Reklama

Jasna Góra

To jest... Narodowa Pielgrzymka Węgrów!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Węgry

Neilhooting / Foter.com / CC BY

3. Narodowa Pielgrzymka Węgrów rozpoczęła się na Jasnej Górze, i trwać będzie dwa dni od wtorku, 25 czerwca do środy, 26 czerwca.

W pielgrzymce uczestniczy ponad 700 osób. Przybyli: bp Miklós Beer, ordynariusz diecezji Vác na Węgrzech oraz bp József Tamás, biskup tytularny Valabrii z archidiecezji Alba Iulia w Rumunii. Z ramienia paulińskiego Zakonu pielgrzymów reprezentuje o. Botond Bátor, przełożony węgierskiej prowincji paulinów. Jutro swoją obecność na pielgrzymce zapowiedział László Kövér, marszałek Parlamentu Węgierskiego.

Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 2011 roku, kiedy to na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w UE. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Dziękujemy”. Bp János Székely powiedział wtedy: „Przybyliśmy, by złożyć podziękowanie za tysiąc lat naszej przyjaźni polsko-węgierskiej, za tysiąc lat, które tyle błogosławieństwa przyniosło dla naszych narodów”. Na zakończenie apelowej modlitwy zostało złożone wotum dla Jasnej Góry - ryngraf, w którego wnętrzu umieszczono godło węgierskie, podtrzymywane przez dwa anioły, oraz napis w dwóch językach „Dziękujemy”.

W czasie drugiej pielgrzymki w 2012 r. na Bastionie św. Barbary odbyło się poświęcenie figury bł. Euzebiusza, założyciela paulinów w XIII wieku na Węgrzech. Figura była kolejnym darem dla jasnogórskiego sanktuarium. Nazwana została „Studnią Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. Tak rozpoczęła się krótka historia Narodowej Pielgrzymki Węgrów.

Celem pielgrzymki jest wskazanie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje zakonu paulińskiego, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

„Byłem proboszczem na parafii w Márianosztra, skąd przybyli paulini na Jasną Górę, dlatego chciałem tutaj przybyć i poznać Jasną Górę. Druga intencja, którą mam w sercu, to ta, że w tym roku mija 10. rocznica, kiedy zostałem ordynariuszem diecezji Vác, na terenie której znajduje się właśnie parafia Márianosztra, i chcę się dołączyć do wotum dziękczynienia za te 10 lat – figury Matki Bożej z Csiksomlyó, która zostanie przekazana Jasnej Górze. W Roku Wiary przyświeca mi także intencja, aby naśladując naszych ojców w wierze, umacniać wiarę i wszystko to, co łączyło oba narody: polski i węgierski” – powiedział uczestniczący w tegorocznej pielgrzymce bp Miklós Beer

Reklama

„W tym roku naszym przesłaniem jest odnowienie ducha z czystego źródła. Źródłem jest Pan Jezus, ale tutaj na Jasnej Górze jako w sanktuarium szukamy czystego źródła – podkreślił o. Botond Bátor – Druga sprawa, teraz przynieśliśmy tutaj figurę Matki Bożej z Csiksomlyó. Csiksomlyó jest na terenie Rumunii, ale tam mieszka bardzo dużo Węgrów, i dla nas Węgrów jest tam bardzo ważne sanktuarium. I rok temu oni dostali obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w tym roku oni przekazują Jasnej Górze figurę Matki Bożej. Ta pielgrzymka dużo znaczy dla wiary, i dla przyjaźni polsko-węgierskiej”.

O godz. 14.00 rozpoczęła się Msza św. w bazylice, której przewodniczył bp Miklós Beer. Eucharystię koncelebrował bp József Tamás. Wszystkich pielgrzymów witał w języku węgierskim o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.

O godz. 16.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich, a o godz. 20.00 Różaniec w bazylice. Pielgrzymi będą uczestniczyć także w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej, a następnie do północy trwać będą na czuwaniu modlitewnym.

W środę, 26 czerwca podczas Eucharystii celebrowanej o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przekazana zostanie figura Matki Bożej z Csiksomlyó. O godz. 16.00 nastąpi złożenie wieńców przy „Studni Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” na Bastionie św. Barbary i Epitafium Smoleńskim przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. O godz. 17.00 zaplanowano koncert w Sali o. Kordeckiego. dzień uwieńczy Apel Jasnogórski, którego rozważanie poprowadzi o. Botond Bátor i czuwanie modlitewne do godz. 23.00.

2013-06-26 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: nie będzie prawnego uznania „nowej” tożsamości osób zmieniających płeć

[ TEMATY ]

Węgry

gender

vchalup/fotolia

Węgry zakazały dziś oficjalnej rejestracji zmiany płci i prawnego uznania nowej tożsamości osób transpłciowych - podała agencja AFP. Odpowiednia zmiana przepisów została przyjęta przez węgierski parlament, w którym rząd premiera Viktora Orbána ma większość dwóch trzecich głosów.

Poprawka, zgodnie z którą metryka i dokumenty tożsamości powinny określać „płeć biologiczną opartą na urodzeniu i genomie”, została przyjęta przez posłów stosunkiem 134 przeciwko 56 głosów, a czterech ustawodawców wstrzymało się od głosu. Takie sformułowanie prawa uniemożliwia osobom transpłciowym zmianę nazwiska i uzyskanie dokumentów odpowiadających ich „nowej tożsamości”.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

2022-07-02 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Historia na wyciągnięcie ręki

2022-07-04 08:06

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Z jego prac do dziś korzystają ci, którzy tworzą ustawy o prawach człowieka i obywatela, którzy ustanawiają prawa dotyczące wojen.

Tak o Pawle Włodkowicu mówi Marian Grotowski, autor powieści historycznej Włodkowic, poświęconej tej arcyważnej dla Polski postaci. Książka właśnie się ukazała drukiem. Autor, specjalnie dla Niedzieli, opowiada o tym, kim tak naprawdę był Włodkowic i jaką rolę odegrał w dziejach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję