Z inicjatywy Krajowego Instytutu i Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej, w dniach 18 i 19 lutego br. odbyło się Ogólnopolskie Szkolenie Liderów tego Stowarzyszenia w Domu Rekolekcyjnym na Bielanach w Warszawie. Prowadził je ks. prał. Józef Niżnik, asystent kościelny AK Archidiecezji Przemyskiej. W szkoleniu uczestniczyło ok. 100 osób, w tym delegaci z diecezji zamojsko-lubaczowskiej: ks. Krzysztof Świta, diecezjalny asystent AK, Adam Kułaj, prezes DIAK, Jolanta Niedźwiedzka, prezes Parafialnego Oddziału AK w Tomaszowie Lubelskim i Andrzej Juszczak, prezes POAK z Jarosławca.
Szkolenie było okazją do podzielenia się wzajemnymi doświadczeniami w zakresie tworzenia i funkcjonowania POAK. Okazało się, że nie wszyscy członkowie AK, a nawet duszpasterze - asystenci kościelni, znają istotę Akcji Katolickiej, jej zadania i cele.
Praca w Akcji Katolickiej - jak sugerował ks. Niżnik - powinna rozpocząć się od tego, aby kandydaci i członkowie AK zbliżyli się do Jezusa i związali się ściśle z Kościołem hierarchicznym. Jest to fundamentalny warunek wszelkich działań w Akcji Katolickiej. Ci, którzy mają innych prowadzić do Boga, muszą najpierw sami Boga odkryć i głęboko doświadczyć oraz uświadomić sobie, że Bóg ich powołuje do pracy apostolskiej w świecie. Istotna jest więc tu formacja intelektualna i duchowa członków Akcji Katolickiej. Ma ona pomóc w prowadzeniu świadomego i odpowiedzialnego życia w Chrystusie i dla Chrystusa, zawsze w jedności z Kościołem hierarchicznym. Tak uformowani świeccy apostołowie powinni włączać się aktywnie w życie wspólnoty parafialnej i środowiska społecznego. Przez dobry przykład własnego życia i aktywność powinni pozyskiwać dla Akcji Katolickiej nowych członków, formować ich ducha i postawy.
Ks. J. Niżnik przekonywał, że dla rozwoju AK ważne jest, aby jej członkowie i asystenci rozumieli w pełni swoją katolicką tożsamość, by byli odpowiedzialni za swe zadania, wynikające z sakramentu chrztu św. i powołania. Członkowie AK nie mogą być przypadkowi. Wstąpienie do Stowarzyszenia powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem i stażem kandydackim. Podobnie działalność członków AK nie może być okazjonalna, lecz powinna mieć charakter stałego i konkretnego zaangażowania w misję apostolską Kościoła, w dzieło nowej ewangelizacji.
Uczestnicy kursu wyrażali radość, że doszedł on do skutku. Postulowali, aby podobne szkolenia odbywały się w przyszłości. W związku z tym Zarząd KIAK z prezes Haliną Szydełko na czele oraz krajowy asystent kościelny AK bp Mariusz Leszczyński postanowili, że taki kurs szkoleniowy dla członków Akcji i diecezjalnych asystentów kościelnych odbędzie się w przyszłym roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu