Reklama

Lublin, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dotknąć serca Kościoła

W niedzielę 30 kwietnia br. parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lublinie przeżywała wizytację kanoniczną, której dokonał abp Józef Życiński. Wierni powitali Pasterza w progu świątyni po staropolsku, chlebem i solą, a w imieniu wszystkich parafian przemawiał prof. Stanisław Olczak.

Niedziela lubelska 22/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz ks. kan. Janusz Bogdański złożył przewidziane prawem sprawozdanie ze stanu parafii. Liczy ona ok. 3 tys. rodzin. Tylko nieliczne z nich należą do wyznań niekatolickich. Mieszkańcy parafii tworzą żywy Kościół, czego znakiem jest materialna świątynia wybudowana i systematycznie upiększana dzięki ofiarności parafian. W pracy duszpasterskiej nie chcemy rezygnować także z tych osób, które stoją na uboczu życia Kościoła. Na terenie parafii działają przedszkola, dwie szkoły podstawowe, gimnazjum, liceum i zespół szkół. Katechizację dzieci i młodzieży prowadzą księża, siostry zakonne i katecheci świeccy. Dzieci gromadzą się ponadto w Kółkach Różańcowych, Oazie i scholi „Boże nutki”, młodzież - w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i Wspólnocie Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. W parafii działają następujące wspólnoty dorosłych: Rodzina Różańcowa, Rycerstwo Niepokalanej, Legion Maryi, Kościół Domowy, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy, Towarzystwo Przyjaciół KUL, chór parafialny, zespół charytatywny. Duszpasterzami są: proboszcz - ks. kan. Janusz Bogdański, wikariusze - ks. Andrzej Woch, ks. Kazimierz Myszka, ks. Józef Hałabis, ks. Wojciech Różyk. W parafii mieszkają ponadto: ks. Antoni Nadbrzeżny, ks. Marek Wisiński, ks. Edward Pudełko, ks. Wojciech Gorajski, ks. Antoni Gorzandt. Z kapłanami współpracuje wiele osób, które na co dzień troszczą się o funkcjonowanie parafii, o kościół, bibliotekę, dom parafialny.
Uroczystą Mszę św. sprawował Ksiądz Arcybiskup w koncelebrze proboszcza i kapłanów związanych z parafią. Zgromadziła się szczególnie młodzież oraz wychowawcy i nauczyciele. „Trzeba uświadomić sobie, że odpowiedzialność za Kościół przejmuje to pokolenie, które pamięta styl Jana Pawła II i tym stylem pragnie się kierować. Kościół wiąże z wami wielkie nadzieje - mówił Pasterz. - Każde pokolenie potrzebuje pewnych symboli i wyzwań; wam pozostanie świadectwo Papieża Polaka, którego nauczanie powinno pozostać w waszych sercach jako coś zobowiązującego. Życzę, byśmy umieli wybierać styl, w którym to, co wyraża być, jest ważniejsze od mieć, bo nieraz pogoń za mieć sprawia, że stajemy się niewolnikami nieistotnych rzeczy, a nie potrafimy naśladować świętych”. Kolejna Msza św. była sprawowana w intencji chorych, samotnych, starszych, emerytów i bezrobotnych. „Chrystus Zmartwychwstały mówi: „Pokój wam!” Msza św. ma być odnajdywaniem wewnętrznego pokoju w czasach, które mają swoje niepokoje, lęki, obawy o jutro. Obok nas jest tyle osób, które cierpią, zmagają się ze swoim niewidzialnym krzyżem. Trzeba je objąć modlitwą, okazać życzliwość. Błędne jest koncentrowanie się na naszych ranach. Chrystus każe Apostołom dotykać swoich ran po męce i w tym dotknięciu odnajdują siłę, rozpoznając Boga i Pana” - mówił Metropolita.
Dzieci również spotkały się z Księdzem Arcybiskupem, uczestnicząc w Mszach św., podczas których odnowiły przyrzeczenia chrzcielne i otrzymały specjalne błogosławieństwo. W kazaniu Metropolita zwrócił się do rodziców: „Ten czas to serce, które inwestujecie teraz w wasze dzieci, będzie wydawać później owoce w ich dojrzałej, odpowiedzialnej postawie. Rozłąka, wyjazd w poszukiwaniu pracy sprawiają, że kontakty emocjonalne zanikają, ważne jest więc, by dobrze wykorzystać czas, gdy rodzina jest razem”. Ksiądz Arcybiskup wręczył dyplomy i nagrody w konkursie plastycznym „Jan Paweł II w oczach dziecka”, zorganizowanym przez s. Samuelę Grygo wśród uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Pierwsze miejsce zajęły Paulinka Wójtowicz i Małgosia Kruk. Po południu Ksiądz Arcybiskup spotkał się na krótkiej modlitwie z chorymi w Okręgowym Szpitalu Kolejowym. Następnie odwiedzał kapłanów w ich mieszkaniach. Msza św. zgromadziła przedstawicieli wszystkich wspólnot modlitewnych i apostolskich działających w parafii. Jako symbol świadomości misyjnej wiernych ofiarowano ornat - dar na cele misyjne. Ksiądz Arcybiskup wezwał do troski o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Wyraził nadzieję na pogłębienie więzi wiernych z kapłanami. Podziękował za światło i nadzieję, które wnoszą w parafię wspólnoty modlitewne.
Na Mszy św. kończącej wizytację Ksiądz Arcybiskup poświęcił organy, aby rozbrzmiewały ku chwale Najwyższego i „porywały nasze serca ku Bogu”. Jak wiele piszczałek łączy się w harmonijne akordy, tak my, członkowie Kościoła, powinniśmy się jednoczyć we wzajemnej miłości braterskiej i w śpiewie uwielbienia Trójcy Przenajświętszej. Ciekawa jest historia organów w naszej świątyni parafialnej. Do budowy instrumentu wykorzystano organy pochodzące z drewnianego kościoła. Uzupełniono głosy piszczałkami z instrumentu, który częściowo otrzymaliśmy z Dortmundu. Nowy prospekt zaprojektował Jerzy Durakiewicz, a całość przedsięwzięcia przeprowadziła firma organmistrza Andrzeja Madeja z Lublina. Po długiej, ponad rocznej rozbudowie, organy służą chwale Bożej i cieszą uszy wiernych. Po poświęceniu instrumentu miał miejsce koncert w wykonaniu Elżbiety Charlińskiej z KUL-u.
Abp Józef Życiński głosił słowo Boże, sprawował Msze św., spowiadał i udzielał Komunii św., błogosławił dzieci, spotkał się z parafialną radą duszpasterską, z katechetami i nauczycielami, z rodzicami księży pochodzących z naszej parafii, ministrantów i scholi oraz ze wspólnotami formacyjnymi i stowarzyszeniami pracy apostolskiej. Podziękował za oznaki duchowego piękna, jakie w życie Kościoła wnoszą wspólnoty. Dwie osoby z naszej rodziny parafialnej: Stanisława Kazimierska i Stanisław Olczak zostały odznaczone medalem „Lumen mundi”, jako wyraz uznania za długoletnią pracę na rzecz parafii.
Podsumowując dzień wizytacji, Ksiądz Arcybiskup powiedział: „W czasie tej wizytacji dotykaliśmy serca Kościoła, czuliśmy rytm modlitwy. Dziękuję Wam za te znaki duchowego piękna”. Podkreślił, że spotkanie ze świadkami wiary podnosi na duchu. Wezwał do tego, by chrześcijanie byli „świadkami wartości z innego świata, w świecie, który goni za pieniądzem i sukcesem, by przemienieni w ludzi nowych nieśli światu światło nadziei”. Za słowa pouczenia apostolskiego i ojcowskiej zachęty do wyznawania wiary i prowadzenia chrześcijańskiego życia podziękowali przedstawiciele parafii Izabela Pilipczuk i Ryszard Wiechnik: „Wielką radością jest mieć takiego pasterza w osobie Księdza Arcybiskupa, który słynie w kraju i poza jego granicami jako orator, kaznodzieja i stylista, który odczarowuje słowa, nadając im odpowiednią wagę, otrząsając je z pustych, rutynowych skojarzeń. Dziękujemy za wielką życzliwość, za obecność i mądrą troskę o sprawy Kościoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję