Reklama

Polska

Kongres Katolików o katechezie w szkole i odpowiedzialności za media

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

kongres

ateizacja

Bożena Sztajner

GALERIA FOTO


Rola katechezy, ateistyczna wizja człowieka i odpowiedzialność świeckich za media to tematy podjęte przez prelegentów podczas odbywającego się dzisiaj na Jasnej Górze Kongresu Katolików „Stop Ateizacji”.

O roli katechezy w wychowaniu mówiła poseł PiS Jadwiga Wiśniewska, która podkreśliła, że „katecheza jest przeciwwagą dla zjawiska utraty autorytetu i relatywizmu.”- Katecheza niejednokrotnie stanowi jedyną formację moralną dla młodzieży - mówiła poseł Wiśniewska.

Reklama

„Jeżeli oczekujemy dobra dla naszych dzieci, to pomijanie katechezy jest nie do przyjęcia.”- kontynuowała poseł Wiśniewska.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej „obecność religii w szkole jest przejawem neutralności światopoglądowej i realizuje ideę demokracji, która gwarantuje prawo do nauki religii.”

„Ministerstwo Edukacji Narodowej z premedytacją lekceważy edukację religijną, a przecież katecheza jest jedyną przeciwwagą dla prądów antypedagogicznych.”- kontynuowała poseł Wiśniewska.

Natomiast dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej zwrócił uwagę na ateistyczną koncepcję człowieka, która „jest wspierana przez nurt postmodernizmu.”- Ta koncepcja pogłębia się w ideologii gender - podkreślił Dąbrowski.

„Człowieka wrzuca się w pustkę. Człowiek żyje w poczuciu utraty sensu.”- podsumował Dąbrowski.

Temat odpowiedzialności za media podjął red. Jacek Karnowski z „Sieci” i „wPolityce”. - Można zbudować wiele kościołów, ale jeśli nie będzie dobrych mediów to kościoły będą puste- mówił red. Karnowski przypominając myśl św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Red. Karnowski zauważył,że „własność mediów jest kluczowa.” - Ile własności tyle wolności. Trzeba mieć swoje media i być w mediach,które podzielają nasze wartości - podsumował red. Karnowski.

2013-06-16 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej rozstrzygnięty

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kościół

muzyka

Maciej Orman

Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu zwyciężył w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej Częstochowa-Koziegłowy 2019. Honorowy dyplom dla najlepszego dyrygenta festiwalu odebrał dyrygent wieluńskiego chóru Jakub Jurdziński. Nagrody przyznano w niedzielę 20 października podczas koncertu galowego w Bazylice Jasnogórskiej

– Gromadzimy się w tym szczególnym miejscu, gdzie od ponad 600 lat muzyka jest częścią liturgii sprawowanej na chwałę Boga i Matki Najświętszej. Jest to miejsce, gdzie muzyka rozbrzmiewała najpiękniej dzięki działalności kapeli jasnogórskiej, która przez ponad 400 lat była jedynym miejscem edukacji artystycznej w Częstochowie. Cieszymy się, że te tradycje od kilku lat kontynuuje Jasnogórska Szkoła Muzyczna – powiedział na początku koncertu finałowego o. Nikodem Kilnar, paulin, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Elżbieta Portugalska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2004

[ TEMATY ]

święta

José Gil de Castro/pl.wikipedia.org

Św. Elżbieta Portugalska

Św. Elżbieta Portugalska
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

2022-07-03 17:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- My, Kresowianie dobrze rozumiemy nieszczęście wojny. Spieszymy z pomocą Ukrainie, od pierwszych chwil, ale naszym obowiązkiem jest troska o prawdę historyczną i pamięć o Polakach pomordowanych na Wschodzie - mówią. Na Jasnej Górze trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Złożone zostało niezwykłe wotum - replika „Pomnika wołyńskiego”, który po wielu latach starań stanął w Lublinie.

- Pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest też pamięcią o Polsce. Kresy to wyraz bólu i cierpienia, symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł naród polski - przypominają Kresowianie i to, że tylko na Wołyniu, zginęło ok. 100 tys. Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję