Reklama

Andrychowska „Antygona”

Najnowszy spektakl Teatru Ekspresji z Zagórnika - inscenizacja „Antygony” Sofoklesa w reżyserii Barbary Surzyn - miał premierę 13 grudnia ub.r. w sali Domu Kultury w Zagórniku. Ze względu na duże zainteresowanie sztukę wystawiono jeszcze raz, 20 lutego, w dużo większej sali w andrychowskim Miejskim Domu Kultury. Publiczność świetnie przyjęła występ amatorskiego zespołu wykonawców, którzy przygotowywali się do swoich niełatwych ról przez zaledwie dwa i pół miesiąca. Jednak, jak podkreśla reżyser Barbara Surzyn, wszyscy pracowali ze szczególnym zaangażowaniem, co przyniosło bardzo dobry efekt artystyczny. Zaznacza przy tym, że inscenizacja nie powstałaby, gdyby nie postać Jana Pawła II. - Mieliśmy w pamięci wypowiedź Jana Pawła II, który na spotkaniu w Wadowicach wspominał swój udział w różnych inscenizacjach, m.in. w „Antygonie”. Chcieliśmy poczuć, odkryć, przejść tą ścieżką za Janem Pawłem II.
Wiemy, że jego „Antygona” przemawiała w czasie wojny, zniewolenia narodu polskiego, w czasie okrutnego totalitaryzmu. Ówczesny Karol Wojtyła - Hajmon, syn tebańskiego autokraty, ze stanowczością, ale i z miłością synowską prosi Kreona, by ten sprawując władzę, strzegł praw boskich. Sofoklesowy Hajmon oddaje swe życie w walce o taką władzę, która wyrasta z praw boskich - tłumaczy Barbara Surzyn. - To ciekawe, że historia jeszcze raz postawiła przed Karolem Wojtyłą prawdziwą rolę obrońcy praw Boskich. Naszą „Antygoną” chcieliśmy wyrazić wdzięczność i hołd Janowi Pawłowi II - dodaje reżyser spektaklu, podkreślając, że przesłanie tego dramatu jest ponadczasowe i zawsze aktualne. - Przefiltrowana przez powtarzane wciąż przez Jana Pawła II słowa o potrzebie uszanowania godności ludzkiej i życia człowieka, starożytna sztuka nabiera jeszcze bardziej współczesnej wymowy. Dodatkowo wizja plastyczna naszej adaptacji nawiązuje bezpośrednio nie tylko do tradycji antycznej, ale także do sztuki chrześcijańskiej - wyjaśnia Barbara Surzyn.
Teatr Ekspresji działa w Domu Kultury w Zagórniku pod patronatem Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Cztery lata temu zagórnicki teatr przedstawił pierwsze inscenizacje: „Historię o Bożym Narodzeniu” oraz sztukę o miłości „Ab amore, ad caritatem”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. Wojciech Szlachetka

2020-07-01 06:49

Archiwum

Zmarł ks. Wojciech Szlachetka, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie.

Kapłan odszedł do domu Ojca 30 czerwca w szpitalu w Lublinie; przebywał tam od dwóch tygodni po wypadku samochodowym. Śp. ks. Wojciech Szlachetka urodził się 20 kwietnia 1963 r. w Poniatowej; święcenia prezbiteratu przyjął 12 grudnia 1987 r. w Lublinie. Oprócz teologii, ukończył studia z historii sztuki; niegdyś był dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego. Przez wiele lat był związany z Ruchem Światło -Życie jako moderator diecezjalny. W parafii Abramów posługiwał od 2012 r., najpierw jako administrator, a od 1 lipca 2013 jako proboszcz.

W ostatnim czasie w kościele w Abramowie codziennie sprawowane były Msze św. o zdrowie dla ks. Wojciecha Szlachetki. Jak zapowiedział ks. Janusz Widelski, od 1 lipca zamówione Msze św. sprawowane będą ze zmienioną intencją - o dar nieba dla Zmarłego. Więcej na https://naszabramow.pl/parafia

Msza św. żałobna: 3 lipca br. (piątek) o godz. 14.00 w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie

Msza św. pogrzebowa: 4 lipca br. (sobota) o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach. Po Mszy św. ciało Zmarłego spocznie na miejscowym cmentarzu parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję