Reklama

Polska

Uroczystości w Łagiewnikach

[ TEMATY ]

jubileusz

poświęcenie

Piotr Sionko

„Centrum „Nie lękajcie się!” jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił. To dziedzictwo nadal inspiruje Kościół oraz miliony uczniów Chrystusa na całym świecie - mówił kard. Stanisław Dziwisz 23 czerwca podczas Mszy św. w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach, podczas której poświęcony został kościół górny. Uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupów z zagranicy połączona była z jubileuszem 50-lecia święceń kapłańskich metropolity krakowskiego. Kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając Mszę św. wyraził radość z obecności biskupów, którzy uczestniczyli w 362. zebraniu plenarnym KEP, które odbywało się w Wieliczce. „Mamy świadomość, że konferencja podejmuje żywotne problemy dla Kościoła w Polsce” - mówił.

„Świątynia ta oraz całe Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności Boga za wyjątkowego syna narodu Polskiego, który w naszym pokoleniu został wybrany następcą św. Piotra, pasterzem Kościoła Powszechnego i nowym przywódcą współczesnego świata” - podkreślił hierarcha. „Wzniesiona przez nas świątynia i powstające stopniowo Centrum Jana Pawła II przygotowują nas dobrze do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Modlimy się również dzisiaj o dar tej kanonizacji ufając, że nastąpi ona w niedługim czasie” - powiedział metropolita krakowski. Dodał, że Centrum „Nie lękajcie się!” jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha jakie nam zostawił. „To dziedzictwo nadal inspiruje Kościół oraz miliony uczniów Chrystusa na całym świecie. Chcemy to dziedzictwo twórczo rozwijać, chcemy w jego świetle stawiać czoła nowym wyzwaniom a także przekazać je następnym pokoleniom” - zaznaczył kardynał. „Centrum nie jest pomnikiem, ale ważnym miejscem spotkania z osobą Jana Pawła II, z jego myślą, jego duchem, z jego świętością” - powiedział kard. Dziwisz.

Zdaniem hierarchy, to duchowy testament bł. Jana Pawła II stał się fundamentem tutejszego centrum. „Tu będziemy zawsze wolni od lęku i tu będziemy starać się uwalniać ludzi od lęku i zagrożeń współczesnego świata” - mówił.

Podczas uroczystości 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich obchodził metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Była to także 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodzili biskupi z archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś, natomiast 20-lecie kapłaństwa świętował bp Damian Muskus.

„Dzisiaj w gronie kolegów dziękuję Bogu za dar kapłaństwa. Otrzymaliśmy ten dar dokładnie 50 lat temu, w niedzielę 23 czerwca 1963 r. przez włożenie rąk bp. Karola Wojtyły, ówczesnego wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej” - wspominał kard. Dziwisz.

Następnie kard. Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia nowego kościoła oraz ołtarza.

Homilię podczas uroczystości wygłosił bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko–żywieckiej, który także świętował jubileusz święceń kapłańskich, które otrzymał z rąk bp. Karola Wojtyły. Hierarcha wspominał, że doświadczał tego, że bp Karol Wojtyła jako młody kapłan dużo czasu poświęcał młodzieży i towarzyszył jej od pierwszego roku studiów teologicznych. „Bardzo troszczył się o nasze powołanie kapłańskie i jego owoce” - mówił. Zdaniem biskupa Karol Wojtyła starał się ochraniać młodych ludzi przed ateistyczną indoktrynacją, dawał odpowiedź na uniwersalne pytania, wyzwania i problemy, które najbardziej niepokoją młodego człowieka. „Przede wszystkim starał się dawać odpowiedź wyczerpującą na pytanie jaki jest sens istnienia, o roli wiary, a więc o Bogu. I ogromnie leżała mu na sercu sprawa możliwości jak mówił ludzkiego serca, a więc czystych uczuć budzących się między kobietą i mężczyzną, ukazywał kierunek i wymiary miłości oblubieńczej, rodzinnej, po prostu ludzkiej miłości, której źródłem jest Bóg” - mówił bp Rakoczy. I dodał, że Karol Wojtyła pomagał młodym kreślić plany na życie, wskazywał drogi jakimi należy iść ku pełni człowieczeństwa i ostatecznym przeznaczeniom drogi świętości.

Zdaniem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej nie ma dla człowieka innego źródła nadziei niż miłosierdzie Boga. „To przekonanie jest potrzebne w naszych czasach gdy człowiek traci rozeznanie dobra i zła. Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać, trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia” - podkreślił hierarcha.

Według niego poświęcona w niedzielę świątynia dedykowana Janowi Pawłowi II, razem ze znajdującą się obok Bazyliką Bożego Miłosierdzia, stanowią ważne miejsce dla pobożności współczesnego człowieka. Podkreślił, że od błogosławionego Jana Pawła II droga będzie prowadzić do Miłosierdzia Bożego i odwrotnie.

„Mamy przed oczyma niezwykłe dzieła Jana Pawła II, apostoła Bożego Miłosierdzia, które dokonał na ziemi i wciąż dokonuje w niebie. Odegrały one decydującą rolę w dziejach współczesnego Kościoła i wytyczyły drogę na przyszłość” - zaznaczył bp Rakoczy. Wyznał także, że całe życie kapłańskie i biskupie jubilatów przebiegało „w blasku i pod opiekuńczymi skrzydłami Jana Pawła II”.

W trakcie uroczystości kard. Dziwisz otrzymał życzenia od duchowieństwa archidiecezji krakowskiej, sióstr zakonnych, przedstawicieli świata nauki, rządu i mieszkańców Krakowa.

W uroczystej Mszy św. w niedzielę w sanktuarium bł. Jana Pawła II uczestniczyli biskupi, arcybiskupi i kardynałowie zgromadzeni na 362. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski, przybyli także hierarchowie z zagranicy, m.in. z Włoch i Niemiec. Obecni byli także przedstawiciele władz - rządu, Krakowa, Małopolski i wojska oraz mieszkańcy Krakowa.

Uroczyste poświęcenie nowego kościoła nastąpiło dwa lata po wprowadzeniu relikwii Jana Pawła II do kościoła dolnego (kościoła relikwii).

Do nowego kościoła prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające postać bł. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez niego na ołtarze. W wykończeniach wnętrza dominuje kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 r. przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 r. na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły.

W pierwszym etapie inwestycji, obok kościoła dolnego powstały dwa inne obiekty: Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II - obecna siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Zakończenie prac w kościele górnym wpisuje się w drugi etap inwestycji, który obejmuje budowę Muzeum Jana Pawła II i wieży widokowej. W przyszłości powstaną kolejne obiekty: Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjne i Rehabilitacyjne oraz hotel.

2013-06-23 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom seniora „Na Byczku”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2020, str. IV

[ TEMATY ]

poświęcenie

dom seniora

Joanna Ferens

Podczas poświęcenia domu

Podczas poświęcenia domu

W miejscowości Ciosmy k. Biłgoraja, a dokładnie w części zwanej od lat przez mieszkańców „Byczkiem” został oficjalnie otwarty 6 marca nowo powstały Dom Seniora.

Placówka na swe funkcjonowanie otrzymała zgodę od wojewody lubelskiego. Dom jest przygotowany i przystosowany na przyjęcie 43 osób. Nazwa pochodzi od części wsi Ciosmy, która od wielu lat przez tutejszych mieszkańców jest nazywana „Byczkiem”.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję