Reklama

80. urodziny ks. prał. Kazimierza Trygara

Rozradowany w Chrystusie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieloletni jasielski dziekan i emerytowany proboszcz jasielskiej fary, katecheta młodzieży licealnej, Honorowy Obywatel Miasta Jasła ks. prał. Kazimierz Trygar 2 września br. obchodził 80. urodziny.
Z tej okazji, 31 sierpnia w jasielskiej farze miała miejsce Eucharystia, którą sprawowali jubilat - ks. Kazimierz Trygar, proboszcz ks. Zbigniew Irzyk i ks. Stanisław Woźniak - obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W czasie Mszy św. modliliśmy się w intencji ks. Kazimierza i dziękowaliśmy za dar jego osoby. Ks. Kazimierz związany jest z Jasłem od 1960 r., a więc już 48 lat pracuje w naszym mieście, a od 1974 r. w parafii farnej, i na stałe wkomponował się w krajobraz i życie Jasła. Na Mszy św. obecna była burmistrz Jasła Maria Kurowska, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Andrzej Dybaś, goście i parafianie.

Na drodze do kapłaństwa

Ks. Kazimierz Trygar urodził się 2 września 1928 r. w Iwoniczu Zdroju jako drugi z trójki rodzeństwa. Kazimierz miał dwie siostry - Irenę i Stanisławę. Rodzice - Andrzej i Zofia z domu Zygmunt utrzymywali się z pracy na roli. Wpajali dzieciom szacunek do pracy, a także zasady i wartości chrześcijańskie. Edukację w zakresie szkoły podstawowej ukończył Kazimierz w Iwoniczu Zdroju. Natomiast wiedzę na poziomie gimnazjalnym, ze względu na II wojnę światową, zdobywał na tajnych kompletach. Głównie było to zasługą ówczesnego proboszcza - ks. Erazma Skórnickiego, pracującego wówczas w Iwoniczu Zdroju. Młodzież spotykała się na plebanii, ale także w domach nauczycieli. Ks. Skórnicki nie tylko organizował tajne komplety i sam uczył, ale także nawiązał kontakty z profesorami i Tajną Komisją Egzaminacyjną. W 1944 r., przed Tajną (krośnieńską) Komisją Egzaminacyjną, Kazimierz złożył tzw. małą maturę. Później studiował materiał z zakresu liceum i jako eksternista złożył egzamin dojrzałości w 1946 r. w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Zofii w Sanoku. Po zakończeniu edukacji w zakresie szkoły średniej, Kazimierz rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Franciszka Bardy w katedrze przemyskiej, 24 czerwca 1951 r. Był bardzo zdolnym studentem, dlatego zaproponowano mu kontynuowanie studiów w Rzymie, jednak odmówił, gdyż jego pragnieniem była praca duszpasterska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Początki pracy duszpasterskiej

Pierwszą placówką, na którą został skierowany, były Humniska k. Brzozowa. Pracował tutaj przez dwa lata. Następnie, w 1953 r., został przeniesiony do parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Obowiązki wikariusza ks. Kazimierz pełnił tutaj do roku 1957. Kolejną placówką w pracy duszpasterskiej ks. Trygara była parafia Jarosław - fara. Pracował tu w latach 1957-60. W grudniu 1960 r., mając za sobą 9 lat kapłaństwa, został mianowany katechetą młodzieży szkół średnich w Jaśle. Ks. Kazimierz do 1971 r. uczył młodzież ze Studium Pedagogicznego, Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego i Technikum Chemicznego. Miał wówczas 40 godzin katechezy tygodniowo. Nauka religii odbywała się w tzw. punktach katechetycznych, usytuowanych za starą plebanią, przy kościele farnym. Ponadto pracował jako wikary w kaplicy gimnazjalnej w Jaśle.
Od 1 sierpnia 1971 r., czyli od czasu powstania parafii św. Stanisława w Jaśle, ks. Kazimierz pełnił tam obowiązki wikarego. Proboszczem tej parafii mianowany został ks. Stanisław Kołtak, a drugim wikarym - ks. Stanisław Ulaszek.

„Paś owce moje”... w parafii farnej w Jaśle

4 sierpnia 1974 r. ks. Kazimierz Trygar otrzymał nominację na probostwo w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Jasło-fara, co, jak dziś wspomina, było dla niego wyróżnieniem. Poprzedni proboszcz - ks. Stanisław Dudziński zmarł w lipcu 1971 r. Ks. Trygar znał doskonale sytuację parafii, ponieważ jako wikary i katecheta często gościł u swego poprzednika. Oficjalnie objął urząd proboszcza 15 sierpnia, w dzień parafialnego odpustu, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mimo rozlicznych obowiązków, związanych z proboszczowaniem, nadal pracował z młodzieżą. Do dziś pamięta imiona i nazwiska swoich uczniów. Na lekcjach religii pokazywał młodym ludziom, że droga naśladowania Chrystusa jest jedną właściwą, a przy tym zadziwiał swoją szeroką wiedzą historyczną. W wychowaniu kładł duży nacisk na aspekt patriotyczny. Zawsze pozostał wierny młodzieży; spotykał się z młodzieżą oazową, bywał na przygotowanych przez nich akademiach czy okolicznościowych spotkaniach, służył radą ministrantom, a także pracował z grupami, które tworzyły się wówczas i działały przy parafii.
Jego proboszczowanie przypadło w trudnych czasach, więc podejmowane inicjatywy, jak dziś wspomina, spotykały opór władz komunistycznych i niejednokrotnie trudno było to wszystko przełożyć na logiczny język. Całkowicie, jak sam podkreśla, zaangażował się w życie parafii i w pracę duszpasterską, i to było dla niego priorytetem. Nigdy nie starał się zabierać głosu w sprawach, które nie należą do obowiązków kapłańskich. Autentyzm kapłana, jak podkreśla ks. Kazimierz, wynika z jego przekonania, wewnętrznej prawdy i zaufania Panu.
W latach 1979-1986 ks. Kazimierz Trygar pełnił funkcję dziekana jasielskiego (dekanat Jasło - Wschód). Od 1974 r. do chwili odejścia na emeryturę, czyli do roku 2002, był ojcem duchownym Sióstr Wizytek na Górce Klasztornej w Jaśle. Otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu. W 1998 r., na wniosek bp. Kazimierza Górnego, został odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II (inaczej: otrzymał tytuł prałata).
W 2002 r., ze względu na wiek emerytalny, ks. Kazimierz Trygar złożył rezygnację z funkcji proboszcza i przeszedł na emeryturę. 29 czerwca 2002 r. probostwo objął ks. Zbigniew Irzyk - dotychczasowy administrator parafii. Ksiądz Prałat nadal aktywnie pracował w kancelarii i posługiwał w parafii. Obecnie, nadal w pomaga w parafii, natomiast ze względów zdrowotnych zrezygnował z pracy w kancelarii.
28 grudnia 2001 r. Rada Miasta, na wniosek Stowarzyszenia Współpracowników Salezjańskich w Jaśle, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej - koło w Jaśle, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii farnej w Jaśle, Koła Misyjnego, Zespołu Charytatywnego „Caritas” i Rady Parafialnej naszej parafii, podjęła o nadaniu ks. Kazimierzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Ks. prał. Kazimierz Trygar
Uśmiechnięty, pochylony nad brewiarzem w swoim konfesjonale, zamyślony w Chrystusie, cierpliwy, sumienny, zawsze z uwagą przysłuchujący się rozmówcy. Kapłan oddany Bogu i gorliwie spełniający swoje obowiązki. Swoje życie uważa jako spokojne, bez spektakularnych wydarzeń i przełomów; życie, w którym wszystko układa się zgodnie z wolą Bożą, a on stara się na Boże wezwania odpowiadać najlepiej, jak potrafi. Zawsze promieniuje radością. Ta radość i pokój płynie z Jego umocnienia w Chrystusie

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję