Reklama

Konin

O Eucharystycznym Ruchu Młodych

Niedziela włocławska 2/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystyczny Ruch Młodych skupia w Polsce blisko 11 tys. członków w 26 diecezjach. W diecezji włocławskiej ERM działa m.in. w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Obecnie grupa liczy 40 osób - wstępują do Ruchu, by z radością służyć Jezusowi i Kościołowi. Wiele z nich, po zakończeniu formacji, pragnie pogłębiać więź z Jezusem, włączając się w szeregi oazy. Grupę prowadzi s. Daria Kwapisiewicz OSB i Anna Wojciechowska. Powołana Rada Rodziców bierze udział we wszystkich przedsięwzięciach.

Podczas spotkań ERM, które w konińskiej parafii odbywają się raz w tygodniu, młodzi ludzie poznają Jezusa jako Przyjaciela: obecnego w Eucharystii i w Piśmie Świętym. Organizowane są adoracje eucharystyczne, przedstawienia, wycieczki, imprezy, wspólne wakacje. Po zakończonym ubiegłorocznym wypoczynku letnim członkowie ERM spotkali się, by wielbić Miłosierdzie Boże, modlić się, dziękować za radośnie przeżyty czas.

Uroczystość Chrystusa Króla poprzedziły adoracja i spowiedź św. Były one przygotowaniem do odnowienia przyrzeczeń i włączenia do Ruchu nowo przyjmowanych. 25 listopada ub. r., w dniu uroczystości 19 osób otrzymało z rąk celebransa - ks. Dariusza Sieczkowskiego żółte chusty - zewnętrzny znak przynależności do wspólnoty. Uczestnicy drugiego roku otrzymali odznaczenia eucharystyczne, a rocznik trzeci - legitymacje. Dzieci przeżywały święto w podniosłym nastroju. Brały czynny udział w Liturgii, wspomagała je młodzież oazowa. Oprawę muzyczną przygotował ks. Włodzimierz Pawłowski - animator muzyczny grupy. Po Mszy św. cała wspólnota wraz z rodzicami została zaproszona na herbatę. Przed Adwentem nie zabrakło rozrywki: dzieci bawiły się na dyskotece. A ponieważ są grzeczne - nie ominął ich św. Mikołaj, wnoszący wiele radości we wszystkie młode serca.

* * *

Eucharystyczny Ruch Młodych jest organizacją międzynarodową, powstałą we Francji w 1916 r. jako Krucjata Eucharystyczna. Obecnie istnieje w wielu krajach Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Liczy ok. 3 mln członków. Do Polski przeniosła go bł. Urszula Ledóchowska. Rozwój Krucjaty przerwała II wojna światowa. Od 1960 r. Krucjata Eucharystyczna zaczęła działać jako nowy ruch i z inicjatywy papieża Jana XXIII przybrała nazwę Eucharystycznego Ruchu Młodych. ERM odrodził się w Polsce w 1970 r. W 1987 r., na prośbę przedstawicieli Episkopatu Polski, w ramach przygotowań do II Krajowego Kongresu Eucharystycznego zaczęły powstawać nowe wspólnoty.

Uroczystość Chrystusa Króla (a także Wielki Czwartek i Boże Ciało) jest patronalnym świętem ERM. Młodzi ludzie uznają Chrystusa Wodzem, Przyjacielem i Drogą. Jezus Chrystus ma swego zastępcę w osobie Ojca Świętego, dlatego każdy kolejny papież jest wodzem tej organizacji. Praca z dziećmi i młodzieżą ma na celu kształtowanie postaw chrześcijańskich. Program formacyjny ERM jest rozłożony na 4 lata. Rok I pomaga odkryć i poznać Jezusa w tajemnicach zbawienia; rok II - przyjąć naukę Jezusa, rok III - z Jezusem budować Jego Kościół, natomiast rok IV pomaga być wiernym świadkiem Jezusa Eucharystycznego. ERM opiera się na czterech zasadach: 1. Módl się; 2. Przyjmuj często Komunię św.; 3. Bądź ofiarny; 4. Bądź apostołem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko był dwukrotnie wrzucany do Wisły [część III]

2026-01-20 14:25

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Wikimedia (domena publiczna)

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o tym, co działo się z księdzem Popiełuszką między 25 a 31 października 1984, rozmawia Milena Kindziuk (część III).

- Wieloletni obrońca ustaleń Pana Prokuratora - Piotr Litka - dotarł do taksówkarza, który w jednym z filmów dokumentalnych przyznał się, że 25 października 1984 roku wieczorem był na tamie i widział, jak właśnie wtedy wrzucono ciało ks. Jerzego do Wisły. Taksówkarz dokładnie opisuje, jak 25 października na tamie we Włocławku dwaj mężczyźni wrzucili ciało do Wisły. Potem rozmówca przyznaje: „za dużo powiedziałem…Trzeba zapomnieć”. Co Pan na to? Czy ustalenia red. Litki są wiarygodne?
CZYTAJ DALEJ

Prokurator Witkowski: trzeba wznowić proces toruński w sprawie śmierci ks. Popiełuszki [część IV]

2026-01-21 12:00

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim o wynikach sekcji zwłok w interpretacji biegłych profesorów medycyny sądowej, rozmawia Milena Kindziuk (część IV).

Znane są wyniki sekcji zwłok ks. Popiełuszki przeprowadzonej w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku pod kierunkiem prof. Marii Byrdy i dr. Tadeusza Jóźwika. Biegli ci 31 października 1984 r. sporządzili ,,Protokół oględzin zewnętrznych i wewnętrznych zwłok Jerzego Popiełuszki” wydając zarazem „Opinię tymczasową” ale potem, już w trakcie śledztwa i procesu toruńskiego pojawiły się kolejne opinie, a nawet sprostowania do tych wcześniej wydanych. Jak to należy rozumieć? Która wersja jest w pełni poprawna?
CZYTAJ DALEJ

Kielce: tajemnica „ściętej” kapliczki maryjnej wyjaśniona

2026-01-22 07:12

[ TEMATY ]

Kielce

Diecezja Kielecka

Dewastacja kapliczki w Kielcach

Dewastacja kapliczki w Kielcach

Nieznanym sprawcą, który zabrał kapliczkę Matki Bożej ścinając jej słup okazał się … fundator obiektu, czyniąc to w celach renowacyjnych, ale nikogo o tym nie poinformował. Kapliczka po zabiegach naprawczych wróci na swoje miejsce przy ul. Sandomierskiej, na granicy Kielc i Domaszowic.

Zespół prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach poinformował, że ustalił dane personalne osób zaangażowanych w tę sprawę i cel zabrania kapliczki oraz przekazał deklarację, że na pewno wróci ona na swoje miejsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję