Reklama

Zbójnicka Watra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz kolejny członkowie regionalnego zespołu pieśni i tańca „Siumni”, działającego przy Związku Podhalan, zorganizowali na terenie Slovenian Catholic Mision w Lemont na przedmieściach Chicago „Zbójnicką Watrę”.
Impreza rozpoczęła się polową Mszą św., do której przygrywała kapela „Siumni”, a której przewodniczył wicekapelan Związku Podhalan w Północnej Ameryce ks. Franciszek Florczyk. W tym roku do organizacji „Zbójnickiej Watry” włączyła się również tegoroczna Królowa Związku Podhalan Karolina Walkosz-Strzelec.
Na polanę przybyły tłumy i każdy znalazł coś dla siebie. Gry i zabawy dla dzieci zorganizowali i wspaniale prowadzili Marysia Sołtys i Michał Poskłonka. Starsi mogli zagrać w piłkę nożną lub trzyosobową siatkówkę, zmierzyć się w „rzucie pniokiem” czy przeciąganiu liny. Na scenie ozdobionej góralskimi motywami wystąpili nie tylko „Siumni”, ale także zaproszone zespoły: kapela „Hyrni”, zespół Moniki i Władysława Pawlikowskiego, „Veselica” ze Słowacji i zespół morawski działający przy Zjednoczonej Wspólnocie Morawiaków w Illinois. Jedną z atrakcji pikniku była, jak co roku, inscenizacja napadu zbójnickiego. W rolę zbójników wcielili się członkowie „Siumnych”, a margrabiego wspaniale zagrał wiceprezes ZPPA Andrzej Tokarz. W przerwach występów folklorystycznych chętni mogli zatańczyć przy muzyce zespołu Strącki. Zorganizowano też loterię fantową z cennymi nagrodami. Dopisali zarówno goście, jak i pogoda, więc uczestnicy pikniku bawili się do późnych godzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciel bije dziecko? Między ideałem a bezradnością

2026-01-30 21:22

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Przemoc w szkole zawsze jest złem – bez względu na okoliczności. Ale jeśli kolejne dramatyczne zdarzenia z udziałem nauczycieli i uczniów sprowadzimy wyłącznie do potępienia jednostki, przeoczymy systemowy problem, który narasta od lat. W Głogowie nauczyciel techniki miał dopuścić się agresji wobec 12-letniego ucznia. Sprawa trafiła do prokuratury. To nie tylko incydent. To sygnał alarmowy.

Zacznijmy jasno: nauczyciel nie ma prawa bić, szarpać ani wyzywać ucznia. Każdy taki czyn jest naruszeniem prawa, etyki zawodowej i zaufania społecznego. Obdukcja, zgłoszenie na policję i do prokuratury – to naturalna, konieczna droga. Odpowiedzialność indywidualna musi zostać wyciągnięta.
CZYTAJ DALEJ

Intencje Leona XIV - „kompasem” dla Kościoła

2026-01-30 16:48

[ TEMATY ]

Leon XIV

Papieskie intencje modlitewne na 2027 rok

Vatican Media

„Modlitwa, która otwiera oczy, poszerza serce i przywraca godność codzienności” - tak dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy, jezuita o. Cristóbal Fones, określił intencje modlitewne Papieża Leona XIV na rok 2027, ogłoszone 30 stycznia w Watykanie. Nazwał je „duchowym i duszpasterskim kompasem” Kościoła.

Jak podkreślił o. Fones, intencje na kolejne miesiące tworzą „kompas”, który ma prowadzić Kościół „od życia wewnętrznego ku najbardziej konkretnym wyzwaniom współczesnego świata”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek zachęca do życia w braterstwie, umniejszeniu, posłuszeństwie i czystości

Trwa Rok Świętego Franciszka z Asyżu. Zdaniem o. Juliusza, bernardyna, kustosza sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie, ten święty może być wielką inspiracją dla młodych, obciążonych atrakcjami świata, do wstąpienia na drogę życia zakonnego, aby żyć pełnią życia, a nie być posiadanym przez ulotne namiastki szczęścia. 2 lutego przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Zakonnik zwrócił uwagę na możliwość zyskiwania odpustu od 10 stycznia 2026 do 10 stycznia 2027 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję