Reklama

Gdzie wszyscy lgną do Jezusa

Niedziela sandomierska 9/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Józefa - Opiekuna Rodzin w Nisku to centrum życia religijnego, społecznego i kulturalnego tego piętnastotysięcznego miasteczka. Ponad 1500 osób zaangażowało się tu w działalność trzydziestu różnych grup, wspólnot i stowarzyszeń. Niżańska parafia to prawdziwa wspólnota, wspierająca finansowo ubogie, wielodzietne rodziny i prowadząca ośrodek rehabilitacji. Dobre inicjatywy parafialnej społeczności wspiera i rozwija, a przede wszystkim sam inspiruje proboszcz - ks. prał. dr Marian Balicki. W czerwcu bieżącego roku parafia obchodzić będzie 100. rocznicę ofiarowania Niska Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
- Księdzu Prałatowi udało się życie niżańskiej parafii, jakby uśpione w czasach PRL, pobudzić - mówi Irena Ingersleben, przewodnicząca parafialnej Rady Duszpasterskiej. Pan Jezus został na nowo intronizowany w Nisku w 1997 r.
- Od samego początku, jak tylko ks. Balicki objął parafię, dużą wagę przykładał do formacji duchowej parafian - podkreśla Genowefa Surma, krajowy lider Rodzin Serca Jezusowego i Sercańskiej Rodziny Świeckich. Przejawiało się to w organizowaniu rekolekcji, dni skupienia dla różnych grup i stanów w parafii i dziewięciodniowych nowenn przed uroczystościami odpustowymi. W okresie pasterzowania ks. Balickiego ożywiony został bardzo kult ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przetrwał on od 1907 r., gdy parafia w Nisku i ziemia niżańska została zawierzona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez rodzinę hrabiów Ressèquierów. Ożywienie nastąpiło poprzez uroczyste świętowanie 90-lecia tego wydarzenia w 1997 r., peregrynację obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w parafii. Dla uczczenia jubileuszu powstały wspólnoty poświęcone czci NSPJ: Sercańska Rodzina Świeckich poszerzona o Rodzinę Serca Jezusowego. Bp Wacław Świerzawski wyraził zgodę, by centrum Rodzin Serca Jezusowego Wspólnoty Ogólnopolskiej stało się sanktuarium św. Józefa w Nisku.
Ksiądz Proboszcz zmobilizował do aktywnej działalności różne wspólnoty. - Gdy objąłem parafię w 1992 r., zastanawiałem się, jaką drogą prowadzić wiernych - mówi. - Poszukiwałem nowych form dotarcia do człowieka, zwłaszcza do mężczyzn. Św. Józef, którego kult zrodził się w Nisku pod koniec XIX wieku, jest patronem, do którego zwraca się Kościół w trudnych czasach, wzorem męża i ojca. Jako program pracy duszpasterskiej obrałem „Drogę św. Józefa”, a hasło przewodnie: „Poznać, przyjąć i naśladować Jezusa”. Wtedy powstała idea założenia w Nisku Bractwa św. Józefa i podniesienia świątyni do rangi sanktuarium. Należący do bractwa mężczyźni z Niska i okolic zawierzyli swoje rodziny św. Józefowi i tę duchowość starają się zaszczepić w innych parafiach, w diecezji, a nawet poza diecezją. Bardzo rozwinęła się pobożność maryjna przez Dziewczęcą Służbę Maryjną, oazowy Ruch Światło-Życie i ok. 30 róż różańcowych - opowiada ks. Balicki. Z jego inicjatywy, we współpracy z siostrami katechetkami, powstał z myślą o dzieciach ruch „Mały Przyjaciel św. Józefa”.
Leżała też na sercu Księdzu Prałatowi działalność parafialnej Caritas, której jest dyrektorem. Poprzez miłość miłosierną wspólnota wychodzi naprzeciw ludziom potrzebującym wsparcia materialnego, niepełnosprawnym, ubożejącym, aby wlać w nich iskierkę nadziei i wiary. Organizuje też kolonie letnie, obozy, dzięki przeprowadzanym zbiórkom pieniędzy do puszek czy szukaniu sponsorów. Diecezjalna Stacja Opieki Caritas świadczy usługi zdrowotne dla osób chorych, samotnych, prowadzi działalność rehabilitacyjną i profilaktyczną, wspierając tą pracą służbę zdrowia i opiekę społeczną w pielęgnacji chorych w domu.
- W parafii założono również Fundusz Pomocy Rodzinie, na którym środki gromadzi zarówno Ksiądz Proboszcz, jak i Caritas - wyjaśnia Stanisława Piędel, przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas. - Pieniądze pochodzą ze zbiórki pod kościołem, skarbonki kościelnej, darów od osób indywidualnych oraz ze środków parafialnych. W ten sposób razem rozwiązujemy codzienne problemy i razem wychodzimy naprzeciw różnym potrzebom parafian - mówi Pani Stanisława.
Ks. Balicki, znany w środowisku również jako poeta, jest diecezjalnym duszpasterzem środowisk twórczych. Wraz z działającym w parafii Towarzystwem Kultury Chrześcijańskiej „Logos” organizuje co roku w Nisku Tydzień Kultury Biblijnej, Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej „Chcę śpiewać Panu” oraz przegląd kolęd „Jezusowi kolędę zaśpiewam dziś”. Niżańska parafia znana jest także w regionie z organizacji koncertów, wieczorków literackich, konkursów recytatorskich oraz działalności wspólnot o charakterze artystycznym. Działa tu zespół teatralny „Logos”, zespoły muzyczne, chór parafialny, koło literackie i plastyczne oraz Dyskusyjny Klub Biblijny. W parafii wydawany jest także dwumiesięcznik „Dokąd idziesz?”, którego redakcję stanowią członkowie Towarzystwa i miejscowi nauczyciele. Elementem pogłębiania życia duchowego stał się parafialny ruch pielgrzymkowy. Program wychowawczy realizuje Oratorium św. Józefa, prowadząc świetlicę dla dzieci i młodzieży, Akcja Katolicka i inne.
- Jestem otwarty na różne pomysły, które przychodzą od ludzi świeckich - mówi ks. prał. Marian Balicki. To wszystko, co robi się w parafii, to dzieło Boże, które rodzi się we wspólnocie. Gdy spotykamy się i rozmawiamy, wtedy rodzą się inicjatywy: ktoś rzuci hasło, potem to się podejmuje i rozważa, jak to zrealizować. Myślę, że Pan Bóg działa trochę i przeze mnie, ale raczej przez ludzi, którzy mają wiele ciekawych pomysłów czy to w dziedzinie dobroczynnej, kulturalnej, czy turystyczno-sportowej. - Jakie zmiany zaszły w parafii w ciągu ostatnich lat? - zastanawia się ks. Balicki. Trudno to tak ująć do końca, ale widzę, ile przy parafii skupia się młodzieży. To ewenement, że mamy ok. 80 lektorów, bardzo wielu ministrantów czy uczestników spotkań oazowych. Mnóstwo dziewcząt - od tych najmniejszych do starszych - angażuje się w Dziewczęcą Służbę Maryjną, spora grupa dzieci z ruchu „Mały Przyjaciel św. Józefa” chce naśladować św. Józefa. Widać jak dzieci i młodzież lgną do Pana Jezusa. Mają swoją Eucharystię w piątek wieczorem i w niedzielę o 9.00 rano. Ogrom młodzieży przystępuje do spowiedzi pierwszopiątkowej, czyli przybliża się do Pana Jezusa. Atmosfera, która wytworzyła się u nas, przenosi się na relacje w mieście, w szkołach. Jeśli chodzi o relacje międzyludzkie, to widzę, jak zmieniają się one w odniesieniu do ludzi chorych, odwiedzając ich w pierwsze piątki, można posłuchać, ile dobra świadczą im wolontariusze z Caritas. Jakże cieszą się rodziny, zwłaszcza wielodzietne, które znajdują tam zrozumienie i otrzymują pomoc. Jak zauważa Ksiądz Proboszcz, o wiele mniej ludzi było dawniej na nabożeństwach niż teraz, choć dotarcie do człowieka, do jego serca z Bożą Ewangelią jest obecnie o wiele trudniejsze.
- Chciałbym, żeby ta parafia była prawdziwie Bożą wspólnotą i zarazem taką ludzką, braterską, gdzie ludzie są dla siebie bliscy - mówi ks. Balicki. - Ale czy to się udaje? Tą drogą chcemy iść, dlatego mamy program duszpasterski „Droga św. Józefa” i „O świętość Kościoła w nas”. To jest nasz program, który my, kapłani i siostry służebniczki, chcemy realizować razem ze świeckimi. Jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, ważna jest umiejętność postrzegania człowieka, wrażliwość na ludzkie sprawy, dzięki której można tego człowieka bardziej zrozumieć i szukać sposobów dotarcia do niego. - Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że dzisiaj ludzie odbierają bardzo wiele słów, ale ze słowem potrzebują świadectwa. Jeżeli potrzebują głosicieli, to takich, którzy są autentycznymi świadkami dzielącymi się Bożą miłością, wiarą i troską o człowieka, który też potrzebuje czegoś więcej, nie tylko samego chleba.
Od października ub.r. trwają w Nisku roczne przygotowania do obchodów stulecia zawierzenia miasta Sercu Pana Jezusa. Rozpoczęły się rekolekcjami prowadzonymi przez ks. Józefa Gawła, moderatora krajowego Rodzin Serca Jezusowego, następnie dziewięciomiesięczną nowenną. W okresie Wielkiego Postu kolejne rekolekcje poprowadzi o. Jan Mikrut, redemptorysta. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 15 czerwca br. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matko Boża Pocieszenia, módl się za nami...

2024-05-12 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Mateusz Góra

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Obraz, przed którym chcemy dziś się zatrzymać, nie jest obrazem oryginalnym. Ten pierwotny obraz był późnogotycki, namalowany temperą na desce.

Rozważanie 13

CZYTAJ DALEJ

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

[ TEMATY ]

odpusty

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

O UZYSKANIU ODPUSTU PODCZAS ZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU ROKU 2025 OGŁOSZONEGO PRZEZ JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ PAPIEŻA FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję