Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Różaniec dla Matki u Alberta

Dzień Matki w parafii pw Św. Brata Alberta w Zamościu był w tym roku świętowany w najlepszy sposób. Nie tylko parafianie wzięli udział w Różańcu dla Matki, który poprowadzony został przez znanego kaznodzieję, ks. Dominika Chmielewskiego. Ten wyjątkowy rodzaj świętowania stał się okazją do przybliżenia sensu modlitwy różańcowej, która dla wielu stała się już modlitwą zapomnianą.

parafia-brataalberta.pl

Ks. Dominik Chmielewski

Czy różaniec może nas znudzić? Jak podkreślił ks. Dominik Chmielewski, dla wielu z nas jest to bardzo trudna, bo monotonna modlitwa. Dlaczego dla chrześcijan modlitwa różańcowa stanowi wielokrotnie jedyny ratunek? Ks. Dominik Chmielewski nawiązując do Izraelitów, którzy zapominając o Arce Przymierza a ostatecznie tracąc bezpowrotnie tracą nadzieję na życie i na zbawienie. W tym momencie pojawia się Chrystus a wraz z nim Ewangelie a także Apokalipsa św. Jana. To tam mowa jest o Kobiecie, która staje się Nową Arką Przymierza.

- Gdziekolwiek nie objawia się ta Niewiasta, a od połowy XIX wieku mamy ponad 2 tys. objawień Matki Bożej na całym świecie. Rzeczywiście niebo się otworzyło i Bóg pokazuje swoją Matkę. Gdziekolwiek się nie objawia, pokazuje ten łańcuszek z koralikami zwany różańcem. Ten łańcuszek jest modlitwą, która ma autorytet Królestwa Bożego, by miażdżyć dzieła diabła w twoim życiu, życiu twojego małżeństwa, twojej rodziny, w życiu naszego narodu i całego świata – powiedział przed modlitwą różańcową ks. Dominik Chmielewski.

Według kapłana to przy tej modlitwie realizują się słowa, które Bóg mówił do Izraelitów, że wysłucha każdej modlitwy i przyjdzie z pomocą, jeśli będą modlić się przy Arce. Maryja, jest Nową Arką.

Reklama

- Kiedy modlisz się różańcem, piekło drży. Kiedy modlisz się różańcem diabeł w sposób szczególny jest niszczony, chłostany. 21 rozdział Apokalipsy powie nam, że w czasie finalnej walki pomiędzy Bogiem i szatanem, przed końcem świata, szatan będzie spętany łańcuchem i zrzucony do otchłani. Jestem przekonany, że tym łańcuchem, którym szatan zostanie skrępowany, to jest różaniec – dodał ks. Chmielewski.

Ksiądz Dominik Chmielewski zaznaczył, że różaniec nie jest „klepaną modlitwą” ale jest to niczym melodia w filmie. Nie następuje skupienie na każdym słowie modlitwy Zdrowaś Mario, ale na rozważaniu tajemnicy związanej z daną dziesiątką, w których Duch Święty chce wylać swoje łaski.

Poza wspólną modlitwą różańcową wierni wzięli udział także w Najświętszej Eucharystii oraz uwielbieniu. Ks. Dominik Chmielewski wygłosił także homilię o Duchu Świętym. Całe nauki można wysłuchać na stronie internetowej parafii św. Alberta parafia-brataalberta.pl w zakładce „Media”.

Reklama

Ewa Monastyrska

2020-05-31 17:01

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Jan Związek

2020-07-09 10:16

[ TEMATY ]

śmierć

Ksiądz profesor

Ks. prof. dr hab. Jan Związek

Marian Florek/Niedziela

Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Jan Związek, były Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym, Wyższym Instytutcie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetcie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich.

Z okazji jubileuszu 50-lecia uzyskania przez ks. prof. dr hab. Jana Związka tytułu doktora historii Kościoła 27 lutego 2020 r. w auli Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie odbyła się promocja XII tomu serii wydawniczej „Veritati et Caritati” dedykowanego dostojnemu jubilatowi.

Na pytanie "Niedzieli", czym jest historia, ks. prof. Związek odpowiedział, że dla niego jest to przede wszystkim nauka, na której należy budować życie i postępowanie swoje i swoich wychowanków. W duchu definicji historii przekutej w motto życiowe jubilata, wypowiedział się również na wstępie uroczystości abp Wacław Depo: - Postać Księdza Profesora jest ciągle do odkrycia, ale ta pamiątkowa książka, którą dzisiaj będziemy mu wręczać, już jest jakimś odsłonięciem, znakiem jego ludzkich relacji z tymi, którzy z tego skarbca historii wydobywają prawdę, a nie jakieś interpretacje, które mogą okazać się fałszem. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że najpierw spotkałem Księdza Profesora jako rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, kiedy sam pełniłem funkcję rektora w Radomiu. Później dopiero zacząłem go odkrywać jako skarb historyczny, nie ten z muzeum, ale po prostu konkretnego człowieka, który pomimo tytułów pozostał człowiekiem bardzo skromnym.

- Wyższy Instytut Teologiczny ma za co być wdzięcznym ks. prof. dr hab. Janowi Związkowi, który przez szereg lat był wykładowcą instytutu i wykształcił wiele pokoleń teologów. Można by powiedzieć, że Ksiądz Profesor nie tylko uczył historii Kościoła, ale ją też współtworzył, będąc tej historii znaczną częścią. Potrzeba takich uroczystości, takich podniosłych momentów w życiu uczelni, które przypominają, a jednocześnie honorują zasłużone dla Instytutu osoby - powiedział w rozmowie z "Niedzielą" ks. Mikołaj Węgrzyn, dyrektor częstochowskiego WIT.

Uroczystości pogrzebowe: Msza św. żałobna - przewodniczy ks. bp Andrzej Przybylski w kościele seminaryjnym w Częstochowie, 11 lipca godz. 11. Msza św. pogrzebowa - przewodniczy ks. bp senior Antoni Długosz w kościele św. Marii Magdaleny w Działoszynie, 12 lipca godz. 14. Po Mszy św. złożenie ciała ks. Związka na miejscowym cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: mniej pieniędzy na zbrojenia, więcej na służbę zdrowia

2020-07-10 15:18

[ TEMATY ]

Watykan

pixabay.com

Mniej wydatków na zbrojenia, więcej na wyżywienie, służbę zdrowia i przezwyciężanie skutków pandemii - tego domaga się watykańska komisja ds. COVID-19. Została ona powołana przez papieża przy Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, aby z jednej strony koordynować kościelną pomoc dla ofiar epidemii, a z drugiej, szukać wyjścia z kryzysu po pandemii.

Na comiesięcznej konferencji prasowej kard. Peter Turkson zauważył, że w ubiegłym roku wydatki na zbrojenia osiągnęły rekordową sumę 1,9 tryliona dolarów. To 300 razy więcej niż budżet Światowej Organizacji Zdrowia - dodał szef watykańskiej dykasterii.

Dodajmy, że dziś kraje, które najwięcej inwestują w uzbrojenie to USA, Chiny, Indie, Rosja i Arabia Saudyjska. Natomiast najwięksi eksporterzy broni to Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Niemcy i Hiszpania.

Zdaniem pracującej w watykańskiej komisji s. Alessandry Smerilli, produkcję militarną można przestawić na cywilną, czego przykładem były niektóre włoskie fabryki podczas epidemii, które zamiast broni zaczęły produkować sprzęt potrzebny w służbie zdrowia.

„Epidemia pokazała nam, że potrzebujemy współpracy, aby wyjść z tego poważnego kryzysu. Inwestycje militarne to pieniądze, które zostały przywłaszczone z niezbędnych inwestycji w służbę zdrowia, w transformację ekologiczną, w to wszystko, czego potrzebujemy, aby gospodarka była inna. Wierzę, że obywatele domagają się przede wszystkim tego – zaznaczyła w wywiadzie dla Radia Watykańskiego s. Smerilli. - Postawmy się w sytuacji tych, którzy są wystraszeni z powodu pandemii, którzy potrzebują opieki i zapytajmy się, jako liderzy, czego potrzebują ci ludzie i na co mamy przeznaczać nasze pieniądze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję