Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: apel o przywrócenie autorytetu nauczyciela i wychowawcy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

nauczyciel

BOŻENA SZTAJNER

Pod hasłem „Wierzę w Jezusa” na Jasnej Górze odbyła się 76. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli. Wzięło w niej udział ok. 10 tysięcy osób. W specjalnym przesłaniu uczestnicy spotkania apelują o odnowienie wiary w sens i wartość nauczycielskiego powołania. Biskupi przestrzegają przed realizowaniem w szkołach choćby najbardziej ambitnych eksperymentów edukacyjnych i wzywają do przywrócenia szacunku dla nauczycieli i wychowawców.

W kazaniu bp Wiesław Śmigiel z Pelplina przypomniał, że nauczyciel w Polsce zawsze ciszył się wielkim autorytetem i dziś trzeba uczynić wszystko, by do tego powrócić. - Z Jasnej Góry nich popłynie apel do ludzi mediów, rodziców i wszystkich środowisk aby uczynić wszystko, by nauczyciel cieszył się należnym szacunkiem. Trzeba podjąć działania, by przywrócić autorytet nauczyciela – mówił biskup. Bp Śmigiel przypomniał o triadzie wychowawczej, jaką tworzą: rodzina, szkoła i Kościół, które - jeśli się uzupełniają - dają szansę na właściwe kształcenie człowieka. Kaznodzieja podkreślił, że w imię tej triady rodzice katoliccy, powinni, odwołując się do zasad demokracji, zabiegać o to, by „nauka religii nie była traktowana po macoszemu i mogła być przedmiotem maturalnym”. Brak wyboru religii na maturze biskup nazwał poważną dyskryminacją.

Bp Śmigiel przypomniał, że „prawdziwe wychowanie cechuje się indywidualnym podejściem do ucznia” - Trzeba mieć silne powołanie i dużo siły, aby w natłoku biurokracji, sprawozdawczości i zmieniających się programów nauczania, nie stracić z oczu ucznia i jego problemów. Czasem można odnieść wrażenie, że każda formacja polityczna stawia sobie za punkt honoru, aby przeprowadzić kolejną reformę szkolnictwa. Można się pogubić w tych zmianach, uzupełnieniach i korektach – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „nie wolno zapomnieć, że szkoła spełnia rolę pomocniczą w stosunku do rodziny, i jej zadaniem jest uczyć i wychowywać, a nie realizować nawet bardzo ambitne eksperymenty edukacyjne”. Dodawał, że „nie wolno eksperymentować na uczniach, bo cena, jaką czasem za to trzeba zapłacić, jest zbyt wysoka – to życie człowieka, to przyszłość człowieka”.

Reklama

W tegorocznym apelu uczestnicy pielgrzymki zapewniają o modlitwie także za tych, którzy walczą z wiarą, płynącymi z niej wartościami czy z podejmowanymi ewangelicznymi inicjatywami, powiedział dr Stanisław Sławiński z krajowego duszpasterstwa nauczycieli. - Chcielibyśmy, by ta modlitwa także za nich sprowadziła jakiś pokój wewnętrzny do naszych pokoi nauczycielskich, wprowadziła harmonię i współpracę, żebyśmy umieli się pięknie różnić, ale razem budować polską szkołę, polską przyszłość – zauważył dr Sławiński. W apelu czytamy, że hasło „Wierzę w Jezusa” wyraża chęć, aby „nasza osobista wiara w Jezusa Chrystusa rozwijała się, dzięki czemu będziemy coraz dojrzalsi duchowo. Przyniesie to wiele dobrego nie tylko nam i naszym bliskim, ale także naszym uczniom oraz naszym kolegom nauczycielom, z którymi współtworzymy szkolną codzienność”.

Dr Sławiński powiedział, że „szkolnictwo przeżywa bardzo niedobre chwile związane ze zmianami, ze społecznym protestem wobec tych zmian, które są proponowane, polega to również na wzajemnym nie rozumieniu się wszystkich stron, czyli jest to rok pewnego napięcia. To napięcie rośnie w nauczycielach w związku z tym, że jednak rynek pracy się kurczy. Jest to rok emocjonalnie trudny, i z tymi trudnościami też ludzie przychodzą na Jasna Górę”.

Pielgrzymkę poprzedziło XII Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli Katolickich.

Po raz kolejny nauczyciele i wychowawcy przybędą w sierpniu w pieszej pielgrzymce z Zielonej Góry nazywanej „Warsztaty w drodze”.

2013-07-03 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Naim Shoshandy: wizyta papieża da nowe życie Irakowi

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Irak

Franciszek w Iraku

Vatican News

O. Naim Shoshandy z papieżem Franciszkiem

O. Naim Shoshandy z papieżem Franciszkiem

Dokładnie za tydzień papież wyruszy w historyczną podróż apostolską do Iraku. Mieszkańcy tego kraju czekają na nią od dwudziestu lat. W klimacie nadziei i radości trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia Franciszka. Domy i ulice przybierają odświętny wygląd.

Ojciec Naim Shoshandy, proboszcz parafii z Karakosz mówi o atmosferze radości płynącej z przybycia ojca. Tak właśnie jest odbierany papież, szczególnie przez młodych ludzi. Jest dla Irakijczyków świadkiem braterstwa i nadziei na lepszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Pokój temu domowi

2022-06-29 06:11

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Karol Porwich/Niedziela

Od czasu, kiedy słyszymy o wojnie u naszych sąsiadów i spotykamy na naszych ulicach uchodźców, których może także gościmy w naszych domach, nowego brzmienia nabiera słowo „pokój”. Przypominają nam się słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze, ale musimy o niego codziennie zabiegać. Wtedy te słowa brzmiały jak abstrakcja, bo przecież nie ciążyło nad nami widmo wojny.

O pokoju słyszeliśmy od aniołów w stajence betlejemskiej, a także w momencie zmartwychwstania Chrystusa. Pokój niesie ludziom sam Chrystus. Nie ma w sobie Chrystusa ten, kto niesie wojnę, niepokój, podział itd., a już tym bardziej ten, kto błogosławi idących czynić zło.

CZYTAJ DALEJ

Historia na wyciągnięcie ręki

2022-07-04 08:06

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Z jego prac do dziś korzystają ci, którzy tworzą ustawy o prawach człowieka i obywatela, którzy ustanawiają prawa dotyczące wojen.

Tak o Pawle Włodkowicu mówi Marian Grotowski, autor powieści historycznej Włodkowic, poświęconej tej arcyważnej dla Polski postaci. Książka właśnie się ukazała drukiem. Autor, specjalnie dla Niedzieli, opowiada o tym, kim tak naprawdę był Włodkowic i jaką rolę odegrał w dziejach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję