Reklama

Kościół

Abp Ryś: ważne aby tego wieczoru spróbować zobaczyć w Jezusie siebie

„Król, Arcykapłan, Prorok. Trzy godności z którymi Jezus dzieli się z nami we Chrzcie. Ważne jest aby tego wieczoru próbować zobaczyć siebie w Nim. Próbować zobaczyć siebie w Nim, który jest wolny, który jest ofiarny z siebie samego i ma rzetelny stosunek do prawdy. To nam jest potrzebne byśmy mogli jutro w nocy odnawiać swój Chrzest”- mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Archikatedrze Łódzkiej.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

youtube.com/ArchidiecezjaŁódzka

W homilii, odnosząc się do ewangelii św. Jana - łódzki pasterz zauważył, że najważniejszym pytaniem jest to kim jest Jezus. „To pytanie jest też ważne dla nas, bo przez te trzy dni jesteśmy na drodze do odnowienia przyrzeczeń swojego Chrztu. Jesteśmy na drodze, by kolejny raz, świadomie wybrać, że jesteśmy chrześcijanami. Ludźmi którzy są na wzór Chrystusa. Patrząc na nich widzi się Jezusa. Kim on jest? - zdaniem kapłana, Ewangelia daje cztery odpowiedzi.

Pierwsza z nich to taka, że Jezus jest Królem, oznacza to, że ma pełną władzę nad sobą, doświadcza pełnej wolności. „Oddaje swoje życie. Dysponuje sobą. W całej tej męce widać jaką ma przewagę nad przeciwnikami. Nic nie jest Mu narzucone. Oddaje życie bo chce. Jest Królem, ponieważ ma w sobie królewską wolność” - wyjaśnił kapłan.

Podziel się cytatem

Druga godność Jezusowa to godność arcykapłańska. Wskazuje na to kolejny detal wychwycony przez św. Jana, że na Golgocie żołnierze podzielili szaty Jezusa, ale o jego suknię rzucili los bo była cała tkana. W starożytności właśnie taka była suknia arcykapłańska.

Reklama

Kolejna godność Jezusa to godność prorocka. „Prorok to ktoś, jak mówił św. Jan Paweł II, kto ma rzetelny stosunek do prawdy. Prawda którą widzimy w oparciu nie tylko o jego słowa, ale w oparciu o jego życie, o jego postawę” - dodał duchowny.

Abp Ryś zaznaczył, że ważne jest aby tego wieczoru próbować zobaczyć siebie w Jezusie. „Próbować zobaczyć siebie w Nim, który jest wolny, który jest ofiarny z siebie samego i ma rzetelny stosunek do prawdy. To nam jest potrzebne byśmy mogli jutro w nocy odnawiać swój Chrzest. Byśmy mogli w tych trzech postawach i godnościach zobaczyć sumę tego kim może być człowiek odrodzony w Jezusie”- mówił metropolita łódzki.

Łódzki Pasterz podkreślił na koniec homilii, że należy zmierzyć się z tą Ewangelią i przyjrzeć się Jezusowi w opisie męki wg. św. Jana, po to by jutro w nocy wybrać taki model życia i taki kształt człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejnym etapem Liturgii była modlitwa powszechna najbardziej uroczysta w ciągu całego roku. Modlitwa ta obejmuje cały świat i wszystkich. W tym roku z racji epidemii koronawirusa została dodana nowa intencja, „abyśmy wszyscy pomimo przeciwności mogli doświadczyć Jezusowego Miłosierdzia”.

Adoracja krzyża w tym roku miała inny przebieg. Arcybiskup ucałował krzyż nie mając na sobie ornatu i obuwia. Następnie pozostałe osoby zgromadzone w katedrze oddały cześć krzyżowi poprzez uklęknięcie na dwa kolana. Na zakończenie abp Ryś przeniósł ciało Jezusa do grobu.

Dzisiejsza liturgia była kontynuacją Triduum Paschalnego, które swój szczyt osiągnie w jutrzejszej Wigilii Paschalnej.

2020-04-10 21:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś: Kościół skupiony na sobie jest niepodobny do Jezusa

[ TEMATY ]

Kościół

abp Grzegorz Ryś

Piotr Babisz

W Opactwie Benedyktynów w Tyńcu zakończył się trzeci rok comiesięcznych spotkań medytacji chrześcijańskich. „Chrystus jest Samarytaninem. Jeśli Kościół nie będzie się zatrzymywał się przy potrzebujących, bez skupiania się na sobie i zabezpieczania siebie, to będzie niepodobny do Jezusa” – mówił do jego uczestników podczas Eucharystii biskup Grzegorz Ryś.

W wygłoszonej homilii bp Ryś odniósł się do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie w perspektywie refleksji Marcina Luthera Kinga. „On rozważał ją poprzez dwa pytania w kontekście tego pobitego człowieka. Kapłana i lewity, którzy pytają: ‘Co mi się stanie jak się przy nim zatrzymam?’ oraz Samarytanina, którzy zastanawia się co się stanie z tym człowiekiem, jeśli się przy nim nie zatrzymam” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję