Reklama

Polska

Modlitwy, koncerty, multimedialne archiwa - Polska w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Multimedialne centra wiedzy o Janie Pawle II, specjalne audycje radiowe i telewizyjne, projekt "Dar na 100" - to niektóre wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja. Tego dnia we wszystkich kościołach odbędą się modlitwy dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

100. rocznica urodzin JPII

Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę w kościołach w całym kraju będą sprawowane Msze św. jako dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. - Niech setna rocznica urodzin Papieża Polaka będzie dla nas wezwaniem do braterstwa i jedności. Niech będzie źródłem nadziei i zaufania Miłosierdziu Bożemu – pisze w okolicznościowym liście pasterskim prezydium Konferencji Episkopatu Polski. List będzie czytany w niedzielę podczas Mszy św. we wszystkich kościołach w Polsce.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią wiele wydarzeń o charakterze masowym zostało odwołanych, niemniej niektóre z nich odbędą się w przestrzeni internetowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególny charakter będą miały inicjatywy upamiętniające postać Jana Pawła II w Małopolsce, gdzie przyszły papież się urodził i gdzie przez dziesięciolecia pracował jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski.

Już dziś (w sobotę, 16 maja) w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się modlitwa w łączności z Włochami, Nowym Jorkiem oraz Brazylią, w której będzie można uczestniczyć poprzez kanał YouTube archidiecezji krakowskiej.

W poniedziałek, 18 maja, o godz. 17:00 w sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, która będzie transmitowana przez TVP3.

Po jej zakończeniu widzowie będą mogli wziąć udział w koncercie „Santo Subito - prorok naszych czasów”, który wyemituje TVP1. W tym samym dniu przed krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony.

Do wspólnej modlitwy w dniu urodzin Karola Wojtyły zaprasza też Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej - zarówno na miejscu, jak i przez transmisje internetowe m.in. w ramach nabożeństwa ku czci św. Jana Pawła II o godz. 11:30, Godziny Miłosierdzia czy zawierzenia Maryi ze św. Janem Pawłem II o godz. 21:00.

Reklama

W Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, uroczystości będą się odbywać 17 maja. O godz. 10:30 w bazylice Ofiarowania NMP zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, którą będzie transmitowała Telewizja Polska.

O godz. 13.00 w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II odbędzie się transmitowane w TVP1 widowisko „Urodziłem się w Wadowicach - Karol Wojtyła”. Poruszone zostaną w nim zagadnienia związane z życiem Jana Pawła II, które przeplatać będą piosenki w wykonaniu polskich artystów.

Już 15 maja w Krakowie rozpoczęła się kampania outdoorowa „100 LAT - Jan Paweł II”. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II we współpracy z archidiecezją krakowską przygotował w przestrzeni publicznej 21 billboardów i 400 plakatów, które po raz kolejny przypomną krakowianom ważne i warte zapamiętania słowa Karola Wojtyły. Oprócz tego można również obejrzeć wystawę zorganizowaną na krakowskich Plantach, jak i wziąć udział w wirtualnym spacerze po mieście śladami Jana Pawła II, który przygotowano z użyciem drona.

100. rocznicy urodzin papieża Polaka towarzyszy wiele inicjatyw angażujących ludzi przez media społecznościowe lub internet. Przoduje w nich Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, który najmłodszych zaprasza do przygotowania laurki dla papieża Polaka, starszych do wykonania maseczki z ulubionym cytatem świętego, a wszystkich do nagrania własnej wersji hymnu jubileuszu urodzin Karola Wojtyły „Nie zastąpi Ciebie nikt”, który na YouTube obejrzało już ponad 4 mln osób.

Z kolei Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie prowadzi sportową akcję #wymagamODsiebie - 100 km na urodziny św. Jana Pawła II, w której zainteresowani mają za zadanie pokonać w maju podczas biegania, jazdy na rowerze lub na rolkach 100 km. Szczególną zachętą jest fakt, że sponsorzy akcji za przebyte kilometry przekażą finansowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Reklama

Ponad 1300 inicjatyw na pięciu kontynentach – to dotychczasowy bilans projektu „Dar na Stulecie” organizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Projekt polega na stworzeniu „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Jak informują organizatorzy, z uwagi na epidemię koronawirusa akcja została wydłużona do końca 2020 r.

Celem inicjatywy „Dar na Stulecie” jest budowa "duchowego pomnika" dla Jana Pawła II, wyzwolenie dobrej, społecznej energii i budowanie solidarności ponad podziałami. Jak tłumaczył o. Maciej Zięba OP, pomysłodawca akcji, ma być ona formą odpowiedzi na papieskie wezwanie by „duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością”.

Multimedialną bazę wiedzy o Janie Pawle II - portal "jp2online.pl" - uruchomiło w przededniu rocznicy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Można tu znaleźć dokumenty, nagrania audio i video, fotografie, teksty i opracowania dotyczące polskiego papieża.

Portal wyposażony jest w nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich. Użytkownicy będą mogli zapoznać się z multimedialnym biogramem Jana Pawła II i publikacjami tematycznymi o różnych aspektach życia i nauczania papieża. Serwis zawiera też katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych.

Specjalny serwis internetowy jp2.tvp.pl przygotowała z okazji papieskiej rocznicy Telewizja Polska. To najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II, która powstała dzięki unikalnym zbiorom archiwalnym TVP. Można tu znaleźć filmy dokumentalne, homilie, zdjęcia, teksty publicystyczne i relacje ze spotkań oraz ponad 500 materiałów filmowych ze wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Reklama

Archiwalne materiały filmowe wyeksponowane zostały w serwisie w ośmiu kategoriach i ukazują przebieg pielgrzymek papieskich oraz ich kluczowe i warte zapamiętania momenty, takie jak: poruszające homilie, spontaniczne wypowiedzi, czy wzruszające spotkania z wiernymi. Strona stanowi bogate źródło wiedzy o życiu Jana Pawła II, które można śledzić z perspektywy najbliższych przyjaciół i współpracowników z Krakowa i Watykanu, wiernych oraz w kadrach osobistego fotografa papieskiego.

Specjalne audycje przygotowały też wszystkie Anteny Polskiego Radia. W poniedziałek 18 maja Program 1 Polskiego Radia będzie transmitował mszę św. sprawowanej przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II. Tego dnia wieczorem usłyszymy także transmisje dwóch koncertów: „Santo subito – Prorok naszych czasów” w radiowej Jedynce oraz Koncertu Pamięci Jana Pawła II w 100-lecie urodzin z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Programie 2.

18 maja w radiowym „Poranku Dwójki” gościem Pawła Siwka będzie postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, obecnie postulator procesów kanonizacyjnych jego rodziców – Emilii i Karola Wojtyłów – ks. Sławomir Oder. Rozmowy z Wandą Półtawską, wieloletnią przyjaciółką Ojca Świętego, kard. Stanisławem Dziwiszem, Adamem Bujakiem – jego fotografem – usłyszymy w „Zapiskach ze Współczesności” (godz. 12.45; od 18-22 maja poświęcone będą wspomnieniom o Karolu Wojtyle).

Wanda Półtawska pojawi się także w audycji Zapraszamy do Trójki, w której gościć będzie także dr Milena Kindziuk, autorka monografii „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. O dziedzictwie Jana Pawła II Agnieszka Furtak-Bilnik w paśmie „Dzień z Trójką w domu” rozmawiać będzie m.in. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, osobistym sekretarzem papieża w ostatnim okresie jego pontyfikatu i z o. Maciejem Ziębą, dominikaninem.

Reklama

W „Wieczorze z Trójką w domu” Mariusz Cieślik zaprosi m.in. do wysłuchania „Tryptyku rzymskiego” w znakomitej aranżacji Włodka Pawlika i interpretacji Artura Żmijewskiego. „Tryptyk Rzymski” w aranżacjach i wykonaniu Stanisława Soyki przygotowanych specjalnie na setne urodziny Papieża Trójka wyemituje po godz. 23.00.

Klamrą spinającą świętowanie rocznicy w Polskim Radiu będą dwa wspaniałe koncerty transmitowane wieczorem: „Santo subito – Prorok naszych czasów” w radiowej Jedynce o godz. 18.00. Natomiast w radiowej Dwójce o godz. 19.30 z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie transmitowany będzie „Koncert pamięci Jana Pawła II w 100-lecie urodzin”. Wybitny pianista Szymon Nehring zagra utwory Fryderyka Chopina, a poezję Cypriana Kamila Norwida przeczyta Jan Englert. Obie transmisje będzie można śledzić w formie wideo na portalu polskieradio.pl.

2020-05-16 08:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II wyciągał ostre konsekwencje wobec sprawców przestępstw seksualnych

Papież nigdy nie akceptował pedofilii i zawsze wyciągał ostre konsekwencje wobec sprawców – powiedział kard. Stanisław Dziwisz proszony przez dziennikarzy o skomentowanie wydanego w ubiegłym tygodniu oświadczenia „Jan Paweł II wobec wykorzystywania seksualnego w Kościele”. Jak podkreślał, dzięki konsekwencji polskiego papieża „nie było tak, jak jest dzisiaj”.

Kard. Stanisław Dziwisz brał udział w prezentacji 1 tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły, która odbyła się dziś w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04

[ TEMATY ]

Zielona Góra

fara Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii p. Krystyny Pruchniewskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję