Reklama

Współcześni Boży posłańcy

„Jesteście aniołami, zwiastunami Bożymi, którzy w świecie ogarniętym przez mrok mają ukazywać Boże światło i głosić ewangeliczną nadzieję. Jesteście światłem na oświecenie współczesnych pogan i tak, jak Chrystus ofiarowany w świątyni, waszą codzienną ofiarą konsekrowanego życia, macie wskazywać na te wartości, które przypominają o nadprzyrodzonym wymiarze ludzkiego życia” - mówił abp Józef Życiński do osób konsekrowanych zgromadzonych 2 lutego w archikatedrze lubelskiej.

Niedziela lubelska 8/2010

W Dniu Życia Konsekrowanego obchodzonym po raz trzynasty w święto Ofiarowania Pańskiego, członkowie zgromadzeń zakonnych, instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego i dziewice konsekrowane, modlą się wspólnie podczas Mszy św. W tym roku w ich intencji Eucharystię odprawił Metropolita Lubelski wraz z bp. Mieczysławem Cisło obchodzącym 12-lecie posługi biskupiej, bp. Arturem Mizińskim, bp. Józefem Wróblem oraz prezbiterami przybyłymi z całej archidiecezji.
Pasterz, podkreślając wdzięczność za codzienną ofiarę i poświęcenie osób konsekrowanych, przestrzegał przed pesymizmem, smutkiem i rozczarowaniem. „Tyle mroków dookoła, że można Jezusowego światła nie zauważyć oraz tak skoncentrować uwagę na tym, co smutne i niepokojące, że wszystkie oznaki Jezusowego przyjścia pozostaną gdzieś na marginesie”. Wzywając do przyjęcia postawy Anny i Symeona, którzy umieli „przezwyciężać smutek żyjąc wyczekiwaniem Bożej pociechy”, apelował, by „nie dać się ogarnąć pesymistycznym nastrojom, ale odnajdywać radość, z Maryją śpiewać Magnificat i wsłuchiwać się w natchnienia Ducha Świętego”.
Metropolita zwrócił uwagę na odpowiedzialność za styl i świadectwo Jana Pawła II, który w ciągu swojego pontyfikatu wyniósł na ołtarze ok. 2 tys. osób. „To imponujące przypomnienie, że nie tylko mrok jest realny, ale i święci, a my mamy wpatrywać się w Boże światło, przeżywając swoją konsekrację w świecie w łączności ze świętymi, starając się na podobieństwo Bożego zaczynu przepoić wszystko duchem Ewangelii” - podkreślał. W odpowiedzi na usłyszane słowo oraz jako wyraz solidarności z Kościołem na Wschodzie osoby konsekrowane złożyły w darach ołtarza ofiarę pieniężną, przygotowały oprawę liturgiczną uroczystości oraz w imieniu Kościoła lubelskiego wyraziły wdzięczność Bogu za dar posługi, troski i obecności Księdza Arcybiskupa, Biskupów Pomocniczych oraz prezbiterów.
Dziękując zgromadzonym w archikatedrze za różnorodność charyzmatów oraz „piękno, dzięki któremu Kościół staje się bogatszy duchowo”, abp Życiński modlił się, „by na witrażach kulturowych wśród głębokich zmian, które obejmują współczesny świat wierność i troska o piękno Bożego światła osób konsekrowanych czyniły naszą kulturę bogatszą”. Pasterz wyraził wdzięczność także ks. inf. Józefowi Szczypie za 12-letnią konsekwentną i wierną posługę wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego oraz ogłosił nominację na tę funkcję ks. dr. Andrzeja Krasowskiego. Za posługę Bogu i Kościołowi słowa wdzięczności i uznania otrzymał także pochodzący z Belgii o. Herman, obchodzący 50-lecie konsekracji i 75. rocznicę urodzin. „To jest piękno czasu wypełnionego Bożym światłem” - podkreślił Metropolita dziękując Jubilatom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW: w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych z wyborami

2020-07-12 10:46

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.

Marciniak zaznaczył, że całym kraju o godz. 7.00 otwarto ponad 27 tys. lokali. Także poza Polską w blisko 90 krajach w 171 obwodach rozpoczęło się o godz. 7.00 ponowne głosowanie w wyborach prezydenta RP. Jak dodał, ponad 200 tys. członków komisji wyborczych do godz. 21.00 jest gotowych przyjąć karty do głosowania od blisko 30 mln osób uprawnionych do głosowania.

"Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych i rozpoczęciem glosowania. Natomiast jeżeli chodzi o informację z działań policyjnych, to mamy co prawda wzrost zdarzeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury, bo w dniu dzisiejszym mamy 253 zdarzenia, a poprzednio 167 o tej samej porze" - poinformował Marciniak.

Dotyczy to przede wszystkim takich wykroczeń, jak niedozwolone umieszczenie plakatów (21 przypadków), naruszenie ciszy wyborczej (41 przypadków) oraz 148 uszkodzeń ogłoszeń wyborczych - poinformował przewodniczący PKW.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Simoncelli: bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem

2020-07-12 16:32

[ TEMATY ]

wojna

koronawirus

Vatican News/ANSA

W starożytności przerywano wojny na czas igrzysk olimpijskich. W tym roku pandemia spowodowała przeniesienie olimpiady, ale wojny trwają nadal. W wielu krajach działania zbrojne uniemożliwiają walkę z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Jemenie i Syrii. Podobnie jest w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Nigerii. Stąd niedawny apel papieża Franciszka o bezwarunkowe i natychmiastowe zawieszenie broni. „Bez poważnego potraktowania tego wezwania będzie trudno wygrać z pandemią” – uważa prof. Maurizio Simoncelli, specjalista w dziedzinie rozbrojenia, współzałożyciel międzynarodowego instytutu badawczego IRIAD zajmującego się promowaniem wiedzy naukowej na temat praw człowieka, rozbrojenia i zarządzania konfliktami bez użycia przemocy.

„Wojny nigdy nie wybuchają bez powodów, a powody są zazwyczaj takie same: kontrola terytoriów i ich zasobów. Tak stało się w Libii, gdzie pragnienie pokoju ustąpiło przed konfliktem międzynarodowym. Spójrzmy na Zatokę Perską i Syrię. Te konflikty nie mogłyby trwać tyle lat, gdyby wciąż nie była tam dostarczana broń i amunicja. Warto pamiętać, że konflikty są również poważnym biznesem. W historii wiele razy widzieliśmy, jak państwa, które domagały się zawieszenia broni, kończyły na eksporcie uzbrojenia na tereny objęte wojną – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maurizio Simoncelli. – Dlatego bardzo trudne będzie wprowadzenie zawieszenia broni, aby pomóc ludności zagrożonej koronawirusem na terenach objętych konfliktem. Jest ich bardzo wiele, od Afryki po Bliski Wschód. Niedobór leków, słaba kondycja zdrowotna mieszkańców, brak wody i żywności sprawiają, że zagrożenie jest niezwykle poważne. Nie wystarczy potakiwać papieżowi, kiedy mówi o rozbrojeniu. Wiele państw to robi, ale nie zachowują się niestety konsekwentnie”.

W ubiegłym miesiącu biskupi Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej potępili kontynuację działań wojennych w obu tych krajach. Podobna sytuacja ma miejsce w Nigerii. „Wciąż jesteśmy na łasce bojówek terrorystycznych Boko Haram, zwłaszcza na północy kraju”– alarmuje arcybiskup Abudży, Ignatius Ayau Kaigama, podkreślając również zagrożenie koronawirusem, który jest jego zdaniem najniebezpieczniejszy dla najbiedniejszej części populacji.

Sytuacja jest tragiczna także w Syrii i w Jemenie, borykającymi się z najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie. Bp Paul Hinder, wikariusz apostolski w Arabii Południowej, zwraca uwagę na zniszczenie połowy infrastruktury medycznej w Jemenie oraz na brak bezpieczeństwa, który „utrudnia, a czasem uniemożliwia transport pomocy”. „Bez rozejmu między walczącymi stronami wszystkie operacje humanitarne pozostaną sparaliżowane” – uważa bp Hinder.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję