Reklama

Polska

Prymas Polski do rzeczników prasowych: empatia, kompetencja i stały kontakt

O wspieraniu ofiar wykorzystania seksualnego mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas trwających w Konstancinie-Jeziornej warsztatów rzeczników prasowych i pracowników instytucji kościelnych. „Chodzi o to, by osoby ujawniające przestępstwo miały pewność, że czynią dobrze, że działają dla dobra, a nie na szkodę Kościoła” – podkreślił.

[ TEMATY ]

rzecznik

abp Wojciech Polak

prymaspolski.pl

Metropolita gnieźnieński był jednym z prelegentów drugiego dnia szkolenia (26 listopada) zorganizowanego w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej dla diecezjalnych i zakonnych rzeczników prasowych oraz pracowników biur prasowych i instytucji kościelnych. W swoim wystąpieniu nt. wspierania osób pokrzywdzonych, obok przypomnienia obowiązujących w tym zakresie kościelnych wytycznych, podzielił się osobistymi refleksjami i doświadczeniem ze spotkań z ofiarami.

„Dokumenty są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby zostały wcielone w życie” – stwierdził abp Polak, wskazując, że w kontaktach z osobami pokrzywdzonymi potrzeba delikatności i empatii, ale potrzeba też kompetencji, wiedzy, zainteresowania i podtrzymania kontaktu, tak, aby osoby pokrzywdzone nie miały poczucia, że zostały pozostawione same sobie, że ich sprawę „zamieciono pod dywan”. Niezwykle ważne jest także – wskazał Prymas – aby ofiary miały pewność, że ujawniając przestępstwo czynią dobrze.

Reklama

„Znamy z przekazów medialnych osoby, które ujawniły przestępstwo i które teraz procesują się z Kościołem. Te sprawy są głośne. Ale jest grupa osób, które zmagają się z tym traumatycznym doświadczeniem w milczeniu, które są we wspólnocie Kościoła i które zadają sobie pytanie, czy ujawniając przestępstwo nie zaszkodzą Kościołowi? One muszą mieć pewność, że nie tylko nie szkodzą, ale wręcz działają dla dobra Kościoła. Jeśli my sami nie będziemy w to wierzyć, jeśli nie damy im tego do zrozumienia, to one będą cierpieć jeszcze bardziej” – mówił abp Polak.

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wielokrotnie podkreślał potrzebę szczególnej delikatności, zwłaszcza w kontaktach z pokrzywdzonymi małoletnimi. Zwracał uwagę zarówno na przebieg, jak i miejsce rozmowy z ofiarami. Jak przyznał, w archidiecezji gnieźnieńskiej to osoba zgłaszająca się do delegata biskupa wybiera miejsce, gdzie chce się z nim spotkać.

„W tym pierwszym kontakcie musimy być bardzo otwarci. Nie możemy nikogo wezwać do kurii, wymagać, by się stawił. To nie może wyglądać jak proces, jak przesłuchanie” – wskazał Prymas.

Reklama

Podkreślił też konieczność podtrzymywania tego kontaktu, informowania ofiary o przebiegu sprawy i nade wszystko udzielenia koniecznej pomocy.

„Tutaj wszystko zależy od tej pierwszej rozmowy. Trzeba pamiętać, że pomoc zaczyna się już w chwili zgłoszenia i musi być kontynuowana tak, jak jest to konieczne. Karygodne jest pozostawienie osób pokrzywdzonych, często rozbitych i cierpiących, samym sobie. Kwestia pomocy jest bezdyskusyjna i nie ma znaczenia, czy sprawca żyje czy nie” – zaznaczył Prymas dodając, że nie do przecenienia jest tu także pomoc duchowa.

Uczulał uczestników szkolenia na konieczność wyjaśniania procedury i informowania pokrzywdzonych o podejmowanych krokach kościelnych i prawnych. Nic nie powinno odbywać się bez ich pełnej świadomości w tym zakresie.

„Zgłoszenie następuje do działającego w każdej diecezji delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, ale ordynariusz diecezji również powinien być otwarty i przygotowany do takiego spotkania zawsze jeśli będzie taka prośba ze strony osoby pokrzywdzonej” – podkreślił.

Apelował też, by w obliczu medialnego szumu nie podnosić dodatkowo temperatury niewłaściwymi czy wręcz szkodliwymi działaniami, zwracając uwagę na konieczność podejmowania ich nie tyle w trybie doraźnym, co systemowym.

Na koniec wyjaśnił krótko założenia powołanej niedawno przez biskupów Fundacji św. Józefa, która zajmować się będzie m.in. pomocą ofiarom przestępstw seksualnych.

Warsztaty medialne w Konstancinie-Jeziornej zorganizowano już po raz piętnasty. Uczestniczą w nich rzecznicy diecezji i zgromadzeń zakonnych, pracownicy biur prasowych i instytucji kościelnych.

W czasie trzydniowego spotkania (25-27 listopada) poświęconego komunikacji kryzysowej uczestnicy szkolenia poznają pracę mediów, uczą się efektywnie zarządzać informacją i działać w sytuacjach trudnych i podbramkowych. Wśród prelegentów, obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka jest także dyrektor Centrum Ochrony Dziecka o. Adam Żak SJ, red. Bogdan Rymanowski z Telewizji Polsat, ks. dr Piotr Studnicki z Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej WP oraz ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Obecny jest także rzecznik KEP ks. dr Paweł Rytel-Andrianik oraz jego poprzednik na tym stanowisku ks. dr hab. Józef Kloch, który wraz z dr hab. Moniką Przybysz z UKSW i o. Janem Szewkiem OFM Conv są organizatorami dorocznych warsztatów rzeczników prasowych.

2019-11-26 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Noc Świętych z udziałem Prymasa Polski

[ TEMATY ]

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Noc Wszystkich Świętych

Bernadeta Kruszyk

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Święty Brat Albert Chmielowski był patronem i bohaterem XIII Nocy Świętych w Gnieźnie, w której wziął udział abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych odbyło się także w kilkunastu innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wybór założyciela zgromadzeń albertyńskich na patrona Nocy Świętych wpisał się w trwający właśnie rok św. Brata Alberta. Jego dzieło i najważniejsze przesłanie, aby kochać bliźniego swego jak siebie samego nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce przypomnieli uczniowie gnieźnieńskiego Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”.

CZYTAJ DALEJ

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję