Reklama

Kościół

Abp Ryś podczas Admissio: Jezus przekazał władzę święceń tym, którzy przeszli przez doświadczenie grzechu i rozgrzeszenia

- Jezus przekazał władzę święceń tym ludziom, którzy przeszli przez doświadczenie grzechu i rozgrzeszenia, przebaczenia – mówił abp Ryś. W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego metropolita łódzki w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego włączył do grona kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu i kapłaństwa trzech alumnów z Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, które od wakacji ma swoją siedzibę w Łodzi.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

- To jest pierwsza z posług, którą przeżywamy w ramach tzw. Seminarium 35+ - mówił ks. dr hab. Sławomir Szczyrba. - Dziś przeżywamy Admissio trzech naszych alumnów, którzy są klerykami tego seminarium. Należy jasno podkreślić, że jesteśmy w zasobach seminarium diecezjalnego, ale – to paradoks i pewne novum - możemy dziś zaprosić mieszańców tego diecezjalnego seminarium do wspólnej modlitwy – dodał rektor Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

ks. Paweł Kłys

W słowie skierowanym do przyszłych duchownych łódzki metropolita powiedział miedzy innymi: "jeśli od Jezusa otrzymujesz misję, to możesz być pewny, że On cię rozgrzeszył! Bóg nie rozgrzesza w ten sposób, że mówi tak: masz odpuszczone, ale nie chcę cię więcej widzieć. Idź do domku, posiedź sobie, uruchom sobie Google i poszukaj sobie czegoś tam i nie narzucaj mi się! Bóg w ten sposób nie wybacza. On jak wybacza, to mówi – tam jest Kościół, który na ciebie czeka. Tam są ludzie, którym jesteś potrzebny, a tu jest łaska, która jest dla ciebie wyposażeniem. Misja jest dowodem na to, że ci wybaczono".

Podziel się cytatem

Reklama

- Wiesz, że jesteś grzesznikiem? Czy masz doświadczenie, że ci wybaczono? Czytajcie ewangelie wielkanocne, one wszystkie są o tym, że Jezus przekazał władzę święceń tym ludziom, którzy przeszli przez doświadczenie grzechu i rozgrzeszenia, przebaczenia. To przebaczenie tak naprawdę osiąga swoją pełnię, gdy wiesz, że coś jest zlecone. Dokąd nie ma misji, nie ma przebaczenia – mówił abp Ryś.

W obrzędzie kandydatury swoją gotowość do przyjęcia, w określonym przez Kościół czasie, święceń diakonatu i kapłaństwa, wyraziło trzech kleryków: kl. Zbigniew Kądziołka z diecezji rzeszowskiej, kl. Roman Jaguś i kl. Łukasz Kołodziej z archidiecezji łódzkiej.

- Admissio to jest wprowadzenie na drogę diakonatu i kapłaństwa. To jest dla mnie bardzo głębokie przeżycie, bo człowiek decyduje się na drogę służenia Chrystusowi i ludziom. Kapłaństwo jest dla mnie drogą krzyża, wejściem w krzyż i zmartwychwstanie - tłumaczy kl. Zbigniewa Kądziołka.

- Dzisiejszy obrzęd jest dla mnie kolejnym wyzwaniem. W ubiegłym roku był lektorat i akolitat. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo, ale mam nadzieję, że jakoś podołam temu wyzwaniu z modlitwą i przy pomocy przełożonych – dodaje Łukasz Kołodziej.

- Dla mnie ta uroczystość jest kolejnym etapem na drodze mojego powołania. Jest to wejście na drogę publicznego otwarcia się na posługę, jaką jest diakonat i prezbiterat – zauważa Roman Jaguś.

Podziel się cytatem

Reklama

Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń - Seminarium 35+ - przygotowuje do stanu duchownego kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2014 r. Po święceniach diakonatu klerycy wracają do swoich rodzinnych diecezji, z której zostali delegowani przez biskupów ordynariuszy.

Od czerwca 2014 do września 2019 Seminarium miało ono swoją siedzibę w Krakowie. Od września 2019 uczelnia mieści się w budynku przy archikatedrze łódzkiej. W tym samym gmachu ma swoją siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

2020-04-18 21:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: potrzebujemy dialogu z Izraelem!

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Izrael

neu_alf

Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. My absolutnie potrzebujemy tego dialogu! – mówił abp Ryś podczas spotkania z rabinem Skórką w Centrum Dialogu w Łodzi.

„Zrozumieć Braci” to tytuł spotkania, które odbyło się w niedzielę 25 lutego w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a którego gośćmi byli rabin Abraham Skórka i abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. To międzyreligijne spotkanie odbyło się z inicjatywy Joanny Podolskiej, dyrektor Centrum Dialogu Marka Edelmana.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w USA 14 września 1955 roku. W 1973 roku ukończył niższe seminarium Zakonu Świętego Augustyna. Uzyskał licencjat z matematyki na Villanova University w 1977 r. Wstąpił do augustianów 1 września 1977 r., pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1978 r., a śluby wieczyste 29 sierpnia 1981 r. W następnym roku uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję