Reklama

Polska

O. Catalamessa do seminarzystów: trzeba szukać chwały Chrystusa

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Bożena Sztajner

„Kościół potrzebuje nieustannej Pięćdziesiątnicy, ognia w sercu, słowa pełnego żaru i proroctwa w spojrzeniu” - mówił o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie do seminarzystów z całej Polski, którzy pielgrzymują na Jasną Górę.

Przed konferencją o. Cantalamessy ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, w swoim słowie podkreślił znaczenie modlitwy Maryi „Magnificat”. - To pieśń o Bogu w życiu Maryi - mówił ks. Stoś.

Reklama

„Jesteśmy na pielgrzymce po to, żeby nie opowiadać o sobie, ale żeby wspólnie opowiadać o Bogu w naszym życiu, by uczyć się od Maryi jak wielkie rzeczy Bóg uczynił w naszym życiu”- kontynuował ks. Stoś.

Uczestników IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych powitał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Powołania są znakiem łaski nadziei budowanej na wierze - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „powołania są sprawdzianem żywotności chrześcijańskiej naszych diecezji, parafii i rodzin”.

Reklama

Abp Depo zaapelował o modlitwę o nowe powołania kapłańskie, by „Polska nie przestała być ziemią powołań kapłańskich”.

W konferencji o. Raniero Cantalamessa podkreślił, że „potrzebujemy Ducha Świętego”. Nawiązując do Soboru Watykańskiego II stwierdził, że to wydarzenie „było nową Pięćdziesiątnicą dla Kościoła”.

Odnosząc się do sceny Zesłania Ducha Świętego opisanej przez Dzieje Apostolskie o. Cantalamessa pytał seminarzystów, chcecie idei o Duchu Świętym czy Ducha Świętego. – Odpowiedź znajduje się w waszym sercu - mówił o. Cantalamessa.

Kaznodzieja Domu Papieskiego przypomniał że „już jesteśmy w czasie Pięćdziesiątnicy”. - My teraz jesteśmy uczniami w Wieczerniku z Maryją w oczekiwaniu na Ducha Świętego - mówił o. Cantalamessa.

O. Raniero Cantalamessa zaznaczył, że „Jezus szuka twarzy gotowych na przyjęcie Jego Ducha”. Nawiązując do dzieła św. Augustyna „O Państwie Bożym” kaznodzieja z Watykanu podkreślił, że „ w świecie dzisiejszym są dwa miasta”. – Jest miasto Szatana, miasto Babel, które zbudowane jest na miłości własnej, na szukaniu własnej chwały. Jest też miasto Boga, którego początek był w dniu Pięćdziesiątnicy, a które buduje się na miłości i na chwale Bożej - mówił o. Cantalamessa.

„Jeśli pracujemy dla własnej chwały, zaszczytów w Kościele, kariery, to pracujemy dla miasta Babel. Jeśli natomiast pracujemy dla miłości Chrystusa, to pracujemy w mieście Boga” - kontynuował o. Cantalamessa.

Zwracając się do zebranych alumnów, zwrócił uwagę na to, że „zadaniem kapłana jest praca na chwałę Boga.” – Musicie widzieć cel waszych studiów nie w karierze, ale w pracy dla Boga. Proszę, byście powiedzieli: „Ja nie szukam swojej chwały, ja szukam chwały Chrystusa”. Kiedy stąd wyjdziecie miejcie twarz, która zmusi świat do wiary w Boga – wołał o. Raniero.

O. Cantalamessa, przypominając również, że „pierwszym impulsem, jaki daje Duch Święty, jest głoszenie Jezusa”, zaapelował do seminarzystów, by „Jezus nie był zbiorem doktryny, ale niech będzie Żywym Panem”. – Trzeba przejść od dogmatów chrystologii do Chrystusa – mówił o. Cantalamessa.

Następnie po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Po adoracji blisko 3 tys. seminarzystów wyruszyło w procesji maryjnej z kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na Jasną Górę. W trakcie procesji alumni rozważali tajemnice światła Różańca Świętego. Procesji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Po procesji o godz. 13.00 na placu przed szczytem Jasnej Góry rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Homilia o. Cantalamessy do obejrzenia TUTAJ

2013-04-17 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnów swą wiarę – seminarium w Wołowie

Na 5-tygodniowe Seminarium Odnowy Wiary zaprasza wszystkich parafia św. Wawrzyńca w Wołowie.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”

2022-01-17 15:30

[ TEMATY ]

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”

M.K.

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego będzie zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

10-letni Filip, który zwyciężył na festiwalu kolęd w Będzinie, marzy o karierze operowej

10-letni Filip Płażalski, który zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, marzy o karierze operowej. Jak na chłopca, ma wyjątkowo wysoki głos, który wymyka się schematowi – mówi odkrywczyni jego talentu i trenerka wokalna Agnieszka Szpargała.

"Nic, tylko szlifować dalej ten diamencik" – powiedziała w rozmowie z PAP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję