Reklama

Polska

Kard. Piacenza przewodniczył Mszy św. podczas pielgrzymki seminarzystów

[ TEMATY ]

pielgrzymka

klerycy

Sztajner Bożena

„Uczniowie z Euamus, którzy rozpoznają Chrystusa połamaniu chleba, muszą poddać się rzeczywistości przemiany” - mówił w homilii kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, który 17 kwietnia przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze z racji IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych.

Mszę św. z kard. Piacenza koncelebrowali m. in. abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba, bp Grzegorz Ryś oraz księża wychowawcy w polskich seminariach duchownych.

Reklama

W homilii kard. Piacenza podkreślił, że „serce zmęczone, pozbawione nadziei i zakryte w światowych granicach, takie serce nagle pod wpływem spotkania z Chrystusem dostaje dar wzajemności” – Przebywanie przy Chrystusie determinuje tożsamość uczniów Chrystusa - mówił kard. Piacenza.

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa przypomniał seminarzystom, że „w tożsamości kapłańskiej zawiera się przyszłość i szczęście”. - Ta tożsamość jest równocześnie instytucjonalna i charyzmatyczna. Jest instytucjonalna, bo zostaje udzielona przez włożenie rąk biskupa w nieprzerwanej sukcesji apostolskiej, która pozwala nam dojść aż do kolegium Dwunastu Apostołów. Jest też charyzmatyczna, gdyż jest owocem nieustannego działania Ducha, który od pięćdziesiątnicy, aż do kresu historii kształtuje oblicze Kościoła, jako komunii dla misji. – mówił prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

„Tożsamości kapłańskiej nie buduje się, ani nie da się zbudować ludzkimi rękami, ona jest darowana i wymaga przyjęcia. Sekret autentycznej realizacji powołania polega więc na radykalnej wierności tej tożsamości, którą Chrystus nam daje, i która powoduje dzisiaj tak samo jak 2 tysiące lat temu intensywne pałania serca w piersi”- kontynuował hierarcha.

Reklama

Kard. Piacenza podkreślił, że kapłani „są posłani, by służyć ludziom zwłaszcza ubogim i tym, którzy nie mają jeszcze radości poznania Chrystusa”. - Wasze „tak”, najdrożsi przyjaciele, nie powinno być czysto intelektualne, ale wymaga zaangażowania całej waszej egzystencji w tej gotowości oddania życia, która jest nieodzownym elementem tożsamości dobrego pasterza. Wasze życie nie będzie ani szczęśliwe, ani owocne, jeśli nie będzie autentyczne – zwrócił się do seminarzystów kard. Piacenza.

„Ten, kto jest powołany do kapłaństwa, musi wiedzieć, że czekają go gwoździe, które przebiją ręce i nogi. Przebite ręce, które będą konsekrować chleb w ciało Chrystusa i odpuszczać grzechy, a nogi będą zmęczone nieustanną wędrówką, by głosić Ewangelie wszystkim ludziom” - kontynuował kard. Piacenza - Chrystus ogołocony na krzyżu jest więc nieodzownym wzorem naszego kapłaństwa – dodał hierarcha.

W homilii kard. Mauro Piacenza zwrócił uwagę na realizację cnoty ubóstwa, która „oznacza oderwanie się dobrowolne od własnej woli, oderwanie od naturalnych uczuć i realizację czystości oraz oderwanie od przywiązania do dóbr ziemskich”.

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zachęcił seminarzystów, by w swoim życiu realizowali zasadę św. Benedykta: „Nic nie przedkładać nad miłość Chrystusa” – Ta zasada winna charakteryzować całą formację i kształtować sumienie - mówił kard. Piacenza.

Purpurat podkreślił również prymat formacji duchowej i duszpasterskiej. – Wymaga tego rozwinięta sekularyzacja, jak również rzeczywistość kościelnej odnowy - mówił kard. Piacenza.

„Niebezpieczeństwo, jakie rodzi się bez sfery duchowej, to wyjałowione serce” - przypomniał kard. Piacenza słowa papieża Franciszka.

Na zakończenie Mszy św. słowo do seminarzystów skierował nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore. - Stajecie się nadzieją Kościoła i nadzieją nas, kapłanów” – podkreślił abp Migliore.

„Bądźcie w dzisiejszym świecie żywymi świadkami radości, którą daje nam Chrystus, i która jest prawdziwym narzędziem nowej ewangelizacji” - kontynuował nuncjusz apostolski w Polsce.

Do zgromadzonych seminarzystów zwrócił się również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz: - To od waszej wiary, od zaufania Chrystusowi, od waszej miłości zależeć będzie tak wiele w Kościele w Polsce, i w całym dziele nowej ewangelizacji – mówił kard. Nycz.

Na zakończenie pielgrzymki seminaria w Polsce zawierzył Matce Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa, Jedynego i Wiecznego Kapłana, przyjmij ten tytuł, którym Cię obdarzamy, by oddać cześć Twemu macierzyństwu. Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołań i przylgnąć do Twojego Syna” - wołał abp Depo.

2013-04-17 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowa Pielgrzymka do Rzymu

Niedziela przemyska 47/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

pielgrzymka

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, kiedy myślałem o Pielgrzymce Narodowej do Rzymu, uświadomiłem sobie, że Pan Bóg obdarowuje nas takimi łaskami, których dawno już Polska i świat nie doświadczyły. Chciałbym zapytać Księdza Arcybiskupa o ten dar, jakim była Pielgrzymka Narodowa z okazji Roku Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję