Już od niepamiętnych czasów 2 lipca w Leśniowskim Sanktuarium obchodzi się uroczysty odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Patronki Rodzin. Wierni z najbliższych okolic Leśniowa a także z różnych stron Polski tego dnia licznie gromadzą się u stóp Uśmiechniętej Matki, by swą modlitewną obecnością podziękować Jej za macierzyńską miłość, którą otacza wszystkie rodziny pielgrzymujące do tego niewielkiego, lecz jakże pięknego sanktuarium.
Serce odpustu leśniowskiego stanowi uroczysta Eucharystia sprawowana o godzinie 11. Tej radosnej celebracji już od wielu lat przewodniczy metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Tego roku wśród księży sprawujących uroczystą Mszę św. odpustową byli także ks. Dariusz Nowak - diecezjalny duszpasterz rodzin i ks. Marek Szumilas, który przybył z pielgrzymką Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Duszpasterstwem Rodzin z Częstochowy i Radomska oraz rowerową pielgrzymką z Witkowic.
W homilii wygłoszonej do wiernych, tłumnie zgromadzonych przed ołtarzem polowym, Arcybiskup podkreślił jak wielkim dobrodziejstwem dla archidiecezji częstochowskiej jest Leśniów. To maryjne sanktuarium, w którym od sześciu wieków króluje pokorna służebnica Pańska, promieniuje na wszystkie pobliskie kościoły duchowością błogosławieństw. „Leśniów to Magnifikat” - to miejsce, w którym każdy wraz z Maryją, poprzez ufną modlitwę, czynną miłość, obronę godności rodziny i poczętego życia, może wychwalać dobroć i miłosierdzie Boga. Mszę św. uwieńczyła tradycyjna procesja eucharystyczna.
Po procesji, odbyła się prezentacja znaczka pocztowego z wizerunkiem Matki Bożej Leśniowskiej. który został oficjalnie wprowadzony do obiegu pocztowego. Znaczek wydano z racji Leśniowskiego Jubileuszowego Roku Rodziny. Starania o tę formę promocji sanktuarium podjęło niemal dwa lata temu poprzez Rejonowy Urząd Poczty w Częstochowie. Całą organizacją przedsięwzięcia zajął się dyrektor Poczty Częstochowskiej Józef Błaszczeć, któremu ojcowie i bracia Paulini z Leśniowa przy tej okazji składają gorące podziękowania. Poczta Polska podczas uroczystości leśniowskich zorganizowała stoisko, w którym można było nabyć znaczki, leśniowską kartę pocztową, koperty z okolicznościową pieczątką. Dodatkową atrakcją, którą zaproponowali pracownicy Poczty Polskiej była możliwość zrobienia sobie zdjęcia i wydrukowanie go na kopercie.
Ostatnim akordem leśniowskiego świętowania był występ orkiestry Poczty Polskiej z Częstochowy, który znakomicie wpisał się w to spotkanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu