Reklama

Polska

Prymas Polski przełamał się opłatkiem z księżmi seniorami

Prymas Polski przełamał się 19 grudnia opłatkiem z księżmi seniorami oraz wszystkimi podopiecznymi i pracownikami Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów. W tej wspólnocie abp Wojciech Polak świętował też swoje 55. urodziny.

[ TEMATY ]

prymas Polski

opłatek

prymas

Bożena Sztajner/Niedziela

Doroczne spotkanie rozpoczęła modlitwa i przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju, które do Domu Księży Seniorów przynieśli tradycyjnie harcerze ze swoim kapelanem ks. Wojciechem Orzechowskim. Życzenia wszystkim domownikom, pracownikom i gościom złożył dyrektor ADKS ks. Karol Świderski.

„Dzisiejszy dzień jest jednym z najszczęśliwszych dni w naszym domu. Spotykamy się po to, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia, ale spotykamy się przede wszystkim po to, aby Nowonarodzony stanął między nami. Abyśmy mimo chorób, zmartwień, wszystkich ułomności mogli ponownie doświadczyć świeżości i nadziei, jakie przynosi przychodzący Bóg. Dziś w sposób szczególny widzimy, że nie jesteśmy sami, że nie musimy liczyć tylko na siebie” – mówi ks. Świderski.

Podziel się cytatem

Reklama

Życzenia wszystkim obecnym złożył także abp Wojciech Polak, który tego dnia świętował swoje 55. urodziny. Wskazując na ustawiony już przy ołtarzu żłóbek podkreślił, że Boże Narodzenie nie jest jedynie tkliwą pamiątką czy piękną tradycją. Jego sens znacznie przekracza to, co próbujemy w jasełkowych obrazach odtwarzać. To Wydarzenie, które dzieje się tu i teraz. Bóg przychodzi. Jest pośród nas. Jest w swoim Słowie, jest na ołtarzu pod postacią chleba i wina, przychodzi w drugim człowieku, który jest obok nas.

„On potrzebuje naszych serc, naszych rąk, naszych oczu, naszych otwartych dłoni. On się nami posługuje. Myślę, że w tym domu, gdzie tak wiele jest służby, gdzie tak wiele jest wzajemnego oddania i wspomagania jeden drugiego, gdzie tak wiele jest wzajemnej ofiary, w tym domu to przychodzenie Boga w drugim człowieku jest codziennym wydarzeniem” – mówił abp Polak.

Podziel się cytatem

Prymas podziękował też za urodzinowe życzenia przyznając, że dzień ten to przede wszystkim święto jego rodziców, bo przecież ich miłość dała mu życie i o nich szczególnie w tym dniu pamięta i za nich się modli.

W świątecznym spotkaniu w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów uczestniczyli zarówno kapłani w nim mieszkający, jak i księża seniorzy z całej archidiecezji. Obecni byli także: bp Krzysztof Wętkowski i abp senior Józef Kowalczyk, gnieźnieńscy proboszczowie, kapłani z instytucji centralnych, przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, a także klerycy gnieźnieńskiego seminarium, którzy dom księży seniorów regularnie odwiedzają.

2019-12-19 15:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dokument „Ojciec i Pasterz - Kardynał Stefan Wyszyński” - emisja 8 września w TVP1

We wtorek 8 września o godz. 21.00 TVP 1 wyemituje film dokumentalny „Ojciec i Pasterz - Kardynał Stefan Wyszyński”, poświęcony osobie i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Jego twórcy odbyli dziesiątki rozmów, spotykając się głównie z osobami, które znały osobiście przyszłego błogosławionego.

„Ojciec i Pasterz - Kardynał Stefan Wyszyński" to unikalny dokument poświęcony osobie i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Prace nad jego realizacją trwały prawie 3 lata. Twórcy przejechali tysiące kilometrów, odbyli dziesiątki rozmów, spotykali się głównie z osobami, które znały Prymasa osobiście. Z czasem te rozmowy rozszerzono także o osoby, które spuścizną Prymasa Tysiąclecia zajmują się zawodowo.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję