Reklama

Jasna Góra

Przemyśl: piesi pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika w archikatedrze w Przemyślu rozpoczęła się 33. Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę. Jej uczestnicy mają do pokonania 380 km, a do celu dotrą 15 lipca. Jednym z pątników jest biskup pomocniczy Adam Szal.

Pielgrzymka podzielona jest na 10 grup. Dzisiaj wyruszyły trzy z Przemyśla: grupa św. Jacka, św. Kazimierza i św. Józefa oraz św. Andrzeja z Leska. W kolejnych dniach dołączą do nich kolejne, z innych miast archidiecezji – w sumie ponad tysiąc osób.

Elżbieta idzie na Jasną Górę po raz trzeci, ale pierwszy od 20 lat. – Intencji jest wiele: za bliskich, znajomych, za siebie i za wszystkich, którzy się polecali modlitwie, aby było ich wielu. Ostatnio zdarzyło mi się dużo dobrych, choć można powiedzieć dziwnych rzeczy i wiem, że w modlitwie jest siła – mówi pątniczka.

Reklama

Abp Józef Michalik uważa, że piesza pielgrzymka jest świadectwem dla innych, a dla samych pielgrzymów szkołą wspólnej modlitwy i egzaminem z wiary. – Rekolekcje w drodze to egzamin z człowieczeństwa, z wiary stosowanej w życiu wobec różnych trudności i przeszkód, które się pojawiają. Ta droga wymaga dodatkowego wysiłku, zniesienia choćby trudności znalezienia noclegów i lepszego miejsca na postój, czasem doskwiera pogoda. Ale pielgrzymka pokazuje też wartości nadprzyrodzone, że życie powinno być zakotwiczone w głębszych motywacjach. Wtedy staje się piękniejsze – mówi metropolita przemyski.

W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Z Maryją być solą ziemi”, które nawiązuje do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego „Być solą ziemi”. Jutro na pielgrzymi szlak wyjdą grupy z Jarosławia, Brzozowa i Leżajska, a w sobotę z Przeworska, Krosna i Łańcuta. 8 lipca, wszyscy spotkają się na wspólnej Eucharystii w Paszczynie. Dziennie będą przemierzać ok. 30 km. Do celu pątnicy dotrą 15 lipca rano, a o godz. 11.00 wezmą udział w Mszy św. kończącej pielgrzymkę pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.

2013-07-04 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Pojednania – z Jaworzna do Lisieux

Projekt jest śmiały, ale przecież wiele pomysłów wspólnoty „Betlejem” z Jaworzna jest nietuzinkowych, jak np. pielgrzymka rowerowa do Ziemi Świętej, Grecji, piesza do Rzymu czy maraton na Malcie. Tym razem mieszkańcy „Betlejem” ze swoim duchowym przewodnikiem ks. Mirosławem Toszą wyruszą w Pielgrzymkę Pojednania do Lisieux. Motywem wędrówki jest także uczczenie 20. rocznicy istnienia wspólnoty

Pielgrzymka Pojednania rozpocznie się 1 sierpnia br. i potrwa do 3 października br. Grupa 10 bezdomnych i 2 wolontariuszy wyruszy z domu Stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie do Lisieux – miasta w północnej Francji, w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus, karmelitanka, patronka misji, kobieta pokoju i pojednania, patronka wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję