Reklama

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

W służbie człowiekowi cierpiącemu

Niedziela lubelska 8/2010

Od kilkunastu lat w ostatnią niedzielę stycznia odbywa się Świąteczno-Noworoczne Spotkanie Pacjentów, Pracowników i Przyjaciół Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. 31 stycznia w gmachu COZL przy ul. Jaczewskiego 7 w Lublinie, już po raz 16. odbyło się wyjątkowe spotkanie, którego głównym punktem była Msza św. sprawowana przez bp. Mieczysława Cisło. Doroczne spotkania odbywają się z inicjatywy śp. Teresy Wojtulewicz.

„Jesteśmy z nimi”

Uroczystej Mszy św., sprawowanej w intencji chorych - by „ich cierpienie, rozjaśnione światłem wiary, stało się źródłem zbawienia” oraz w intencji pracowników służby zdrowia - by „byli dla chorych prawdziwymi Samarytanami”, przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. kan. Henryk Staszczak (kapelan COZL), ks. prał. Andrzej Głos (dyrektor lubelskiej Caritas) oraz ks. kan. Ryszard Jurak (proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie). Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści (m.in. poseł Lech Sprawka i senator Stanisław Gogacz), przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich (m.in. wicemarszałek Sławomir Sosnowski i dyrektor Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Orzeł), przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, a także członkowie komitetu honorowego COZL i lubelskie „Amazonki”. Oprawę muzyczną liturgii przygotował zespół „Gospel Rain”.
Zgromadzonych przywitała dyrektor COZL dr n. med. Elżbieta Starosławska, dziękując wszystkim za „oddanie, serce i pomoc”. „Kolejny już raz swoją obecnością i wspólną modlitwą mówimy naszym pacjentom, że jesteśmy z nimi i ich rodzinami. Każdy z nas służy inaczej, ale najlepiej jak potrafi. Świadomość, że w ciężkiej chorobie człowiek nie jest sam, jest podstawą terapii i jej efektów. Poza kompleksowym leczeniem, rzesza przyjaciół stara się o rozbudowę centrum, zapoczątkowaną oddaniem do użytku w listopadzie 2009 r. bunkrów z aparaturą do radioterapii. Mamy nadzieję, że w 2013 r. zaprosimy wszystkich na przecięcie wstęgi w nowym centrum” - mówiła.

Reklama

„Miejsce cierpienia i nadziei”

Następnie głos zabrał bp Mieczysław Cisło, który podkreślił, że szpital jest nie tylko miejscem cierpienia, ale i nadziei. „Szpital jest miejscem cierpienia i nadziei, bo łatwiej jest przechodzić przez doświadczenia, gdy ktoś podaje pomocną dłoń, kompetentną i życzliwą - mówił. - Naszą nadzieję pokładamy w Bogu i dziś dziękujemy Mu za tych, którzy cieszą się przywróconym zdrowiem, a także za pełną samarytańskiego oddania posługę medyczną, za codzienną służbę człowiekowi cierpiącemu. Prosimy także Boga, by spełniły się nadzieje związane z planami rozbudowy Centrum”.
W szpitalu onkologicznym, gdzie „skomasowane jest cierpienie człowieka”, bp M. Cisło prosił chorych, by nie tracili nadziei. Za wzór do naśladowania stawiał im m.in. lubelskie „Amazonki”, które są „czytelnym znakiem nadziei; znakiem, że można pokonać chorobę, która jest krzyżem”. Zachęcał też do systematycznych badań profilaktycznych. „Medycyna czyni postępy, a profilaktyka onkologiczna daje człowiekowi wielkie szanse na zdrowie i życie - mówił. - Może za mało jest w naszym społeczeństwie świadomości, jak ważne są badania profilaktyczne”.
Podejmując temat cierpienia, bólu i osamotnienia, jakie zawsze towarzyszą chorobie, bp Cisło prosił, by chorzy i ich najbliżsi kierowali wzrok na Chrystusa. „Gwarancją naszego życia tu i w wieczności jest Jezus Chrystus. On jest rękojmią naszej nadziei - mówił. - A szlak, jakim Jezus przeszedł przez ziemskie życie, kryje wiele odpowiedzi na pytania, które są brzemieniem serca w obliczu cierpienia. Jezus wziął na siebie ciężar cierpienia, przeżył chwile osamotniania w Ogrójcu, ale kluczem Jego postawy wobec bólu i śmierci była całkowita zgodna na wypełnienie się woli Bożej. Życie chrześcijanina winno być dojrzewaniem do pełnej zgody na Boży plan, nawet do końca nie zrozumiany”. Zgromadzonym na spotkaniu - tak zdrowym, jak i chorym - Ksiądz Biskup życzył, by „w modlitwie szukali siły, która uzdalnia do powiedzenia Bogu «tak» nawet w obliczu krzyża”.

„Wszystko dla pacjentów”

Przed zakończeniem Eucharystii, po której m.in. można było obejrzeć prace artystyczne wykonane przez pacjentów COZL, nastąpił czas podziękowań. Dyrektor E. Starosławska na ręce bp. M. Cisło złożyła wszystkim podziękowania za „modlitwę oraz skuteczne i nieustanne wspieranie działań”. Wspomniała także o liście, jaki Metropolita Lubelski wystosował do premiera RP w związku z prośbą o pomoc i wsparcie rozbudowy COZL. „Skutki tych działań są już widoczne. Mam też nadzieję, że będziemy się cieszyć dalszą rozbudową. To państwa sukces. My jesteśmy, by służyć i pracować” - mówiła do przyjaciół centrum. „Nie było by tej solidarności, gdyby nie determinacja i pomysły dr Elżbiety Starosławskiej - odpowiadał bp Mieczysław Cisło. - Dziękujemy Pani Doktor, bo jest przykładem oddania lekarskiego sprawie pacjentów. Jest «duszą» centrum, a w swojej niezłomności wytycza szlak na przyszłość ośrodka. Sama często powtarza: wszystko dla pacjentów. I to doskonale widać w jej codziennej działalności lekarza i dyrektora COZL. Pani Dyrektor posiada w swoim sercu dar zjednywania przyjaciół, a dzisiejsza obecność tak wielu osób z różnych środowisk to znak, że potrafi zjednywać ludzi dla słusznej sprawy. Życzę więc spełniania planów, by Bóg pozwolił nam uczestniczyć w poświęceniu nowego, jakże potrzebnego ośrodka”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję