Reklama

Wiadomości

Kraków: zmarła Stanisława Grochal, współzałożycielka, z kard. Wojtyłą, Duszpasterstwa Inwalidów Narządu Ruchu

W Poniedziałek Wielkanocny zmarła w Krakowie Stanisława Grochal. Wraz z ks. Witoldem Kaczem i we współpracy z kard. Karolem Wojtyłą zakładała Duszpasterstwo Inwalidów Narządu Ruchu. Chciała by osoby niepełnosprawne brały odpowiedzialność za siebie i innych i aktywnie włączały się w społeczeństwo i w działalność Kościoła.

[ TEMATY ]

zmarły

Graziako

Stanisława Grochal od dzieciństwa była niepełnosprawna, chodziła o kulach po chorobie Heinego–Medina. Starała się być osoba samodzielną. Skończyła studia ekonomiczne. Pomógł jej w tym ks. Wacław Świerzawski, późniejszy biskup sandomierski. Mieszkała sama w Krakowie. Pracowała w spółdzielni inwalidzkiej, potem w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Helclów. Gdy mogła odejść na rentę zrezygnowała z pracy, by poświęcić się w całości pracy apostolskiej wśród chorych.

Na życzenie kard. Wojtyły opracowała projekt utworzenia specjalnego duszpasterstwa dla osób z ograniczeniami fizycznymi. Po akceptacji metropolity krakowskiego rozpoczęło się tworzenie duszpasterstwa. Wyszukano kaplicę bez barier architektonicznych, w centrum Krakowa - kościół św. Mikołaja. Kapelanem środowiska został ks. Witold Kacz, który sam był inwalidą, po pobycie w stalinowskim więzieniu. Od 1968 r. rozpoczęły się cykliczne spotkania. Wkrótce doszły wspólne wyjazdy na pielgrzymki czy turnusy wakacyjne.

Reklama

- Co roku spotykaliśmy się także z arcybiskupem krakowskim ks. Kardynałem Karolem Wojtyłą w czasie Świąt Bożego Narodzenia - wspominała pani Stanisława. - Na ostatnim takim spotkaniu przed wyborem na papieża mówił wtedy do wszystkich takie słowa: „Jestem wdzięczny tym osobom wszystkim, i świeckim i duszpasterzowi, którzy sami nosząc na sobie krzyż cierpienia, służą cierpiącym. Jest to wspaniała wspólnota. Jest coś z prawdy w tym, że zdrowy nie zrozumie w pełni chorego i dlatego dobrze, że duszpasterstwo chorych opiera się na chorych.” Potem na te spotkania przychodził jego następca w Krakowie ks. Kard. Franciszek Macharski i inni biskupi".

Stanisława Grochal organizowała przez wiele lat spotkania osób niepełnosprawnych, rekolekcje, opłatki, wyjazdy wakacyjne. Po spotkaniu w 1978 r. z ks. Henri François i ruchem Braterstwa Chorych, duszpasterstwo przekształciła w Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych. Wielokrotnie była na spotkaniach międzynarodowych tego ruchu. Uwieńczeniem jej starań było zorganizowanie Europejskiego Spotkania Braterstwa Chorych w Polsce - w Krzeszowicach, w 2012 r. - i afiliacji Braterstwa w Polsce w struktury Braterstwa Międzykontynentalnego, w 2014 r.

- Ze względu na obecny czas epidemii nie będziemy w stanie uczestniczyć w jej pogrzebie. Teraz indywidualnie powierzajmy ją Bożemu Miłosierdziu, a po ustaniu ograniczeń zorganizujemy mszę św. i spotkamy się, by wspólnie pomodlić się za jej duszę i podziękować Bogu za jej osobę i to wszystko co dobrego czyniła – mówi ks. Tomasz Grzesiak, kapłan od lat związany z Duszpasterstwem Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

W propagowanie idei Braterstwa w Polsce i w Archidiecezji Krakowskiej zaangażował się również jako kapłan obecny metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

2020-04-14 15:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł 71-letni mężczyzna zakażony koronawirusem

W poznańskim szpitalu zakaźnym zmarł w piątek 71-letni mężczyzna zakażony koronawirusem – poinformował poznański magistrat. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podał, że to już dziewiąta osoba, która zmarła w poznańskim szpitalu zakaźnym z powodu COVID-19.

O śmierci kolejnego pacjenta w jednoimiennym szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu poinformował w piątek prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Jak podkreślił, to już dziewiąta osoba, która zmarła w poznańskiej placówce z powodu COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę

2021-06-17 12:02

[ TEMATY ]

rodzina

KPRP

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.

Jak mówił szef rządu "rodzina to taki mikrokosmos", małe społeczeństwo. "Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości" - stwierdził premier.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18

[ TEMATY ]

Portugalia

II wojna światowa

konsul

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Jak powiedział PAP Jose de Sousa Mendes, bratanek konsula, czwartkowe uroczystości zbiegają się z 80. rocznicą ukarania dyplomaty za świadome zlekceważenie przepisów. Zobowiązywały one do odmawiania wiz m.in. uciekinierom wojennym oraz osobom pochodzenia żydowskiego. Wśród osób, którym pomógł Sousa Mendes byli m.in. polscy literaci Tuwim i Słonimski z żonami, a także hiszpański malarz Salvador Dali i austriacki arcyksiążę Otto von Habsburg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję