Reklama

Aktualności

Watykan: rozbieżność stanowisk powodem powołania nowej komisji ds. diakonatu kobiet

Głęboka rozbieżność stanowisk i niemożliwość porozumienia była powodem powołania przez Ojca Świętego 8 kwietnia b.r. nowej komisji ds. przestudiowania kwestii diakonatu kobiet – podaje specjalizująca się w zagadnieniach watykańskich francuska agencja I-Media.

[ TEMATY ]

Watykan

kobiety

pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przytoczono wypowiedź z maja 2019 r. dla kanadyjskiej telewizji katolickiej Salt and Light TV ks. Bernarda Pottiera, jezuity z Brukseli, członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej a także komisji ustanowionej w 2016 przez papieża Franciszka. Stwierdził on, że nie podlega wątpliwości sprawa obecności w Kościele pierwszych wieków diakonis, natomiast nie jest jasne czy udzielano im święceń sakramentalnych, czy też było to raczej czymś bardziej podobnym do błogosławieństwa opatki. Ks. Pottier opowiada się za utorowaniem drogi do diakonatu kobiet.

Jednak agencja I-Media zaznacza, że debata na ten temat sięga XVII wieku, a w okresie po Soborze Watykańskim II także pojawiały się przeciwstawne opinie teologów.

Podziel się cytatem

Dwukrotnie, w 1976 r. za czasów Pawła VI i ponownie w 1994 r. za Jana Pawła II, papieże stwierdzili, że nie jest możliwe wyświęcenia kobiet, nie odnosząc tego wprost do diakonatu. Również Międzynarodowa Komisja Teologiczna dwukrotnie zajmowała się tą kwestią. W pierwszym dokumencie z 1997 roku opowiedziała się za diakonatem kobiet. Jednak jej przewodniczący, ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, odmówił podpisania tego dokumentu i powołał nową komisję. W 2002 r. opublikowano dokument „Diakonat: Ewolucja i perspektywy”, w którego wypracowaniu wzięło udział wielu ekspertów w zakresie teologii systematycznej i dogmatycznej. Wskazano w nim, że funkcje jakie diakonisy pełniły w Kościele pierwszych wieków nie były tożsame z tą, jaką pełnią dziś diakoni. Kobiety nie mogą być zatem dopuszczone do święceń diakonatu, chociaż sprawę pozostawiono rozeznaniu Magisterium Kościoła. Nowa komisja powołana 8 kwietnia przez papieża Franciszka będzie miała delikatne zadanie zajęcia zdecydowanego stanowiska w tej debacie – zaznacza agencja I-Media.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-04-22 17:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono trzy dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Dekret o cudzie za przyczyną błogosławionej, która będzie mogła być kanonizowana, dekret o męczeństwie podczas wojny domowej w Hiszpanii a także dekret o heroiczności cnót ogłosiła dziś z u poważnienia papieża Franciszka Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Podczas porannej audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Ojciec Święty upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretów dotyczących:
CZYTAJ DALEJ

Legnica: Pijany i półnagi 35-latek zakłócał nabożeństwo w kościele

2025-09-19 15:12

[ TEMATY ]

Legnica

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Legniccy policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który zakłócił przebieg nabożeństwa w kościele. 35-latek swoim zachowaniem obrażał uczucia religijne wiernych, był agresywny i wulgarny. Dzięki szybkim i trafnym działaniom dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, mężczyzna został szybko namierzony i zatrzymany. Dziś usłyszy zarzuty, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że podczas nabożeństwa pijany i półnagi mężczyzna wszedł do świątyni, przeszedł przez całą jej długość i położył się przed ołtarzem. Gdy wierni próbowali go wyprowadzić, zaczął krzyczeć wulgaryzmy i obrażać uczucia religijne zgromadzonych. Ostatecznie udało się go wyprowadzić z kościoła, jednak mężczyzna oddalił się z miejsca zdarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: XXV niedziela zwykła

2025-09-20 10:01

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich /Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję