? Czy jestem człowiekiem godnym miłości i szacunku? Co to jest wierność? Czym jest wierność w miłości? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na te fundamentalne pytania, to zapytaj któregoś ze 100 młodzieńców - uczestników rekolekcji powołaniowych w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym. Oni już to wiedzą. Doświadczyli Miłości.
By poznać miłość, zrezygnowali z trzech dni ferii, z jazdy na sankach, lepienia bałwana i wybrali rekolekcje. 4 lutego przyjechali do Legnicy na ulicę Jana Pawła II nr 1 i dali się zamknąć na kilkadziesiąt godzin, odizolować od trosk światowych. Zrezygnowali ze złudnego luksusu - Internetu, telefonu i gier komputerowych. Pokazali, że są prawdziwie odważni. Pod nieobecność kleryków zajęli ich pokoje, kaplice, refektarz, sale wykładowe. W ciszy i skupieniu oddawali się modlitwie. Na kolanach poświęcali Bogu wszystkie problemy i trudności dorastania. Międzysemestralną przerwę wykorzystali nie na hulanki i swawole, lecz na poszukiwanie Miłości. Dla maturzystów jest to czas ostatecznych wyborów skutkujących w całym dalszym życiu. Centrum każdego dnia była Eucharystia, czyli uczta Miłości, o której piękno zatroszczyli się sami rekolektanci. - „Cieszę się, że mogłem poznać tak piękną modlitwę, jaką jest Liturgia Godzin” - podkreśla Łukasz ze Ścięgien. W czasie rekolekcji modlitwa była przeplatana konferencjami, które prowadzili księża przełożeni z seminarium. Jednak dla młodych ludzi najważniejsze było słowo biskupów w czasie Eucharystii. W pierwszym dniu bp Marek Mendyk podkreślał, czym jest prawdziwa Miłość, że wymaga ona wzajemnego poświęcenia i szacunku. Natomiast bp Stefan Cichy uświadomił rekolektantom jak w ich życiu istotna jest nauka i dążenie do poznania otaczającego ich świata. - „Czas spędzony w seminarium nie był stracony, możliwość spowiedzi pozwoliła mi odkryć głębię tego sakramentu” - mówi Mateusz z Sulikowa. Innym ważnym punktem wspólnego spotkania była praca w grupach. Każdy z uczestników mógł podzielić się swoim świadectwem dotyczącym miłości i wierności. - „Nikt nikomu nie przerywał, nie przeszkadzał, wszyscy słuchali się wzajemnie” - dalej akcentuje Mateusz. Ciekawą pozycją w planie rekolekcji był punkt, za który odpowiedzialni byli klerycy. Młodzi chłopcy z ciekawością czekali na to co przygotują alumni, a przygotowali nabożeństwo w duchu Taizé. - „To było coś pięknego, niesamowite doświadczenie, mnóstwo świec, przygaszone światła i krzyż w centrum” - podkreśla Karol z Wykrot. Wielu z tych, którzy przyjechali do seminarium, pewnie nie zostanie księżmi i szczęśliwie będzie żyło w małżeństwie, lecz pobyt ten dla nich wszystkich był czasem owocnym. Przyniósł odpowiedzi na pytania o Boga, Kościół, życie, miłość, kapłaństwo, małżeństwo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

VATICAN NEWS

ks. Georg Ratzinger

Franciszek napisał list kondolencyjny do Benedykta XVI po śmierci jego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł wczoraj w Ratyzbonie w 96. roku życia.

Franciszek wyraża uznanie za delikatność, jaką okazał mu Papież Senior, informując go o śmierci brata. Zapewnia o swym współczuciu i duchowej bliskości w tej chwili cierpienia.

Papież modli się za zmarłego „aby Pan życia w swym nieskończonym miłosierdziu wprowadził go do niebieskiej ojczyzny i obdarzył go nagrodą przygotowaną dla wiernych sług Ewangelii. Modlę się również za Waszą Świątobliwość – pisze dalej Papież – prosząc Boga Ojca, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, o umocnienie w chrześcijańskiej nadziei i czułe boskie pocieszenie”.

Na zakończenie Franciszek zapewnia o swej jedności z Benedyktem w przylgnięciu do Chrystusa Zmartwychwstałego, źródła nadziei i pokoju

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję