Reklama

Zimowe rekolekcje w Tatrach

Niedziela podlaska 8/2010

Jak co roku KSM zapewnia wiele atrakcji na ferie zimowe. Są to różnego rodzaju warsztaty oraz wyjazdy w góry. Zamiast nudzić się w domu, niektórzy postanowili skorzystać z tych propozycji i świetnie się bawić. Ciekawą formą wypoczynku był wyjazd w góry do Murzasichla dla dzieci, których rodzice są ubezpieczeni w KRUS-ie. Kierownikiem zimowiska był ks. Rafał Pokrywiński, który wraz z kadrą starał się jak najlepiej zorganizować ten wyjazd. Nie były to zwykłe rekolekcje, gdyż uczestnikami byli katolicy i prawosławni, czyli możemy stwierdzić iż wyjazd ten miał charakter ekumeniczny.
Codziennie zapewniano nam różnego rodzaju atrakcje. Nie brakowało górskich wędrówek po Dolinie Kościeliskiej czy do schroniska Murowaniec. Mimo trudności i zmęczenia młodzież nie poddawała się, lecz niestrudzenie kroczyła górskim szlakiem. Murzasichle leży w pobliżu Zakopanego, dlatego kilka razy odbył się wyjazd do zimowej stolicy Polski. Młodzieży najbardziej spodobały się Krupówki, które obfitują w sklepiki z pamiątkami, np.: oscypkami, ciupagami, koralami, śmiesznymi czapkami. Jeśli być w Zakopanem, to oczywiście należy zajść na Krzeptówki do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie odprawiliśmy Mszę św. Okazało się, że kościół ma nietypową szopkę, gdyż przy żłóbku stały figurki Jana Pawła II i obecnego Papieża Benedykta XVI. Część młodzieży zobaczyła także Wielką Krokiew, która jest największą skocznią narciarską w Polsce, a inni w tym czasie jeździli na łyżwach. Jednym ze szczytów, na który kolonia wjechała kolejką linowo-terenową, była Gubałówka, z której można zjechać wyciągiem krzesełkowym Butorowy Wierch. Podczas zjazdu widać piękną panoramę Tatr, Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców, Beskidu Żywieckiego, jak i ich słowackiej części. Oprócz atrakcji zimowych była możliwość wodnej zabawy w aquaparku czy gry w kręgle. Murzasichle jest pięknie położoną wsią na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tam młodzież uczyła się jeździć na nartach, gdyż stworzono tutaj kilka stoków, odpowiednich do nauki. Początki były trudne, jednak potem mimo zimna nikt nie chciał wracać, bo jazda sprawiała wiele radości. Będąc w górach, warto jest poznać zwyczaje górali, dlatego odwiedziliśmy chatę regionalną, której wystrój i zawartość przedstawiały się niezwykle pięknie i rzeczywiście widać było tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Góral opowiadał nam historię Murzasichla, zwyczaje tutejszych mieszkańców, śpiewał i grał na różnych instrumentach, czym zachwycił naszą młodzież.
Ferie z KSM-em to nie tylko rozrywka i zabawa, ale także pewien rodzaj rekolekcji. W związku z tym codziennie uczestniczyliśmy we Mszy św., w której młodzież aktywnie brała udział przez śpiew czy wykonując Liturgię Słowa. Eucharystia odbywała się w ośrodku, w którym mieszkała kolonia, dlatego można było głębiej ją przeżyć, a oprócz tego codziennie księża przygotowywali kazania specjalnie dla naszej grupy. Z samego rana zawsze modliliśmy się modlitwami wspólnoty z Taizé, międzynarodowej grupy ekumenicznej, gdyż - jak już wspomniałam - uczestnicy byli katolikami i prawosławnymi. Modlitwami były głównie śpiewane kanony, wielokrotnie powtarzane krótkie pieśni oraz prośby o jedność chrześcijan.
Wszystkich uczestników podzielono na grupy, których wychowawcami byli: ks. Piotr Wróblewski, Magdalena Wawrzyniak i Przemysław Anusiewicz. Od czasu do czasu odbywały się spotkania w grupach. Podczas nich poszczególne grupy dostawały konkretne pytania i musiały na nie odpowiedzieć w formie scenki, plakatu, piosenki. Trzeba przyznać, że inwencja twórcza i pomysłowość uczestników były ogromne, nawet mimo ferii w szkole. Któregoś dnia przyjechał do nas ks. Andrzej Lubowicki, asystent diecezjalny KSM-u, i opowiedział o tym stowarzyszeniu, dzięki któremu młodzież mogła przyjechać w góry. Zachęcał do zapisania się do KSM-u i odwiedzenia portalu www.mlodzitejziemi.pl. Dzięki tym czynnikom młodzież mogła przybliżyć się do Boga. Po dniu pełnym wielu wrażeń organizowano wieczory pogodne, na których śpiewaliśmy, bawiliśmy się, przedstawialiśmy skecze i śmialiśmy się. W piątek odbył się wieczór modlitewny, który polegał na modlitwie spontanicznej - uwielbieniu Boga, dziękczynieniu, przebłaganiu i prośbie formułowanych własnymi słowami. Ta forma modlitwy spodobała się młodzieży.
Wyjazd był pełen niesamowitych wrażeń, nie brakowało atrakcji, a młodzież mogła poznać nowych znajomych i przybliżyć się do Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. Wojciech Szlachetka

2020-07-01 06:49

Archiwum

Zmarł ks. Wojciech Szlachetka, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie.

Kapłan odszedł do domu Ojca 30 czerwca w szpitalu w Lublinie; przebywał tam od dwóch tygodni po wypadku samochodowym. Śp. ks. Wojciech Szlachetka urodził się 20 kwietnia 1963 r. w Poniatowej; święcenia prezbiteratu przyjął 12 grudnia 1987 r. w Lublinie. Oprócz teologii, ukończył studia z historii sztuki; niegdyś był dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego. Przez wiele lat był związany z Ruchem Światło -Życie jako moderator diecezjalny. W parafii Abramów posługiwał od 2012 r., najpierw jako administrator, a od 1 lipca 2013 jako proboszcz.

W ostatnim czasie w kościele w Abramowie codziennie sprawowane były Msze św. o zdrowie dla ks. Wojciecha Szlachetki. Jak zapowiedział ks. Janusz Widelski, od 1 lipca zamówione Msze św. sprawowane będą ze zmienioną intencją - o dar nieba dla Zmarłego. Więcej na https://naszabramow.pl/parafia

Msza św. żałobna: 3 lipca br. (piątek) o godz. 14.00 w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie

Msza św. pogrzebowa: 4 lipca br. (sobota) o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach. Po Mszy św. ciało Zmarłego spocznie na miejscowym cmentarzu parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

IV rocznica ukazania Relikwii Eucharystycznych

2020-07-02 22:08

[ TEMATY ]

sanktuarium

Legnica

Wydarzenie Eucharystyczne

św. Jacek

ks. Piotr Nowosielski

Dzień 2 lipca, był dniem IV rocznicy ukazania i oddania do czci Relikwii Eucharystycznych w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Tegorocznej Mszy św. rocznicowej przewodniczył ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Koncelebransami byli: ks. Dariusz Stankiewicz z Niemiec i ks. Andrzej Ziombra kustosz sanktuarium. Obecni zaś byli m.in.: siostry zakonne, członkowie Bractwa Eucharystycznego, wierni z parafii oraz goście z innych parafii i miejscowości.

- Spotykamy się aby Panu Bogu podziękować za ten dar, a jednocześnie zwracamy się z prośbą, żebyśmy ten niezwykły znak właściwie odczytali, by nie był on pominięty, niezrozumiany, że ma być takim mocnym elementem do przemiany naszego życia – mówił proboszcz parafii ks. Andrzej Ziombra witając księży i uczestników liturgii.

W wygłoszonej homilii, ks. Włodzimierz Wołyniec, nawiązując do odczytywanej dziś Ewangelii o uzdrowieniu paralityka, przypomniał że tym, co ciągle jest największym problemem dotykającym człowieka, pozostaje grzech. Jet na to rozwiązanie, ale nie pochodzi ono od nas, ale od Boga.

Jezus widząc sparaliżowanego, mówi mu: „Odpuszczają ci się twoje grzechy”, czyni to mocą Bożą. Tego na zewnątrz nie widać. Podobnie jest w sakramencie pokuty. To wszystko dokonuje się w sercu człowieka. Dlatego Pan Jezus, żeby pokazać że odpuścił temu choremu grzechy, dokonuje zewnętrznego znaku, cudu, uzdrawia go i każe wziąć swoje łoże i iść do domu, a ten to czyni. Tak więc obok uzdrowienia jego duszy, dokonał uzdrowienia jego ciała.

- I coś podobnego, wydarzyło się tu, w Legnicy, coś co się dokonuje podczas każdej Mszy św., kiedy dokonuje się przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Pana Jezusa. Ta tajemnica przemiany eucharystycznej, jest dla ludzkiego oka niewidzialna. Możemy natomiast dojrzeć to oczami wiary. Aby potwierdzić że tak rzeczywiście jest, że na ołtarzu dokonuje się ta przedziwna przemiana, Pan Jezus daje nam znaki. Dał też taki wyraźny, widzialny znak w tym kościele, w Legnicy. Dlatego dziękujemy Panu Bogu że daje nam takie wyraźne znaki, za to że przypomina nam, że jest prawdziwie obecny w Swoim Ciele i w Swojej Krwi, że jest pokarmem który mamy przyjmować, żebyśmy wszyscy stawali się swoistym tabernakulum, świątynią w której mieszka Bóg.

W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia i przewodniczenie liturgii, ks. Ziombra przedstawił ks. Rektorowi i zgromadzonym, kilka przemyśleń związanych z tym wydarzeniem.

- Ks. Rektor mówił w homilii o zewnętrznym znaku. Często jestem pytany przez media o takie zewnętrzne znaki, o statystki. Odpowiadam, że takim zewnętrznym znakiem, jest dla nas stworzenie możliwości wieczystej, 24 godzinnej adoracji, z czego się bardzo cieszymy. A przede wszystkim, dokonują się znaki wewnętrzne, które też sprawiają wiele dobra w naszej wspólnocie i w sercach tych, którzy tu przybywają. Chociaż czasem mówię, że potrafią przyjechać do nas ludzie z końca świata, a niektórzy nasi parafianie mieszkają w pobliżu kościoła i jeszcze „nie wiedzą” co się tu wydarzyło. Mamy więc jeszcze wiele do zrobienia – mówił.

Wspomniał także, że czas pandemii,stal się okresem kiedy ustały pielgrzymki. Ale był to tez cas, kiedy pojawiły się w sanktuarium 4 stacje telewizyjne, które na nowo, przez organizowane transmisje i publikowane materiały przypomniały to miejsce widzom.

Wydarzenie Eucharystyczne w Legnicy, rozpoczęło się od Bożego Narodzenia 2013 r., kiedy to podczas udzielania Komunii św., spadł na ziemię konsekrowany komunikant. Po włożeniu go do naczynia z wodą nie rozpuścił się od razu, ale pojawiła się na nim czerwone przebarwienie, które z czasem przemieniło się we włóknistą postać.

Próbki, zostały zbadane w 2 miejscach, we Wrocławiu i Szczecinie, a wydane orzeczenia zostały przesłane do Stolicy Apostolskiej. Wynik drugiego badania, wskazał obecność ludzkiej tkanki, a dokładnie mięśnia sercowego w stanie agonii.

10 kwietnia 2016 roku, za zgodą Stolicy Apostolskiej biskup Zbigniew Kiernikowski upublicznił wiadomość o wydarzeniu eucharystycznym. Natomiast 2 lipca 2016 roku przewodniczył Mszy św., podczas której wystawiono relikwie do publicznego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję