Reklama

Jasna Góra

32. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

trzeźwość

pielgrzymka

BOŻENA SZTAJNER

W intencji trzeźwości rodzin, a szczególnie ojców, modlili się 15 i 16 czerwca na Jasnej Górze uczestnicy 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. „Tylko silne Bogiem, zjednoczone miłością i wiernością rodziny mogą wychowywać do trzeźwości” – mówił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. I prosił, by ojcowie „byli godnymi swojej misji, aby prowadzili swoje dzieci ku Bogu, ku dobru, ku trzeźwości”.

32. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego rozpoczęła się w sobotę 15 czerwca w kaplicy św. Józefa na Jasnej Górze. Salę wypełnili przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, diecezji i gmin. Przybyły też liczne rodziny i osoby indywidualne. Trud pielgrzymowania na Jasną Górę podjęto w intencji trzeźwości rodzin, a szczególnie modlono się, aby ojcowie byli świadkami wiary i trzeźwości. Pielgrzymów przywitał bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Ks. dr Marek Dziewiecki poprowadził wykład „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”. Prezentacji wspólnot i bractw trzeźwościowych oraz świadectwom osób indywidualnych towarzyszył śpiew duetu Małgorzaty Pasznickiej i Stanisława Szuflaka, kwartetu wokalnego pod dyrekcją ks. Kazimierza Ostrowskiego oraz grupy wokalno – muzycznej ze Śniadowa.

O godz. 21.00 wszyscy zebrali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. Rozważanie poprowadził bp Tadeusz Bronakowski. Przypomniał m.in. potrzebie modlitwy o siłę dla polskich rodzin.

„Tylko silne Bogiem, zjednoczone miłością i wiernością rodziny mogą wychowywać do trzeźwości. W tym roku modlimy się o odpowiedzialnych i świadomych swoich obowiązków ojców. Prosimy, aby byli godnymi swojej misji, aby prowadzili swoje dzieci ku Bogu, ku dobru, ku trzeźwości” – mówił.

Matce Bożej zawierzamy kapłanów, którzy są duchowymi ojcami dla wiernych. Bez kapłanów abstynentów nie będzie trzeźwej Polski. Kapłani, ze względu na swoje powołanie, powinni być liderami troski o trzeźwość. Powinni łączyć osobiste świadectwo z mądrym zaangażowaniem społecznym, z troską o rozwój ruchów trzeźwościowych i abstynenckich wśród dorosłych, a szczególnie wśród dzieci. Mają także czuwać, aby uroczystości kościelne były przeżywane bez alkoholu” – nauczał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Jak przypomniał, „w czasach nachalnej, codziennej promocji alkoholu, w czasach lekceważenia zakazu sprzedaży alkoholu młodym, w czasach narastającej pobłażliwości dla upijania się młodych, musimy przypominać, że abstynencja jest nieodzownym warunkiem prawidłowego wzrastania duchowego, psychicznego i zdrowego dojrzewania”. - Modlimy się, aby wśród młodych nie zabrakło odważnych świadków. Aby to właśnie w rodzinach młodzi uczyli się, jak pięknie przeżywać młodość, aby dzielili się tym świadectwem z rówieśnikami – dodał bp Bronakowski.

Reklama

Podkreślał, że zawierzyć Maryi trzeba także tych, którzy sprawują odpowiedzialne funkcje publiczne. „Obecna sytuacja wymaga od nich wielkiej odpowiedzialności. Nie możemy się zgodzić na to, aby władze publiczne bardziej troszczyły się o interesy producentów i handlarzy, niż o dobro narodu. Dlatego modlimy się dzisiaj w naszym ukochanym sanktuarium o przebudzenie, o zerwanie kajdan, które nie pozwalają odpowiedzialnie zająć się ochroną trzeźwości. Modlimy się o to, co najistotniejsze, o wolność duchową Polaków. Modlimy się o duchową wolność, która jest nam potrzebna, aby móc kochać Boga, siebie samego i drugiego człowieka” – powiedział bp Bronakowski.

Po Apelu w jasnogórskiej Bazylice rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Bronakowskiego. W homilii przybliżył on rolę sztandaru w życiu społeczeństw i Kościoła, wyjaśnił także symbolikę Sztandaru Apostolstwa Trzeźwości w Polsce. Powiedział: „Sztandar to znak zjednoczenia, to symbol wartości. Ale sztandar od zawsze niesie też zobowiązanie i wezwanie. Przed wiekami sztandary zagrzewały do walki. Były znakiem prowadzącym zbrojne oddziały do obrony granic ojczystych”.

„Dzisiaj wpatrujemy się w nasz sztandar i widzimy w nim również takie wezwanie do współczesnej walki o obronę tego, co najważniejsze. Do obrony wolności. Jesteśmy wezwani do nowoczesnej, odważnej, twórczej i wytrwałej walki o trzeźwość Polaków. O trzeźwość całej ojczyzny” – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Po homilii nastąpiło uroczyste poświęcenie Sztandaru Apostolstwa Trzeźwości w Polsce. To historyczne wydarzenie uczestnicy pielgrzymki przyjęli z ogromną radością i dumą.

Pod koniec Eucharystii bp Tadeusz Bronakowski po raz pierwszy wręczył Statuetki Trzeźwości św. Jana Chrzciciela osobom wyróżnionym za wkład w duszpasterstwo trzeźwości: ks. prałatowi Henrykowi Korży, ks. prałatowi Janowi Gomółce, o. Apolinaremu Kaźmierakowi, ks. prałatowi Stanisławowi Zarychowi i Ośrodkowi Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.

Po Mszy św. Wspólnota Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Dębicy poprowadziła czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Pielgrzymi modlili się gorliwie do godz. 1.30.

W niedzielę 16 czerwca rano uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Wałach Jasnogórskich na Drodze Krzyżowej, którą poprowadził ks. Zbigniew Guzy z diecezji tarnowskiej.

O godz. 9.30 została odprawiona uroczysta Msza św. przed Cudownym Obrazem, w czasie której Sztandar Apostolstwa Trzeźwości przekazano diecezji tarnowskiej.

Bp Bronakowski w homilii nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki brzmi, które brzmi „Ojciec świadek wiary i trzeźwości”. - Dzisiaj potrzeba nam ojców, którzy staną w pierwszym szeregu troski o trzeźwość; którzy staną się pozytywnymi liderami zmian obyczajowych. Potrzeba ojców odważnych i świadomych, kochających i troszczących się o swoich najbliższych, ale też całe społeczeństwo – zaznaczył.

„Pamiętajmy, że obraz ojca ziemskiego w wielu wypadkach rzutuje na to, jaki obraz Boga rodzi się w sercu dzieci. To dodatkowo zwiększa odpowiedzialność i doniosłość misji każdego ojca. Tym bardziej trzeba apelować do ojców o rozwagę i mądrość” – powiedział bp Bronakowski.

Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej spotkali się Diecezjalni Duszpasterze i Zakonni Referenci Trzeźwości.

2013-06-17 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U stóp Pani Jasnogórskiej

Utrudzeni pątnicy kilkanaście dni zmierzali na Jasną Górę. Uczestnicy 21. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej 7 lipca zakończyli rekolekcje w drodze uroczystym wejściem na Szczyt Jasnogórski oraz do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Chciałbym, abyście przez to powitanie, poczuli się tutaj, na Jasnej Górze jak u siebie w domu - mówił do przybyłych pielgrzymów podprzeor o. Łukasz Buzun, paulin. - Dla każdego z nas dom jest czymś bardzo ważnym. W naszym życiu pielgrzymujemy też do domu Ojca, jak nam to wskazał Jezus Chrystus. Niech więc Jasna Góra - Szczyt Jasnogórski, będzie dla was takim domem, gdzie człowiek może odpocząć nie tylko fizycznie - bo jesteście przecież zmęczeni i pielgrzymką, i upałem - ale przede wszystkim niech odpocznie wasza dusza, wasze wnętrze, które jest odrodzone, odnowione. Podczas każdej Eucharystii odnawiamy się, odradzamy się łaską, bo to jest największym pragnieniem naszej duszy. Niech więc łaska Boża, niech Duch Święty działa w sercu każdego z was, tak jak działał w sercu Najświętszej Maryi Panny. Niech ten czas będzie czasem błogosławionym - życzył Ojciec Podprzeor.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję