Reklama

Kościół

Kard. Koch: ewangelizacja wymaga inkulturacji, ale także oczyszczenia kultury

„Inkulturacja Ewangelii jest niezbędną częścią ewangelizacji, ale wymaga również rozeznania, co w tej kulturze może wymagać oczyszczenia” - powiedział w wywiadzie dla telewizji EWTN przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - kard. Kurt Koch. Szwajcarski purpurat kurialny uczestniczy z urzędu w Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii.

[ TEMATY ]

Synod dla Amazonii

Kard. Kurt Koch

Kard. Kurt Koch

Kard. Koch zauważył, że nie wszystko w innych kulturach jest dobre. „Istnieją różne wyzwania i problemy i musimy mieć wyraźne rozeznanie ducha tego, co możemy zaakceptować i przyjąć z tych kultur dla lepszego zrozumienia Ewangelii; z drugiej strony musimy coś w tej kulturze oczyścić” – stwierdził. Wyraził przekonanie, że w auli synodalnej wiele mówiono o inkulturacji, zapominając o oczyszczeniu kultur. Jednocześnie wyznał, że zadał w swojej grupie językowej pytanie o to, jakie elementy kultury amazońskiej wymagają oczyszczenia, lecz nie otrzymał jasnej odpowiedzi.

Reklama

Przy tej okazji agencja CNA przypomina stwierdzenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, gdzie czytamy iż: „Zadanie misyjne wymaga cierpliwości. Zaczyna się od głoszenia Ewangelii ludom i grupom, które jeszcze nie wierzą w Chrystusa; jest kontynuowane przez zakładanie wspólnot chrześcijańskich, aby stawały się «znakami obecności Bożej w świecie», oraz przez zakładanie Kościołów lokalnych; rozwija proces inkulturacji, aby wcielać Ewangelię w kultury narodów” (n. 854).

Ponadto Katechizm stwierdza, że „Jest rzeczą właściwą, by celebracja liturgiczna dążyła do wyrażania się w kulturze narodu, w którym znajduje się Kościół, nie uzależniając się jednak od niej. Z drugiej strony sama liturgia rodzi i formuje kultury” (n. 1207).

Czytamy tam również, że „Liturgia Kościoła przyjmuje, integruje i uświęca elementy stworzenia i kultury ludzkiej, nadając im godność znaków łaski, nowego stworzenia w Jezusie Chrystusie” (n. 1149).

2019-10-24 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Bossi: wołanie Papieża o społeczną sprawiedliwość umacnia nas

[ TEMATY ]

Franciszek

Amazonia

Synod dla Amazonii

youtube.com

Papież widzi nie tylko miejsce, ale prawdziwe osoby, ludy tubylcze, wspólnoty zakonne, które tam żyją. Stąd, jak powiedział kard. Michael Czerny, napisał prawdziwy list miłosny skierowany do serca Amazonii. Tak o najnowszej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia mówi posługujący od 12 lat w tamtej części świata prowincjał kombonianów.

O. Dario Bossi podkreślił, że wszystkie cztery wielkie marzenia, o których pisze Franciszek, tworzą pewną całość. Odnoszą się do nawrócenia. Aby bowiem móc marzyć trzeba najpierw zmienić sposób postrzegania rzeczy. Zwrócił także uwagę na potrzebę przemian społecznych i ekologicznych, o których pisze Papież.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację

Każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie - powiedział premier Mateusz Morawiecki po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych. Jak dodał, spodziewane są dalsze próby destabilizacji na granicach Polski i Litwy z Białorusią.

W piątek w Warszawie pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Litwy Ingridy Szimonyte odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Podczas wspólnej konferencji prasowej premierów, Morawiecki podkreślił, że odbyły się one 17 września, czyli w 82. rocznicę inwazji Związku Radzieckiego na Polskę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję