Reklama

Ojcze Święty, będziemy pamiętać!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal Religijny w hołdzie Janowi Pawłowi II, organizowany już po raz trzeci przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, zakończył się uroczystym koncertem galowym 15 kwietnia br., w Święto Miłosierdzia Bożego. Gala finałowa odbyła się w Auli im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, a poprowadził ją Dariusz Ciszewski. Na Jasnej Górze zaprezentowali się laureaci konkursu piosenki religijnej, a także konkursu literackiego i plastycznego, bo właśnie o te dwa konkursy wzbogacono w tym roku festiwal. Koncert zaszczycił swoją obecnością abp Stanisław Nowak, który podzielił się z zebranym wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II, a także wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska i Jacek Kościelny, przewodniczący Rady Miejskiej w Blachowni. Gości powitał brat Wojciech Golonka, dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle i zarazem prowincjał Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich.
Zdobywcami grand prix festiwalu piosenki został zespół „Boże Skowronki” z Kępna. Dzieci są podopiecznymi Przedszkola Sióstr Boromeuszek. Autorem tekstu i muzyki jest prowadząca zespół s. Wanda Garbaciok. Jurorzy: Karol Ostalski - dyrektor Miejskiego Domu Kulltury w Blachowni, muzyk; Robert Gliński - muzyk, Renata Zaraś - redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, muzyk, docenili poetycki tekst oraz muzykę. Kompozycja tak bardzo przypadła do gustu jurorom i organizatorom, że zaproponowali, aby pieśń stała się hymnem festiwalu.
Wiele emocji dostarczają widzom zawsze występy najmłodszych uczestników. Do festiwalowych zmagań przystąpiły nawet 6-letnie dzieci, mimo że w konkursie wyznaczono kategorię 7-9 lat. Wśród solistów najpiękniej zaśpiewał Michał Sikora ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach (I miejsce), przygotowany przez Kalinę Kmiecik i Dorotę Sikorę, spodobał się także występ Julii Frach ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, którą przygotowała katechetka Anna Rybowicz, oraz Szymona Zygonia ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie (ex aequo II miejsce) uczącego się pod kierunkiem Darii Lasoń i Agnieszki Nejman. III miejsce zdobyła Daria Jagodzińska z parafii pw. św. Antoniego w Częstochowie, dziewczynkę do występu przygotował ks. Rafał Jasiński. W tej kategorii wiekowej występowały także duety. Tu bezkonkurencyjne okazały się siostry Aleksandra i Julia Lach z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Szkołę reprezentowała także zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii solistów 13-15 lat Magdalena Topolska. Dzieci zostały przygotowane przez Magdalenę Girek, nauczycielkę muzyki. II miejsce zdobyła solistka reprezentująca Gimnazjum im. św. Jana de La Salle Justyna Kosela, przygotowana przez Darię Lasoń i Agnieszkę Nejman. Hanna Stach, także ze szkoły Braci Szkolnych, przygotowana przez Lidię Pospieszalską, zdobyła miejsce III. Wyróżniono Martynę Krzemińską.
W kategorii zespoły wokalne 7-9 lat piosenką „Hej, Baco” I miejsce wyśpiewał zespół wokalny ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Częstochowie, pod kierunkiem Izabeli Markowskiej. II miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 19 przygotowany przez Ewę Lach i Lucynę Broncel.
Wśród dzieci w wieku 10-12 lat na I miejsce zasłużył zespół „Santa Maria Gratia” ze Szkoły Podstawowej nr 47, zaś wyróżnienie schola z parafii św. Antoniego w Częstochowie, którą prowadzi ks. Rafał Jasiński.
Wysoki poziom zaprezentowały dzieci z Lgoty Górnej i Koziegłówek prowadzone przez instruktora Mariusza Torbusa. Jurorzy docenili piękne głosy i wrażliwość, nagradzając małych wykonawców występujących w wielu kategoriach. Aleksandra Machura ze Szkoły Podstawowej w Koziegłówkach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii solista 10-12 lat, II miejsce zdobyła solistka Klaudia Watentekę; w kategorii zespołów wokalnych 13-15 lat pierwsze miejsce zdobył Kwartet „Miseri Cordias” z parafii pw. św. Antoniego w Koziegłówkach, a wyróżnienie w kategorii solistów lat 7-9 lat jurorzy przyznali Annie Mordalskiej z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej.
Jako solista 10-12 lat III miejsce wyśpiewał Mateusz Zygmunciak, reprezentant szkoły Braci Szkolnych, zaś wyróżnienie - Anna Kępa ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach.
Na konkurs do Polski przyjechały także dzieci ze Szkoły Podstawowej Braci Szkolnych z Bratysławy, wyróżniając się spośród wykonawców nie tylko wykonaniem pieśni w innym języku, ale także spontanicznością. Dzieci, przygotowane przez brata Jacka Chacińskiego, obok śpiewu zaprezentowały także taniec oraz krótki układ choreograficzny, zdobywając II miejsce w kategorii zespoły wokalne. Duet Juraj Mittler i Alexandre Bucykova wyśpiewał natomiast pierwsze miejsce w kategorii duetów 10-12 lat. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je duet Magdalena i Kinga Towarek ze Szkoły Podstawowej nr w Częstochowie oraz Natalia Borecka i Aneta Kuliberda ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach. W kategorii duety 13-15 lat I miejsce zdobyły Kinga i Izabela Oracz z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie, przygotowane przez mamę Edytę Oracz.
Wśród zespołów wokalnych wyróżniały się także: Zespół „Contra” z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie (III miejsce) oraz zespół wokalny z Gimnazjum w Czarnym Lesie (wyróżnienie). Zespół „Dominanta” ze Szkoły Podstawowej nr 52 prowadzony przez Lidię Jeziorowską zdobył I miejsce w kategorii zespól wokalno-instrumentalny wiek 7-9 lat, a wśród starszych dzieci (13-15 lat) na uwagę zasłużyły zespoły: „Ademus Dei” z parafii św. Stanisława BM w Myszkowie (I miejsce), Zespół wokalno-instrumentalny z parafii Marii Magdaleny w Koziegłówkach (II miejsce) i „Grupa Agi” z Zespołu Szkół w Libidzy (wyróżnienie).
Jurorzy konkursu literackiego: Jolanta Marszałek - redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, oraz Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego - wyłonili zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Do udziału w konkursie zgłoszono prace 63 dzieci. Wśród najmłodszych (7-9 lat) zwyciężył Mateusz Pieszczek ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, II miejsce zdobyła Weronika Krzyszkowska ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie, zaś III - Klaudia Podlaska ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie. Wyróżniono Karolinę Kamińską ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej oraz Agatę Hutną z Zespołu Szkół w Libidzy. W kategorii 10-12 lat nagrody otrzymali: I miejsce Alicja Grudzińska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie), II miejsce ex aeguo - Przemysław Wieckowski (Szkoła Podstawowa nr 8 w Częstochowie) oraz Angelina Gruca z Zespołu Szkół w Starokrzepicach, III miejsce zdobyła Anna Tasarz ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie, zaś wyróżnienie - Adrianna Pala ze Szkoły Podstawowej w Poraju.
Alicji Cierniak z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie przyznano pierwszą nagrodę w kategorii wiekowej 13-15 lat. II miejsce zdobył Bartłomiej Kuc z Prywatnego Gimnazjum Lingwistycznego w Częstochowie, III miejsce - Anna Thol z Gimnazjum nr 9 w Częstochowie. Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia dla: Moniki Galas z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Myszkowie, Anny Pryki z tej samej szkoły i Małgorzaty Dyderskiej z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie.
W Auli o. Kordeckiego zaprezentowano także nagrodzone prace uczestników konkursu plastycznego pt. „Jan Paweł II - wzór moralny dla młodego pokolenia”. Jury obradowało w składzie: Grażyna Kołek z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Katarzyna Sucharkiewicz z Muzeum Częstochowskiego i spośród 100 nadesłanych prac wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach. Najwięcej nagród w kategorii dzieci najmłodszych powędrowało do reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie (instruktorki Małgorzata Domańska i Lidia Grzyb). Julia Skwara zdobyła I miejsce, Szymon Przybyłowicz - II; Magdalena Ambicka - III miejsce, zaś wyróżnienia - Julia Kalinowska, Dominika Konieczna, Natalia Sławuta, oraz Aleksandra Tyrała z Zespołu Szkół w Starokrzepicach. W kategorii 10-12 lat nagrody zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, pracujące pod kierunkiem Anny Rybowicz: I miejsce - Martyna Knapczyk, II miejsce - Sebastian Heluszka. III miejsce i wyróżnienie zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Libidzy - Marta Klecha i Katarzyna Ledwoń, podopieczne Urszuli Brożek. Wyróżniono także Karolinę Maciejak ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Częstochowie.
W kategorii 13-15 lat bezkonkurencyjne były dzieci z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle, których instruktorką jest Małgorzata Radomiak. Nagrody otrzymały: I miejsce - Jagoda Moczarska, II - Agnieszka Sokołowska, III - Savanah Posyłek.
Festiwal w hołdzie Ojcu Świętemu odbywał się dzięki pracy i nauczycielek Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie Darii Lasoń, Agnieszce Nejman i Alinie Bilińskiej.
„Myślą przewodnią festiwalu jest pamięć i hołd dla Jana Pawła II - mówi organizatorka festiwalu Daria Lasoń - ale także uwrażliwienie na piękno, obcowanie ze sztuką, integracja środowiska lokalnego, zwiększenie religijnej oferty kulturalnej regionu”.
„Jest nam niezmiernie miło, że nasz festiwal cieszy się tak dużym zainteresowaniem. W tym roku do konkursów muzycznego, literackiego i plastycznego przystąpiło ponad 200 dzieci z Częstochowy i najodleglejszych jej okolic. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zgłosi się jeszcze więcej chętnych dzieci” - mówi Agnieszka Nejman.
Jako członek Jury pozwolę sobie na krótki komentarz: w konkursie muzycznym takich talentów było wiele. Wszyscy śpiewali pięknie, ale na szczególną uwagę zasługuje 12-letnia Ola Machura, która mimo młodego wieku wyróżnia się nieprzeciętną wrażliwością. Na pewno jeszcze nie raz o niej usłyszymy. Wyjątkowe były też występy duetów. Juraj Mittler i Alexandre Bucykova z Bratysławy oraz Kinga i Izabela Oracz to dzieci śpiewające na dwa głosy, czysto i pięknie brzmiące. Na uznanie i szacunek zasługuje także praca nauczycieli i zaangażowanie rodziców.
W organizację festiwalu włączyli się: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Jasna Góra, Miejski Ośrodek Kultury w Blachowni oraz Muzeum Częstochowskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 14, 7-14.

Sobota, 27 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję