Reklama

Dzień życia konsekrowanego

Przypadające w liturgii Kościoła 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego jest także Dniem Życia Konsekrowanego, ustanowionym przez papieża Jana Pawła II. W tym dniu przedstawiciele zgromadzeń męskich i żeńskich przybywają do głównych kościołów w diecezji - katedr, aby odnowić swe śluby zakonne.

Niedziela legnicka 7/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się także w legnickiej katedrze, a przewodniczył jej biskup legnicki Stefan Cichy. Mszę św. koncelebrowaną sprawowali: pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, grono kapłanów diecezjalnych oraz przybyli na uroczystość ze swoich zgromadzeń zakonnicy.
W homilii Biskup legnicki mówił: „Cieszymy się, że są dzisiaj tutaj ojcowie, siostry zakonne, księża i bracia zakonni, którzy razem z nami dziękują Panu Bogu za łaskę powołania zakonnego i razem z nami proszą o nowe powołania. Warto więc przypomnieć, jakie miał życzenia Jan Paweł II, ustanawiając ten właśnie Dzień Życia Konsekrowanego. Te obchody mają pomóc całemu Kościołowi w coraz pełniejszym dostrzeganiu wartości świadectwa osób, które wybrały drogę wiernego naśladowania Chrystusa, poprzez praktykowanie drogi rad ewangelicznych. Dla samych osób konsekrowanych są to obchody dające okazję odnowienia przyrzeczeń oraz odnowienia uczuć, które powinny inspirować je w oddaniu się Panu” - mówił Biskup legnicki. Przypomniał też, że właśnie ten dzień został wybrany przez Papieża, gdyż to święto jest najlepszym obrazem całkowitego oddania swego życia Panu Bogu, szczególnie tych, którzy zostali powołani, by urzeczywistniać w Kościele i świecie poprzez praktykowanie rad ewangelicznych charakterystyczne przymioty Jezusa: dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo. Intencją Ojca Świętego było, aby Dzień Życia Konsekrowanego, jako dzień modlitwy i refleksji, dopomógł Kościołom lokalnym coraz bardziej cenić dar życia konsekrowanego, ale także przyjąć jego przesłanie tak, aby poszczególne wspólnoty umiały znaleźć właściwą równowagę między działaniem a kontemplacją, między modlitwą a dziełami charytatywnymi, między zaangażowaniem w rzeczywistość doczesną a dążeniem do celu eschatologicznego.
„W bieżącym roku wszyscy staramy się o to, aby być coraz lepszymi uczniami Chrystusa - mówił Ksiądz Biskup. - Przykładem jak najlepszego naśladowania Chrystusa jest dla nas Matka Najświętsza. To Ona w 40 dniu po Narodzeniu udała się do świątyni, aby wypełnić przepis Prawa. To Ona wsłuchiwała się w słowa swojego Syna. To Ona była gotowa iść za Nim jako wierna uczennica Pańska - jak mówi liturgia - aż pod krzyż. Wpatrując się w Nią, mamy iść w Jej ślady. Dziękujmy dziś za te wszystkie osoby życia konsekrowanego, które na co dzień spotykamy. Dziękujmy za wszystkich zaangażowanych w dzieło ewangelizacji i dzieła charytatywne w naszej diecezji, by towarzyszyła im zawsze nie tylko nasza modlitwa, ale i nasz dar. To dzisiaj bowiem zbiera się ofiary materialne na potrzeby osób konsekrowanych, zwłaszcza żyjących w zakonach kontemplacyjnych. Oby każdy Dzień Życia Konsekrowanego przyczyniał się do tego, aby wzrastała gotowość młodych serc do pójścia w ślady Chrystusa, do realizowania Jego Ewangelii. Stwarzajmy klimat, aby rodziły się nowe powołania. Dbajmy o świętość naszego życia i nasze dobre świadectwo” - apelował bp Stefan Cichy.
Po homilii nastąpiło uroczyste wyznanie wiary, a po nim odnowienie ślubów zakonnych.
W procesji z darami wzięli udział przedstawiciele zgromadzeń zakonnych z diecezji. Matka generalna Zakonu św. Marii Magdaleny od Pokuty Maksymiliana Michalewska, oraz Ksieni opactwa sióstr benedyktynek z Krzeszowa Edyta Wójcik złożyły na ręce Księdza Biskupa chleb i wino, natomiast pozostali przynieśli do ołtarza świece - symbolizujące każde ze zgromadzeń zakonnych, które ustawione zostały wokół ewangeliarza.
Obecnie w diecezji legnickiej w 15 zgromadzeniach zakonnych żeńskich pracuje 201 sióstr, natomiast w 6 wspólnotach zakonnych męskich pracuje 93 ojców i braci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

2024-04-16 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Wtorek, 14 maja. Święto św. Macieja, apostoła

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje górnik poszukiwany po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła

2024-05-15 08:52

[ TEMATY ]

górnictwo

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje trzeci górnik, ostatni z poszukiwanych po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła - przekazała PAP w środę rano rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Aleksandra Wysocka-Siembiga.

"Górnik ten został znaleziony; lekarz o godz. 7.20 stwierdził zgon. Rodzina została już powiadomiona" - powiedziała Wysocka-Siembiga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję