Reklama

Komunikat kurii metropolitalnej warszawskiej

Ruch Rodzin Nazaretańskich wychodzi z kryzysu

Dobiegają końca prace komisji kościelnej nad problemami, jakie w ostatnim roku pojawiły się w Ruchu Rodzin Nazaretańskich (m.in. kwestia charyzmatu). Wkrótce zostanie podpisany nowy statut Ruchu, który ma być podstawą do dalszego działania. Poniżej publikujemy komunikat, jaki w tej sprawie wydała warszawska Kuria Metropolitalna

Niedziela warszawska 47/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wyniku rozbieżności, które pojawiły się w Ruchu Rodzin Nazaretańskich na terenie archidiecezji warszawskiej abp Kazimierz Nycz, ordynariusz archidiecezji powołał dekretem w dniu 12.09.2007 r. siedmioosobową Komisję do zbadania statutu, materiałów formacyjnych i strony praktycznej działalności Ruchu.
Na podstawie ustaleń Komisji Kuria Metropolitalna Warszawska informuje, że Ruch kontynuuje swoją działalność formacyjną. Jednocześnie przekazuje do wiadomości niektóre ustalenia Komisji związane z zaistniałą sytuacją „kryzysową” w Ruchu.

1. Założyciel Ruchu, ks. prof. Tadeusz Dajczer, w dniu 8 kwietnia 2008 r., stwierdził wobec Komisji, że „usunął się” z Ruchu, podobne oświadczenie o sobie złożył pan Sławomir Biela (w dniu 6 listopada 2007 r., mówił o „odcięciu się” od Ruchu, zaś w dniu 29 lutego 2008 r. o „byciu poza Ruchem”).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. W związku z obiegową opinią krążącą w Ruchu Rodzin Nazaretańskich od wielu lat o niezwykłym i nadprzyrodzonym darze związanym z osobą pana Sławomira Bieli przytaczamy fragmenty jego oświadczenia przedłożonego na piśmie Komisji w dniu 25 lutego 2008 r.: „Treści duchowe, którymi się dzieliłem z innymi osobami wynikały z moich osobistych refleksji nad Pismem Świętym i tekstami autorów duchowych (...) natomiast nieprawdziwa jest wizja stworzona przez ks. T. Dajczera o charyzmacie Maryjnym, która mogła być przyjmowana przez niektóre osoby jakbym był «wcieleniem» Matki Bożej”.
W rozmowie z ks. prof. T. Dajczerem, założycielem Ruchu, w dniu 8 kwietnia 2008 r. Komisja poprosiła go o zdefiniowanie „owego daru nadprzyrodzonego” u pana Sławomira Bieli. Ks. T. Dajczer stwierdził, że nic nadprzyrodzonego w nim nie odkrył, poza tym, że jest to człowiek, znający treści duchowe świętych (np. św. Jana od Krzyża), umiejący przemawiać, i jako animator mający dobry kontakt z ludźmi.
Należy stwierdzić, że wbrew powyższym oświadczeniom, zarówno założyciela Ruchu Ks. Tadeusza Dajczera, jak i pana Sławomira Bieli, które przeczą występowaniu tzw. charyzmatu Maryi u pana Sławomira Bieli, formułowanego za pomocą różnych pojęć, wieść ta została upowszechniona w Ruchu i ma swoich „wyznawców”. Po zbadaniu tej kwestii stwierdzamy stanowczo, że wieść o „charyzmacie Maryi”, lub o jakimś innym „nadprzyrodzonym darze - charyzmacie” związanym z panem Sławomirem Bielą nie miała i nie ma żadnego potwierdzenia przez władze kościelne.

Reklama

3. Aktualnie pełną odpowiedzialność za kierowanie Ruchem w archidiecezji warszawskiej ponoszą ks. Przemysław Ćwiek - moderator oraz ks. Andrzej Tulej - wicemoderator Ruchu, mianowani w dniu 3 listopada 2007 r. przez abp. Kazimierza Nycza, ordynariusza archidiecezji.

4. Komisja w ustalonym składzie prowadzi dalsze prace, zlecone dekretem przez Metropolitę Warszawskiego, zmierzające do kompleksowej oceny materiałów formacyjnych, statutu, działalności praktycznej i personalnego składu osób odpowiedzialnych, w celu umożliwienia członkom Ruchu ich formacji.

Ruch Rodzin Nazaretańskich

jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin. Powstał w Polsce w 1985 r. w celu pogłębienia życia Ewangelią w oparciu o komunię z Chrystusem w codzienności. Inicjatorem powstania Ruchu jest ks. prof. Tadeusz Dajczer, który wraz z ks. dr Andrzejem Buczelem i grupą świeckich utworzyli w 1985 r. w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną, poszukującą dróg nieustannego nawracania się ku radykalizmowi wiary. Z grupy tej wyrósł Ruch Rodzin Nazaretańskich, który w ciągu dwóch lat rozprzestrzenił się na terenie Polski, a potem dotarł do wielu krajów Europy i świata. W archidiecezji warszawskiej Ruch liczy obecnie ok. 3 tys. członków.

Komisja dla ruchu

W związku z kryzysem w Ruchu Rodzin Nazaretańskich, który ujawnił się ponad rok temu w archidiecezji warszawskiej, prowadzone są w tej kwestii szczegółowe badania. Czyni to Komisja powołana przez abp. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego. W toku pracy wyłoniło się wiele problemów, szczególnie zaś jeden podstawowy, który wniósł wiele zamętu w ogólny stan i rozwój Ruchu. Dotyczy on tzw. charyzmatu Maryjnego związanego z osobą Sławomira Bieli. Na ten temat Kuria Archidiecezjalna wydała komunikat w języku polskim i angielskim w dniu 8 kwietnia 2008 r. Komunikat był przekazany Moderatorowi Ruchu oraz Biskupom Diecezjalnym w Polsce i za granicą, w których Ruch jest erygowany. Ponieważ wiele osób z Ruchu nie zna treści Komunikatu, Kuria Archidiecezjalna widzi potrzebę przypomnienia wszystkim zainteresowanym treści tego dokumentu.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

To kluczowa postać dla pobożności Szkaplerza. Św. Szymon urodził się w 1165 r. w hrabstwie Kent w Anglii. Rodziców miał bogobojnych. Hagiografowie podkreślają, że matka Szymona zanim go pierwszy raz nakarmiła po urodzeniu, ofiarowała go Matce Bożej, odmawiając na kolanach Zdrowaś Maryjo.
Uczył się w Oksfordzie i - jak przekazują kroniki - uczniem był wybitnym. Później wiódł przez jakiś czas życie pustelnicze, by po przybyciu Karmelitów na Wyspy wstąpić do zgromadzenia. Szybko poznano się na jego talentach oraz gorliwości i mianowano go w 1226 r. wikariuszem generalnym. W 1245 r. został wybrany szóstym przeorem generalnym Karmelitów. Wyróżniał się gorącym nabożeństwem do Matki Bożej. Maryja odwzajemniła to synowskie oddanie, objawiając się Szymonowi 16 lipca 1251 r. Święty tak relacjonował to widzenie: „Nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: «Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego»”. Św. Szymon dożył 100 lat. Zmarł w opinii świętości16 maja 1265 r.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach

2024-05-16 13:08

Mija 25 lat od momentu założenia zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Na wspólne świętowanie zapraszają członkowie zespołu. Koncert jubileuszowy odbędzie 9 czerwca o godz. 16:00 w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru we Wrocławiu przy ul. Purkyniego.

Charakterystyczne brzemiennie i nieprzerwalność w działalności muzycznej są atutem zespołu, który został założony przez Roberta Ruszczaka (Chudoba) jesienią 1998 r. - Zaprosiłem do współpracy kolegów z Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. Po kilkunastu próbach w akademiku zgłosiliśmy nasz zespół w czerwcu 1999 r. do udziału w konkursie przeglądu SacroSong`99. Zespół został laureatem, zdobywając jedną z dwóch pierwszych nagród i niespodziewanie został gwiazdą światowych scen, tzn. zagrał w koncercie finałowym u boku prawdziwych artystów oraz udzielił swojego pierwszego radiowego wywiadu zanim jeszcze wydał pierwsze dźwięki na scenie – zaznacza Robert Ruszczak, dodając: - Po tym spektakularnym sukcesie jeszcze bardziej zespołowi zachciało się grać i byliśmy zapraszani na koncerty w Polsce i poza jej granice. Najbardziej prestiżowe koncerty jakie zespół zagrał odbyły się w ramach: Song Of Songs Festival w Toruniu, Targów Muzyki Chrześcijan w Krakowie, Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie, Slot Art Festival w Lubiążu, Festival de Paques w Chartres we Francji, Festiwalu Stróżów Poranka w Chorzowie, we Wrocławiu, w Wilnie, koncertu dla papieża Benedykta XVI w Krakowie, Światowych Dni Młodzieży we Wrocławiu, w czasie Nocy Kościołów na Ukrainie (Lwów, Winnica, Kamieniec Podolski, Chocim) na Białorusi w MIńsku w ramach Festiwalu Ziemia Szczęścia razem z zespołem Hare Kryszna i Festiwalu Zespołów Metalowych państw dawnego bloku wschodniego oraz na ulicy. Jednak za najważniejsze koncerty zespołu uważamy te zagrane w domach dziecka, ośrodkach szkolno - wychowawczych, monarach, więzieniach i na dworcach kolejowych itp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję